Londra’da, Kışanak, Anlı ve Ata’nın tutuklanması protesto edildi

1202

Amed Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı ve KJA Sözcüsü Ayla Akat Ata’nın tutuklanması ve özgür basına yönelik saldırılar İngiltere’nin başkenti Londra’da yüzlerce kişi tarafından protesto edildi.

Dün akşam saatlerinde Londra’nın Edmonton bölgesinde bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları AKP hükümetini uyararak, Kürt halkının siyasi temsilcilerine yönelik saldırıları derhal durdurması çağrısı yaptı.

Britanya Kürt Halk Meclisi’nin organize ettiği, Daymer, Gik-Der ve Dersim-Der’in destek verdiği eylem Edmonton’da toplanan yüzlerce kişinin yürüyüşe geçmesiyle başladı. “Kürt halkı büyük saldırı altında”, “İrademe dokunma” ve “Medyamıza dokunma” yazılı pankartların taşındığı yürüyüşte kitle sık sık “Faşizme karşı birleşin”, “Adalet istiyoruz”, “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek”, “Hırsız, katil Erdoğan”, “Biz PKK’yiz, PKK burada” şeklinde sloganlar atıldı.

Yapılan uzun yürüyüşten sonra Seven Sisters’e varan kitle burada bir miting düzenledi. Devrim şehitleri anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşundan sonra Britanya Kürt Halk Meclisi adına Ercan Akbal bir konuşma yaptı. Kürt halkının büyük saldırılarla karşı karşıya olduğunu ifade eden Akbal, bu saldırıların topyekün direnişleriyle boşa çıkartılacağını belirtti. Akbal, “Faşist Erdoğan ve çeteleri kendi iktidarlarını sürdürmek için, devletin tüm imkanlarını sefer ederek Kürt halkına saldırmaktadır. Tüm muhalif sesler kısılmış, Kürt halkının siyasi temsilcileri tutuklanıyor. Erdoğan Ortadoğu’daki kaosu daha da derinleştirme peşindedir. Kürt özgürlük hareketinin öncülüğünde halkların bir arada yaşama iradesine saldırarak faşizmin tarihini yeniden yazmaktadır. Ama çok iyi bilsinler ki, ne yaparlarsa yapsınlar Kürt halkı diz çökmeyecektir, mücadelemizi büyüterek devam edeceğiz” dedi.

Akbal konuşmasının sonunda eylemleri büyütme, Britanya hükümetinin yaşanan insanlık ve hukuk dışı uygulamalara daha fazla sessiz kalmaması çağrısı yaptı.

Britanya Demokratik Güç Birliği adına bir konuşma yapan Feyzullah Canpolat ise tüm muhaliflerin ortak direnişiyle bu saldırıların boşa çıkartılacağını belirtti.

Dersimliler Dayanışma Derneği adına bir konuşma yapan Kudret Güneş ise Dersim’de bir hafta önce yaşamını yitiren devrimcileri de andıktan sonra, “Size sözümüz olsun, dizimiz toprağa değerse, alacağımız nefes bize haram olsun” dedi. Gültan Kışanak’ın; “Ant olsun ki biz kadınlar en büyük kariyerimizi sizin saltanatınızı yıkarak yapacağız” sözünü tekrarlayan Güneş, “Kışanak’a kelepçe vuran faşist zihniyeti lanetliyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Yapılan konuşmalardan sonra eylem sona erdi.