Londra’da binlerce kişi ‘Erdoğan yargılansın’ dedi

95

Londra’da bir araya gelen binlerce kişi, Türkiye’nin Rojava’ya yönelik işgal harekatına karşı öfke yağdırırken Kuzey Doğu Suriye’de işlenen savaş suçlarından dolayı Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yargılanmasını istedi.

Pazar günü Kürt Halk Meclisi öncülüğünde Londra BBC binası önünde bir araya gelen binlerce kişi Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgal saldırılarını bir kez daha protesto etti.

Eyleme, “Boycott Turkey” ve “Devrimci Gençlik Hareketi” üyelerinin yanı sıra, Kürdistan’ın dört bir parçasından kitleler katıldı.

Sık sık, ‘Terörist Erdoğan’, ‘Terörist Türkiye’, ‘Katliamcı Erdoğan’ sloganlarının atıldığı eylemde, “Katliamlara ve işgale dur”, “Savaş suçlusu Erdoğan yargılansın” şeklinde pankart ve dövizler taşındı.

YPG, YPJ, PYD ve Kürdistan bayrakları ile Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerinin taşındığı eylemde, Boycott Turkey üyeleri Türkiye’nin boykot edilmesi yönünde binlerce bildiri dağıttı.

KORTEJLİ YÜRÜYÜŞE YOĞUN İLGİ

BBC önünde bir araya gelen kitle buradan Parlamento binasına doğru yürüyüşe geçti. Oxford Street üzerinde yapılan yürüyüşe çevredekiler yoğun ilgi gösterilirken, alkışlarla eylemcilere destek verildi.

Yürüyüş Parlamento binası önünde son bulurken, Kürdistan Öğrenciler Birliği’nden (YXK) Elif Gün bir konuşma yaptı. Türkiye’nin işgal saldırılarının Kürt halkına yönelik olduğunu vurgulayarak, “Rojava demokrasinin özgürlüklerin eşitliğin adıdır. Kadın devriminden ekolojik ve cinsiyet özgürlükçüne yeni bir yaşam biçimi var. Türk devleti İŞİD gibi bir barbar örgütün yanında Kürtlere karşı savaşmıştır. Biz Erdoğan rejimini iyi tanıyoruz. Bu rejim insanlık düşmanı, özgürlük düşmanıdır” dedi.

‘BM BARIŞ GÜCÜ OLUŞTURULSUN’

Rojava’da işgal harekatı ile birlikte ‘Erdoğan rejimi’ tarafından savaş suçları işlendiğine dikkat çeken Gün, fosfor ve kimyasal bombalarının sivillerin üzerine yağdırıldığını söyledi. Erdoğan’ın savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar işlediğini vurgulayan Gün, Erdoğan’ın Savaş Suçları Mahkemesi’nde yargılanması gerektiğini ifade etti. Gün, Rojava halkının güvenliği için derhal BM Barış Gücü’nün bu bölgede görev alması gerektiğini kaydetti.

Britanya Kürt Halk Meclisi Eşbaşkanı Ercan Akbal da Rojava’da büyük bir direniş ile işgalci Türk devletine karşı mücadele verildiğini söyleyerek, “Barbarlara karşı büyük bir direniş var. Erdoğan rejimi insanlık düşmanıdır. Bu insanlık düşmanına karşı her gün alanlardayız. Bugün Kürtler şahsında Rojava da insanlık değerlerine saldırılıyor. Bu direniş tüm insanlığın demokratik değerlerinin direnişidir. Rojava da halklar kazanacak özgürlük kazanacak” dedi.

AKP’Lİ DÖĞÜCÜ PROVOKASYONU

Bu arada kitlenin Parlamento binası önüne geldiği anda ismi daha sonra öğrenilen AKP’li İstanbul Sancaktepe Belediye Başkanı Şeyma Döğücü’nün, yanındaki bir grupla provokasyon girişimi gerginliğe yol açtı. Bunun üzerine kitle içerisindeki bir grup bu duruma tepki gösterdi. Döğücü’nün provokatif yaklaşımlarının sürmesi üzerine Eylem Komitesi’ne bağlı güvenlik görevlileri Döğücü’nün etrafında kalkan oluşturarak alandan uzaklaştırdı. Döğücü daha sonra Türk medyasına “saldırıya uğradım” diyerek ırkçı provokasyona devam etti.