Londra Türk Elçiliği önüne ‘siyah çelenk’ bırakıldı

166

Londra Türk Büyükelçiliği önünde bir araya gelen yüzlerce kişi elçilik önüne ‘siyah çelenk’ bırakarak oturma eylemi yaptı.

Türk devletinin Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik işgal girişimine karşı bugün Savaş Karşıtı Koalisyon ve Türk ve Kürt Toplumları Dayanışma Merkezi DAY-MER öncülüğünde Türk Büyükelçiliği önünde kitlesel bir protesto eylemi gerçekleştirildi. Eyleme, RMT Sendikası’ndan Steve Hedley, Sosyalist Parti Sözcüsü Paula Mitchell, İngiltere Sendikalar Konfederasyonu’ndan Sam Guerney, İnsan Hakları Savunucusu Margaret Owen ve Kürt Halk Meclisi üyelerinin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. YGP, YPJ bayraklarının yanı sıra ‘Kürtlere yönelik soykırıma son. Türk devleti Rojava’dan defol’ yazılı döviz ve pankartlar taşındı.

‘YPG’YE ‘TERÖRİST’ DİYEMEZSİNİZ’

Burada yapılan konuşmalar da Türk devletinin Rojava’ya yönelik işgal girişimine sert tepki gösterilirken, DAİŞ’e karşı mücadele eden ve demokratik bir sistem oluşturarak Ortadoğu’da ‘barış’ı geliştiren YPG’ye ‘terörist’ denilemeyeceği vurgulandı. Türk devleti ve Tayyip Erdoğan’ın insanlık dışı uygulamalar ile Rojava’ya saldırdığı belirtilen konuşmalar da “Türk devletine karşı savaş istemeyen herkesin karşı durması gerekir. İngiltere Türkiye ile olan hem savunma hem de ekonomik ilişkilerini dondurmalıdır” denildi.

SİYAH ÇELENK BIRAKILDI

İngiliz polisinin güvenlik önlemleri aldığı Elçilik binasına, Savaş Karşıtı Koalisyon üyeleri tarafından üzerinde “Rojava’da işgale derhal son verin” yazılı siyah çelenk bırakıldı. Bu sırada gazeteci Mark Campbell öncülüğünde oturma eylemi başlatıldı. Yaklaşık 5 dakika süren oturma eylemi sırasında, “Terörist Erdoğan” ve “Diktatör Erdoğan” sloganları atıldı.