Londra, Nantes ve Marsilya’da eylem ve paneller

1003

İngiltere’nin başkenti Londra, Fransa’nın Marsilya kentlerinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit protesto edildi. Nantes’ta ise Kobanê konulu bir panel düzenlendi.

LONDRA

Kürdistanlılar İngiltere’nin başkenti Londra’da eylem gerçekleştirdi. Akşam saatlerinde düzenlenen yürüyüşe, yoğun katılım sağlandı. “Kürdistan’a Özgürlük, Öcalan’a Özgürlük” sloganın atıldığı yürüyüşte, İngilizce bildiriler dağıtıldı. Yürüyüş ardından basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Nelson Mandela ile olan ortak özellikleri vurgulandı. Ciwanên Azat Uk adına yapılan açıklamada ise Öcalan’ın özgürlüğü sağlayıncaya kadar eylemlerine devam edilecekleri vurgulandı.

NANTES

Batı Fransa’nın Nantes kentinde Engin Sincer DTM’de Konbanê inşası kapsamında yapılan çalışmaları ilişkin panel gerçekleştirildi. Fransızların düzenlediği panelde Kobanê’ye giden İcor üyeleri yaptıkları çalışmaları ve oradaki yaşamı anlattı. Kobanê’de Heyva Sor a Kürdistan’ın yaptığı Doğum Hastanesi’nin inşaatında çalıştıklarını ifade eden İcor üyeleri, tekrar Rojava’ya gideceklerini kaydetti.

Panelde, DAİŞ karşı mücadele ve Kürt kadınlarının direnişini anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. Engin Sincer DTM üyesi Ferdi Bingöl, yaptığı konuşmada, Fransız halkının, Rojava’ya karşı göstermiş olduğu duyarlılığın çok anlamlı olduğunu belirterek, kendilerine teşekkür etti. Emperyalist sömürgeci güçlere karşı halkların dayanışma içerisinde olması gerektiğini vurgulayan Bingöl, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit ve AKP iktidarının Kürdistan’daki uygulamalarına da dikkat çekti.

Bingöl konuşmasını şu sözlerle sonlandırdı: “Kobanê kazanıldı. Ama Türk devleti, Sur’da, Cizre’de, Nusaybin’de yüzlerce Kürdü katletti. Bu savaş devam etmektedir. Avrupa’da yasayan dostlarımızın yanımızda olması gerekir. AKP şimdi de halk iradesi olan belediyelere el uzatmış. AB üç maymunu oynayamaz. AB Türk devletiyle tüm ilişkilerini dondurmalıdır.”

MARSİLYA

Demokratik Kürt Toplum Merkezi ise Fransa’nın Marsilya kenti Vieux Port Meydanında, aynı amaçla miting gerçekleştirdi. Fransız Komünist Partisi, CGT sendikasının yanı sıra birçok sivil toplum kuruluşu mitinge katılarak, destek verdi. Miting alanında bildiriler dağıtılırken, yapılan konuşmalarda, Türk devletinin Kürdistan’daki katliam politikalarına dikkat çekildi.