Londra da Kobanê Direnişi’ni selamladı

1115

İngiltere’nin başkenti Londra’nın Woodgreen bölgesinde, 1 Kasım Dünya Kobanê Günü dolayısıyla miting düzenlendi. Kitlesel katılım ile düzenlenen mitingde özellikle AKP’nin son dönemdeki saldırıları kınanırken, Kobanê’de yaşamını yitiren devrimciler anıldı.

Britanya Demokratik Güç Birliği tarafından organize edilen mitingde sık sık “Terörist Türkiye”, “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana Kobanê” sloganları atıldı.

‘DAİŞ’İ KÜRTLER DURDURDU’

Açılış konuşmasını İngilizce olarak yapan İbrahim Avcıl, şunları söyledi:

“Dünyanın birçok kentinde Kürt savaşçıların Kobanê zaferini selamlamak üzere binlerce insan sokaklara dökülmüş durumda. Bilindiği gibi DAİŞ’in gelişmesinde Amerika, Katar, Türkiye gibi ülkelerin büyük katkısı olmuştur. Eğer DAİŞ, Kobanê saldırısında başarılı olsaydı, bugün DAİŞ’in Avrupa kentlerine saldırması daha yaygın olacaktı. DAİŞ’i durduran Kürtler oldu. Bu zafer Kürt savaşçıların ve Kobanê’de yaşayanların zaferidir. Bugün Londra’daki demokratik güçler olarak Kobanê zaferini selamlamak üzere buradayız.”

Mitingde kısa bir konuşma yapan Aktivist Mehmet Aksoy da DAİŞ çetelerinin barbarlığına dikkati çekerek, şöyle dedi: “Kürtler birçok savaştan ve onlara yönelik soykırımdan onurlu mücadeleleri ile her zaman zaferle çıkmıştır. Bugün Kobanê’de kendine İslam devleti diyenlerin yenilgiye uğradığı, Kürt güçlerinin ve kadınların onurlu mücadelesinin ikinci yılını selamlıyoruz. Kobanê dünyaya DAİŞ’in yok edilebilir olduğunu göstermiştir.”

‘YENİDEN İNŞA İÇİN DAYANIŞMA SÜRMELİ’

PYD Britanya Temsilciliği adına konuşan Ahmed Berazi ise Kobanê’nin yeniden inşasının devam ettiğini ve dayanışmanın halen hayati düzeyde olduğunu belirtti.

Britanya Kürt Halk Meclisi Eş Başkanı Evrim Yılmaz ise halkı meydanlara çağırarak, Kobanê sürecinde olduğu gibi bugün de direnişin AKP faşizmine karşı yükseltilmesi gerektiğini kaydetti.

Britanya Alevi Federasyonu Başkanı İsrafil Erbil de mitingdeki konuşmasında şunları dile getirdi: “Kobanê halkının nasıl bir direniş sergilediğine şahit olduk. Bu, bugün Alevilerin, Kürtlerin ve tüm ezilenlerin AKP faşizmine karşı nasıl bir direniş göstermesi gerektiğinin örneğidir. Kobanê’de toprağa düşen çocukları, kadınları, gençleri tüm insanları saygıyla selamlıyor, bu direnişin önünde saygıyla eğiliyoruz.”

‘KOBANÊ RUHU ERDOĞAN’I DA YIKACAK!’

Kırkısraklılar Dayanışma Merkezi Başkanı Ahmet Güven de şöyle dedi: “Bugünkü faşist diktatör, bak, Kobanê düşmedi, bu kursağında kaldı! Kobanê faşist diktatörlük için bir yıkım olacak!”

Miting, İnci Kaya’nın Demokratik Güç Birliği Britanya adına hazırlanan ve Kobanê Direnişi’ni selamlayan bildiriyi okuması ile son buldu.