Lecwan ve Çekdar şehadetlerinin 1. yılında anıldı

1049

Köln ve Stuttgart kentlerinde HPG gerillaları Lecwan Munzur ve Çektar Botan için anma toplantısı düzenlendi.

Türk ordusunun 2016 Haziran ayında Medya Savunma Alanlarına dönük bombardımanında yaşamını yitiren Adil Sünger (Lecwan Munzur) ve Ruhat Tabak (Çektar Botan) Almanya’nın Köln kentinde anıldı.

Ciwanên Azad öncülüğünde Köln Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nde gerçekleştirilen anma saat 15:00’de Köln’ün Mülheim istasyonunu önünde yürüyüşle başladı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın, şehit Lecwan Munzur ve şehit Çekdar Botan’ın büyük resimlerini taşıyan Kürdistanlılar Mülheim istasyonundan Demokratik Kürt Toplum Merkezine kadar yürüdü.

Yürüyüşte sık sık “Şehid Namirin”, “Bijî Serok Apo” sloganları atıldı. Polis Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerini ‘yasak olduğu’ gerekçesiyle indirilmesini istedi. Fakat Kürdistanlılar yasağı kabul etmeyerek, yürüyüş bitene kadar posterleri indirmediler.

Anma yürüyüşün ardından ve devrim şehitleri anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşundan sonra Pir Ali’nin Gülbenk okumasıyla devam etti.

SÜNGER: SON NEFESIME KADAR ŞEHİTLERİN YOLUNDA OLACAĞIM

Anmada şehit Adil Süngerin annesi Ayten Sünger kısa bir konuşma yaparak, şehitlerin mücadelesine laik olacağını belirtti. Sürger, özgürlük hareketine karşı yürütülen yasak politikasına değinerek “Alman devleti Başkanımızın resmini tahammül edemiyor. Kendi çıkarları uğruna bizi feda ediyor. Bizim bu sömürgeci devletlerin baskıları ve himayesi altından çıkabilmemiz için, özgürce türkülerimizi, şarkılarımızı, beyitlerimizi, deyişlerimizi söyleyebilmemiz için ve ibadetlerimizi özgürce yapabilmemiz için bu mücadeleye dört elle sarılmamız gerekir. Bu temelde son nefesime kadar şehitlerin yolunda olacağıma söz veriyorum”.

Şehit aileleri adına Şenge ana ve Gençlik hareketi Ciwanên Azad adına Gelhat Botan birer konuşma yaptı. Yapılan konuşmaların ardından şehit Lecwan ve Çekdar için hazırlanan sinevizyon izlendi. Hozan Cömert ve Cane şehitler üzerine Kürtçe ezgiler söyledi. Anma şehitler için verilen mevlit ile son buldu.

STUTTGART

Ciwanên Azad ve Şehid Çektar’ın ailesinin düzenlediği Anma toplantısında hazırlanan köşeye, şehit Ruhat Tabak (Çekdar Botan), Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın ve 2016 Haziran’da Kandil’de hayatını kaybeden 5 gerillanın büyük posterleri asıldı.

Sportclub Stuttgart-Stammheim salonunda yapılan anma törenine, yaklaşık 400 Kürdistanlı ve dostları katıldı.

Anma merasiminde Ruhat Tabak (Çekdar Botan)’ın annesi Emine ve Babası Şükrü Tabak birer konuşma yaptılar.

BABA TABAK: RUHAT, HALKI İÇİN ÖLÜMSÜZLEŞTİ

Anne Emine Tabak ‘’Rohat’ımı çok özlüyorum. Sözler boğazımda düğümleniyor; konuşamıyorum. Onun acısı ve özlemi yüreğimi yakıyor’’ dedi.

Baba Şükrü Tabak da “Şehitlerin ardından yalnız annelerin yürekleri değil, babaların da yürekleri yanıyor, hem de çok yanıyor. Ruhat, çok sevdiği Kürdistan ve halkı için ölümsüzleşti. Çektar ve Kandil’de birlikte şehit düşenlerin şahsında bütün Kürdistan şehitlerini anıp, önlerinde saygıyla eğiliyorum” dedi.

Anmada konuşan Ciwanên Azad Gençlik temsilcisi de “Arkadaşlarımızın şehit düşmelerinden dolayı duyduğumuz üzüntümüz isyana, isyanımız mücadele ruhuna dönüşecektir. Sürecin biz gençlerden beklentisi büyük ve bizler bu beklentiye cevap vermek için örgütleneceğiz’’ dedi.

Anmaya katılan KJK-A ve Stuttgart Kürt Şehitler Kurumu temsilcileri de birer konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Çektar Botan’ı anlatan sinevizyon gösterildi.

Anma, okunan Mevlüt ve verilen iftar yemeğinden sonra sona erdi.