Kürtler ve İtalyan dostları 9 Ekim Komplosu’nu protesto etti

558

Kürtler ve İtalyan dostları 9 Ekim Komplosu’nu protesto için İtalya’nın Milano kentinde yürüyüş ve miting düzenledi. Mitingte, HDK sözcüsü Demir Çelik, PYD temsilcisi Sinem Muhammed ve Milano belediye meclis üyesi Paolo Limonta birer konuşma yaptı.

Milano’da hazırlıklarına aylar öncesinden başlanan protesto eylemi Porta Venezia’da start aldı. Yüze yakın kurum, parti, sendika ve kültür merkezinin çağrıcı olduğu eyleme Partito Comunista, Sinistra İtalia, CUB sendika konfederasyonu, CISDA, NO MOUS, anti faşist hareketler destek verdi. Yürüyüşün çağrıcıları arasında milletvekilleri, akademisyen, STK temsilcileri ve sivil toplum örgütü temsilcileri de vardı.

Roma, Grosetto, Pisa, Firenze, Torino, Venezia, Novara ve Modena’dan Kürtler ve İtalyanlar otobüslerle protesto etkinliğinin yapılacağı Porta Venezia’ya ulaştı. Saat 14:00’de her grup, parti, sendika ve STK temsilcisi kendi pankartları ve bayrakları ile Öcalan’a Özgürlük yazılı pankartlarla yürüyüşe geçti. Piazza Duomo’ya kadar devam eden yürüyüşte, İtalyanca ‘Hepimiz PKK’liyiz’ ,‘Öcalan’a Özgürlük’ ‘Diktatör Erdoğan’ sloganları atıldı.

İtalya’nın farklı kentlerinden Kürtlerin katılımının yoğun olduğu eylem şehrin en işlek merkezlerinden biri olan Piazza Duomo’da sona erdi. PKK bayrakları ve Öcalan posterleriyle olan Duomo önünde yapılan mitingte, ilk konuşmayı Milano Belediye Meclis Üyesi Paolo Limonta yaptı. Öcalan’ın barışçıl çözüm amacıyla ilk olarak İtalya’ya geldiğini hatırlatan Limonta, özgürlüğünün sağlanmasında da kendilerini sorumlu gördüklerini ifade etti.

Daha sonra konuşan  HDK sözcüsü Demir Çelik ise Öcalan’ın en ağır tecrit koşullarında olmasına rağmen özgür olduğunu söyledi ve ‘sonucu ne olursa olsun sonuna kadar fiziki özgürlüğü sağlanana dek mücadele edeceğiz’ dedi.

PYD  Dış İlişkiler Temsilcisi Sinem Muhammed, İngilizce yaptığı konuşmasına DAİŞ’e karşı Rojava ve Suriye’de mücadele eden savaşçıları selamlayarak başladı. Kuzey Suriye Federasyonu’nun DAİŞ karanlığına karşı Ortadoğu’da yaşayan tüm halkların ortak yaşam güvencesi olduğuna dikkat çekti. Bu projenin mimarı Öcalan’ın özgürlüğünün Rojava’da yaşayan halkların da temel talebi olduğunu söyledi.

Eylem Kürtçe şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla son buldu.