Kürtler ve dostları Strasbourg’da tecride ve AKP faşizmine karşı yürüdü

1104

Avrupa’daki Kürtler ve dostları Fransa’nın Strasbourg kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü ve AKP rejiminin Kürdistan’daki faşizan uygulamalarına karşı yürüyor.

Sabah saatlerinden itibaren Almanya, Fransa, İsviçre, Avusturya, Hollanda ve Belçika başta olmak üzere birçok ülkeden gelen Kürtler, Strasbourg Belediye Binası’nın olduğu Place de la Bourse’da toplanmaya başladı.

Saat 11.30 itibariyle yürüyüşe geçen binlerce Kürdistanlı, kent merkezindeki Place Kléber’e doğru yürüyor. En önde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterinin bulunduğu yürüyüşte, Öcalan’a yönelik tecriti ve Kürt belediyelerine yönelik tutuklama ve kayyum uygulamalarını protesto eden pankartlar da taşınıyor.

Kitle sık sık Fransızca ‘Öcalan’a Özgürlük’, ‘Kahrolsun faşist Türkiye rejimi’, ‘Biji Serok Apo’, ‘Be Serok Jiyan na be’ gibi sloganlar atıyor.

Yürüyüş korteji başlangıç noktasından yaklaşık 1 kilometre uzaklıktaki Place Kléber’e ulaşırken, burada bir miting düzenlenecek. Yürüyüşün başlangıç noktasına trafik sorunu nedeniyle ulaşamayan çok sayıda Kürdistanlı da miting alanında toplanmıştı.

ŞENGAL DİASPORA MECLİSİ YÖNETİCİSİ AÇLIK GREVCİLERİ DE EYLEMEYDİ

Yürüyüşte 23 Ağustos-13 Eylül tarihleri arasında Öcalan ve Şengal’in statüsü için açlık grevine giren Şengal Diaspora Meclisi yöneticileri de katıldı.

Yürüyüş sonrasında Place Kléber’de bir miting düznenleniyor.