Kürtler ve dostları Efrîn için ayakta!

370

Türk devletinin Efrîn’e dönük işgalci saldırıları dünyanın her yerinde protesto ediliyor. Kürtler ve dostları, Efrîn’de kaybedenin Türk devleti olacağı mesajını verdiler.

FRANKFURT

Almanya’nın Frankfurt kentinde Kürdistanlılar ve dostları, akşam saatlerinde Haupbannhof’ta toplanıp Rus Konsolosluğuna kadar yürüdüler.

Yürüyüş boyunca ‘Katil TC, işbirlikçi Rusya’ ‘Bijî berxwedana Efrîne, Bijî YPG’ sloganları atıldı. Yürüyüşün ardından düzenlenen mitingde, “Efrîn’e yapılan hava saldırısı Rusya onayıyla gerçekleştirilmiştir, bütün Kürt halkını Efrîn’e yönelik yapılan bu alçakça saldırıya karşı alanlara akmalıdır” denildi.

ESSEN

Almanya’nın Essen kentinde de çevre şehirlerden de gelenlerin katılımıyla Efrîn’e saldırılar protesto edildi. HBF önünde başlayan yürüyüş, kentin merkezindeki çarşıda sonlandırıldı. Burada kurumlar adına konuşmalar yapılarak, Efrîn’e sahip çıkma çağrısında bulunuldu. Eylemde KCDK-E’den Yüksel Koç, Die Linke’den Hannah Bruns, Wolfgang Frye, MLPD’den Horst Dotten ve CÎK temsilcisi söz aldı.

Eylemde sık sık ‘Bijî Serok Apo’, ‘Katil Erdoğan’ sloganları da atıldı.

MÜNİH

Efrîn saldırısı Almanya’nın Münih kentinde de protesto edildi. Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde gerçekleştirilen eyleme MLPD, Alman Sol Parti, DİDF, PYD, HDK’nin aralarında olduğu çok sayıda kurum ve örgüt katıldı. Marienplatz Meydanı’nda düzenlenen eylemde Die Linke Belediye Meclisi Üyesi Çetin Oraner, Yabancılar Meclis Üyesi Azad Bingöl ve MLPD ile PYD adına temsilciler konuşma yaptı.

Konuşmalarda, Türk devletinin Kürt halkının kazanımlarına barbarca saldırdığı vurgulandı.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel’in Münih´te bir toplantıya katıldığını duyan kitle, toplantının yapıldığı yere geçti. Kürtlerin görüşme talebini kabul etmeyen Gabriel, apar topar alandan ayrıldı. Kürtler eylemlerini devam ettireceklerini duyurdu.

TORONTO

Kanada’nın Toronto kentinde de Efrîn’e sahip çıkıldı. Türk devletinin saldırılarını protesto eden Kürtler ve dostları, Demokratik Kürt Halk Meclisinde bir toplantı düzenledi. Buradaki eylem çağrısının ardından ülkenin en büyük caddesinde Efrîn’e saldırılar protesto edildi. Toronto Demokratik Kürt Halk Meclisi ve The Greater Toronto Kurdish House Derneği üyeleriyle yaklaşık 400 kişi eyleme katıldı. Kitle ardından Dundas Square’ye yürüyüş düzenledi.

ATİNA

Yunanistan’ın başkentinde de Efrîn saldırıları ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecrit protesto edildi. Syntagma Meydanı’nda bir araya gelen Kürtler ve dostları, sloganlar eşliğinde Türk Konsolosluğuna yürüdü.

Eylemde konuşan Zerdeşt Amed, Efrîn’e saldırıyı kabullenmeyeceklerini belirterek, “Faşist TC devleti kadar bu duruma göz yumanlar da suçludur. Herkesin bilmesi gereken şey; Kürt halkı dün Kobanê’de olduğu gibi bugün de Efrîn’de gereken cevabı verecektir” dedi.

EFRÎNLİ GENÇLER: CANIMIZI VERMEYE HAZIRIZ!

Türk devletinin işgal saldırısının protesto edildiği eylemlere katılan Efrînli gençler, “Kentimizi savunmak için hazırız” mesajını verdiler.

Protesto gösterilerine katılan Efrînli gençler, ANF’nin aracılığıyla Erdoğan’a ve Türk devletine mesaj verdiler. Efrîn’in barış kenti olduğuna dikkat çeken gençler, yapılan saldırının Türk devletinin Kürt düşmanlığından kaynaklandığı vurgusunda bulundu. Gençler şunları belirtti:

“Efrîn halkının, bütün toplumumuzun, dünyanın neresinde olursa olsun bu saldırıya karşı çıkması gerekiyor. Türk devletinin barış kenti Efrîn’e yapılan bu saldırılarına karşı durmamız gerekiyor. Gençler olarak, sokaklara çıkarak, bu terörizme ve Erdoğan’a yeter demeliyiz.  Efrîn, nerede olursa olsun dağıyla, gençleriyle ve doğasıyla direnecektir. Gençler, devrimin dinamik gücüdür. Eski gençlik değildir. Birçok şeyi yapabilir. Efrîn yalnız değildir. Biz gençler olarak kanımızla canımızla hazırız. Kentimizi savunmak için hazırda bekliyoruz. Birçok arkadaşımız geri dönmek için hazır, bekliyorlar. Vatandan hiçbir şey tatlı değil, her koşulda mücadele edeceğiz.”