Kürtler Stockholm ve Paris’te Öcalan için sokağa çıktı

1119

İsveç’in başkenti Stockholm’de Kürt Halk Önderi Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması ve özgürlüğüne kavuşması için kadınların eylemleri sürüyor. Kadınlar, gözleri bantlı  oturma eylemi düzenleyerek tecridi protesto etti.

Stockholm’un Sergel Meydanı’nında önlerine serdikleri kırmızı kumaşlar üzerine ”Sessizliği bozun” yazılı dövizleri yerleştiren kadınlar, dış dünyanın Öcalan’a yönelik tecridi ve Türk devletinin Kuzey Kürdistan ve Rojava’daki katliamlarını görmezden gelmesini protesto etti.

Amara Kürt Kadın Meclisi’nin çağrısıyla yapılan ve ”Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış” pankartının açıldığı eylemde, Öcalan’ın fotoğrafları da taşındı.

Dağıttıkları bildirilerle eylemleri hakkında İsveç kamuoyunu bilgilendiren Amara Kürt Kadın Meclisi, Avrupa Birliği ülkeleri hükümetleri ve sivil toplum örgütlerine Öcalan için girişimde bulunma çağrısı yaptı.

Kadınlar, Öcalan özgürlüğüne kavuşuncaya kadar eylemlerini çeşitlendirerek sürdüreceklerini açıkladı.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te Evry bölgesinde Kürtler, Türk devletinin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecrit ve Rojava’ya saldırılarını protesto etti.

Evry Demokratik Toplum Merkezi önünde toplanan Kürdistanlılar, Grigny Garı’na yürüdüler.

Evry Demokratik Toplum Merkezi Halk Meclisi öncülüğünde yapılan yürüyüşte, “Öcalan’a özgürlük” yazılı döviz ve pankartlar taşındı.

Yürüyüş sırasında sık sık “Katil Türkiye”, “Katil Erdoğan” sloganları atıldı.