Kürtler Manchester halkını yalnız bırakmadı

519

Kürtler, DAİŞ terörüne uğrayan Manchester halkı ile dayanışmak için bir araya geldi.

Kuzey İngiltere’de yaşayan yüzlerce Kürt, Manchester’da DAİŞ terörünü kınamak ve Manchester Arena’da hayatını kaybedenlerin yakınları ve İngiliz halkıyla dayanışmak için St Ann Square’de bir araya geldi.

Meydanı ziyarete gelenler, hayatını kaybeden 22 kişinin anısına, meydanı çiçeklerle donattı.

Manchester halkı, günlerdir St Ann Square’de bir araya gelip, saldırıda hayatını kaybedenleri anıyor, dayanışma mesajlarını ve DAİŞ terörüne karşı tepkilerini dile getiriyor.

Kuzey İngiltere’de yaşayan Kürt toplumunun desteği, hem İngiliz halkı, hem de İngiliz medyası tarafından büyük ilgiyle karşılandı. Anmaya katılan Kürtlerle sık sık tanışmaya ve el sıkışmaya gelen İngilizler, gösterilen dayanışmadan dolayı, Kürtlere teşekkür ettiler.

DAİŞ VE ERDOĞAN PROTESTO EDİLDİ

PKK, YPG/YPJ, PJAK bayrakları ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan flamalarıyla anmada yerini alan Kürtler, üzerinde “Manchester’i seviyoruz, birlikte daha güçlüyüz”, “Manchester halkı yalnız değildir” sözlerinin ve Rojava’da şehit düşen YPG’lilerin görsellerinin bulunduğu dövizleri taşıdılar.

Saygı duruşundan sonra, birlikte getirilen çiçekler alana bırakıldı ve matem yerinin ilerisinde bulunan Albert Square’e geçildi. Burada sloganlar eşliğinde DAİŞ çetelerine ve onun destekçisi Türk devletine karşı tepkiler dile getirildi. Çevreden geçenlerin büyük ilgiyle karşıladığı eylem, Erdoğan karşıtı sloganlarla sona erdirildi.