Kürtler Lozan’dan seslendi: Yüzyıllık inkâr bitti direnişe devam

1154

Kürt halkının bir daha asla ikinci bir Lozan antlaşmasına yapılmasına izin vermeyeceğine dikkat çeken Kürdistanlılar, “Yüzyıllık inkâr bitti. Kürt halkını ve Kürdistan’ı artık hiç kimse yok sayamaz” mesajı verdi.

Kürdistan’ın 4 parçaya bölünmesine neden olan Lozan antlaşması her yıl olduğu gibi bu yılda 93 yıl dönümünde Kürdistanlılar tarafından yapılan mitingle protesto edildi. Lozan antlaşmasının yapıldığı yerin karşısından bulunan Ouchy’de bir araya gelen yüzlerce Kürdistanlı ve dostları Rojava devrimi ile boşa çıkarılan antlaşmayı protesto ederken aynı zamanda Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük istedi. Miting boyunca Qamişlo katliamına da dikkat çeken Kürdistanlılar, dayanışma çağrısında bulundu.

“Öcalan’a özgürlük”, “Kürdistan’daki katliamları durdurun” pankartları arkasında mitingde bir araya gele Kürdistanlılar, miting boyunca “İkinci bir Lozan’a hayır”, “Öcalan’a özgürlük”, “Kürdistan’daki katliamları durdurun” sloganları attı.

HOCA: LOZAN ANTLAŞMASI ROJAVA DEVRİMİ İLE SON BULDU

İsviçre Sosyalist Parti ve Solidarité’nin de destek verdiği mitingde DEMKURD adına ilk olarak söz alan Metin Mintaş, Lozan antlaşmasının Kürtler için ne anlam ifade ettiğine dikkat çekerek, Kürtlerin gelinen aşamada 93 yıl önce emperyalist güçler tarafından yaptığı Lozan antlaşmasını Rojava devrimi ile boşa çıkardığını vurguladı.

Öcalan üzerinde uygulanan tecride de dikkat çeken Mintaş, Öcalan’ın özgürlüğünün Ortadoğu halklarının özgürlüğü anlamına geldiğini vurguladı.

ROCHAT: ERDOĞAN KENDİ HALKINA KARŞI SAVAŞ YÜRÜTÜYOR

Sosyalist Parti Lozan Kanton Milletvekili Nicolas Rochat Lozan antlaşmasının Kürt halkı üzerinde yarattığı etkiye dikkat çekerek başladığı konuşmasında, Kürtlerin bugün dünya halklarının geleceğini korumak için bir savaş yürüttüğünü söyledi.

Türkiye’nin DAİŞ’e verdiği desteğe dikkat çeken Rochat, Avrupa’da ve Kürdistan’da yaşanan katliamlara değindi. Avrupa’nın mülteci antlaşması üzerinden Türkiye’de yaşananlara göz yumduğunu söyleyen Rochat, Erdoğan’ın kendi halkına karşı açıktan bir savaş yürüttüğünü belirtti.

Ortadoğu’da yaşananları işaret eden Rochat, Kürt halkı ile büyük bir dayanışma içerisine girilmesi gerektiğini vurguladı.

OPPIKOFER: ERDOĞAN UCM’DE YARGILANMALI

Rochat’ın ardınsan Solitarité adına söz alan Pierre-Yues Oppikofer ise PKK’nin terör listesinde olmasına tepki göstererek başladığı konuşmasında Erdoğan’ın Kürdistan’da işlediği suçlardan kaynaklı UCM’de yargılanması gerektiğinin altını çizdi. Erdoğan’ın açıktan savaş sucu işlediğini hatırlatan Oppikofer, Ermeni katliamı gibi Erdoğan’ın Kürtlere karşı işlediği savaş suçlarının katliam olarak Avrupa’da kabul edilmesi gerektiğini belirtti.