Kürtler İsviçre’de yine eylemdeydi: Öcalan’sız bir yaşam asla!

608

İsviçre’de alanlara çıkan yüzlerce Kürdistanlı ve dostu Öcalan üzerindeki tecridi protesto ederek, Öcalan’ın özgürlüğü istedi. Eylemde yapılan konuşmalarda, “Öcalan Kürdistan’dır” denilerek, herkesi Öcalan’ı sahiplenme çağrısı yapıldı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’dan haber almak ve Öcalan’ın özgürlüğünü talep etmek amacıyla NCDK-İsviçre ve İsviçre Kadın Hareketi öncülüğünde İsviçre’nin Bern kentinde merkezi bir miting düzenlendi.

Bern Helvetiaplatz meydanında düzenlenen mitinge yüzlerce Kürdistanlı ve dostu katıldı. “Öcalan’a özgürlük”, “Öcalan’sız yaşamı başınıza yıkarız” pankartları ve Öcalan posterlerinin açıldığı mitinge MLKP, PYD, Devrimci Komünler Partisi gibi çok sayıda örgütte katılarak destek verdi.

Sık sık “Öcalan’a özgürlük”, “Terörist Türkiye”, “Biji Serok Apo” sloganlarının atıldığı mitingde, Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecride karşı büyük bir tepki gösterildi.

KENDAL: ÖNDERLİKSİZ BİR YAŞAMI ASLA KABUL ETMEYİZ

Mitingde konuşan NCDK-İsviçre Eşbaşkanı Hatice Kendal, Öcalan üzerindeki tecridin gelinen aşamada artık Kürtler acısından kabul edilemez bir boyutuna ulaştığını vurguladı. “Bugün artık direnme günüdür, bugün artık herkesin alanlara çıkma günüdür” diyen Kendal, şöyle devam etti: “Önderliğimizle biz Kürtlerin sabrını sınamaya çalışıyorlar. Ama bunu yapanlar iyi bilsinler ki Önderliğimiz olmadan bir yaşamı kimseye yaşatmayız. Kürtler, önderliksiz bir yaşamı asla kabul etmez ve etmeyecektir. Bu amaçla biz Avrupa’da yaşayan Kürtler artık her alanı eylem alanına çevirerek önderliğimiz özgürleştireceğiz.”

‘ÖNDERLİĞE SAHİP ÇIKMAK KÜRDİSTAN SAHİP ÇIKMAKTIR’

Kendal son olarak, “Önderliğe sahip çıkmak, Kürdistan’a sahip çıkmaktır, Önderliğe sahip çıkmak Ortadoğu ve dünya halklarının geleceğine sahip çıkmaktır. Bunun için diyoruz ki dünya halkları bizle birlikte Öcalan’ı sahiplenerek geleceğini sahiplenmelidir” dedi.

Kendal’ın ardından PYD, MLKP ve HDK-Avrupa adına yapılan konuşmalarda da Öcalan’ın sağlığından endişe duyulduğu ifade edilerek, bir an önce Öcalan ile görüşülme koşullarının yaratılması gerektiği talep edildi.

Yapılan konuşmaların ardından Kürdistanlılar ve dostları, marşlar eşliğinde çektikleri halaylarla Reqa’nın özgürleştirilmesini kutladı.