Kürtler Hamburg’daki G20 Zirvesi protestolarına hazırlanıyor

716

Kürt kurumlar, Hamburg’da düzenlenecek G20 Zirvesini protesto etmeye hazırlanıyor.

Kürt kurumları, ortak bir açıklama yaparak, 8 Temmuz’da saat 11.00’de Deichtorhallen Meydanı’nda başlayacak olan merkezi yürüyüşte ‘Berxwedan Jiyane’ kortejinde buluşmaya çağırdı.

NAV-DEM, Cenî, TJK-E, JYK/YXK, ISKU, TATORT Kürdistan, Ciwanên Azad ve Jinen Ciwanên Azad’ın yaptığı ortak açıklamada, kapitalist modernitenin içinde bulunduğu krizin çok derin olduğu ifade edildi. Milliyetçilik, endüstriyalizm ve tekelcilik gibi olguların bütün toplumların ve kendi kendilerinin de temelini yok ettiğinin vurgulandığı açıklamada, şöyle denildi:

“Dünyayı hükmedenler her geçen gün daha zalim yöntemlerle iktidarını sağlamlaştırırken asker ve polis yığınağı yapıyor. Savaş yapmak ve bunun için de silah satmak yine çok para kazandırıyor. G20 ülkelerinin bize kazandırdığı bu olağanüstü hâl de her geçen gün reel politikaya eklemleniyor. Yeni seçilen ABD Başkanı Trump sayesinde ırkçılık, cinsiyetçilik ve şovenizm iktidara gelmiş oldu. Erdoğan hükümeti de bütün faşist baskı yöntemlerine başvurmasına ve kendi halkının direnişini bastırmasına rağmen uluslararası alanda hoşgörüyle karşılanıyor. Eskiden ‘gelişmekte olan’ denilen ülke hükümetlerinin bile şu an aynı masada oturuyor olması, G20‘nin oynadığı rolü bizim açımızdan hiç değiştirmedi. Sömürgeleştirilmiş bir toplumun açısından bakan bizler, ulus devletlerin hiç bir zaman halkları temsil etmediklerini iyi biliyoruz.”

Devletlerin halkların sömürülmesinden sorumlu olduğunu belirten Kürt kurumlar, Hamburg‘da G20 zirvesi yapılacağı sıralarda Türkiye’de ağır hak ihlallerinin sürüyor olacağına dikkati çekti.

Açıklamada, ataerkilliğe, devlete, iktidara ve şiddete dayanan sisteme karşı toplumsal cinsiyet eşitliğine, öz yönetime, özgür yaşama ve demokratik konfederalizme dayanan bir sistem önerildi.

PROTESTO TAKVİMİ

G20 devletlerinin ve özellikle Erdoğan’ın politikalarını protesto etmek için zirve sırası ve öncesinde sayısız eylem ve etkinlikler gerçekleştirilecek. NAV-DEM Yöneticisi Yavuz Fersoğlu’nun verdiği bilgilere göre, 8 Temmuz’da geniş bir platform tarafından düzenlenen ve yüz bin kişinin katılması beklenen merkezi yürüyüşe Kürtler öncülük edecek. Kürtler, 8 Temmuz’da saat 11.00’de Deichtorhallen Meydanı’nda başlayacak olan merkezi yürüyüşte ‘Berxwedan Jiyane’ kortejinde olacak. İkinci sırada yürüyecek olan Kürtlerin kortejinin ön sıralarında kadınlar yer alacak. Sol Parti, sendikalar ve ATAC gibi 200 üzerinde sivil toplum örgütünün çağrı yaptığı ve tüm dünya basınının takip edeceği kitlesel eylemde kendi taleplerini dile getireceklerini söyleyen Fersoğlu, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın ortaya koyduğu demokratik konfederalizm modelinin küresel sorunlara da çözüm yollarını içerdiğini belirterek, böylece Kürtlerin G20 protestolarında ilham kaynağı olarak görüldüklerini ifade etti.

PYD Eş Başkanı Salih Muslim ile NAV-DEM Eş Başkanı Ayten Kaplan’ın konuşmacı olarak katılacağı yürüyüşün ardından düzenlenecek mitingde, Kürt sanatçı Serhado da sahne alacak.

G20 protestoları kapsamında düzenlenen etkinliklerin biri, 5 ile 6 Temmuz’da yaklaşık 80 kurum tarafından gerçekleştirilen ‘Uluslararası Dayanışma Zirvesi’ olacak. Birçok devrimci ve feminist hareketin temsilcilerinin katılacağı alternatif zirveye, Salih Muslim de konuşmacı olarak katılacak. Zirvedeki panellerin dışında uzun vadeli projeleri geliştirmek amacıyla çeşitli konularda atölye çalışmaları yapılacak. ‘Demokratik Konfederalizm’ ve ‘Jineoloji’ seminerleri de planlanıyor.

Protesto takviminde 7 Temmuz ise sivil itaatsizlik eylemlerine ayrıldı. Eş zamanlı barikat eylemlerinin yapılacağı günde, aralarında Rojbin Kadın Meclisi’nin bulunduğu kadın kurumları tarafından dünya kadın hareketlerini tanıtmak amacıyla ‘Kadın Şehir Turu’ düzenlenecek.

130 MİLYON EURO’YA MAL OLDU

En az 130 milyon Euro’ya mal olan G20 zirvesinde son rakamlara göre Almanya, Avusturya ve Hollanda’dan yaklaşık 20 bin polis, 61 at ve 153 polis köpeği görevli olacak. 11 helikopterin de kullanılacağı güvenlik önlemlerine zirveye katılacak her devlet başkanının korumaları da eklenecek. Avrupa’daki Schengen Anlaşması ile devletler arasında kaldırılan sınır kontrolleri yurt dışından gelen protestocuları engellemek amacıyla yeniden uygulamaya konulacak. Hamburg halkı şimdiden sürekli düzenlenen tatbikat, helikopter ve insansız hava araçları uçuşlarından son derece rahatsız.