Kürtler Eutelsat’a karşı Almanya’da sokaklara çıkıyor

990

Almanya’da yaşayan Kürtler, Eutelsat’ın Kürt televizyonlarının kapattırma kararına karşı ülkenin 6 merkezinde protesto ediyor. NAV-DEM Eşbaşkanı Bahattin Doğan Bütün kesimleri Kürt televizyonlarıyla dayanışmaya çağırdı.

Fransız şirketi Eutelsat tarafından kapatılmak istenen Kürt televizyonları Stêrk TV, Ronahî TV ve News Channel’e sahip çıkmak amacıyla Almanya’da yaşayan Kürtler, yarın 6 merkezde kitlesel protesto gösterileri yapacak.

Almanya’daki Kürtlerin en büyük çatı örgütü olan Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM) tarafından organize edilecek gösteriler, Berlin, Hamburg, Frankfurt, Hannover, Düsseldorf ve Stuttgart’ta yapılacak.

Kürtleri ve demokratik kesimleri protesto gösterilerine katılmaya çağıran NAV-DEM Eşbaşkanı Bahattin Doğan, Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkiye’de birçok televizyon, gazete ve radyoyu kapattığını yüzlerce gazeteciyi cezaevine attığı hatırlatarak, bunu Avrupa’da da yapmaya çalıştığını söyledi. Doğan, Avrupalı kurumların çıkarları için bu suça alet olduğunu belirterek, demokratik kesimlerin bu haksız karara karşı seslerinin yükseltmeye çağırdı.

‘EUTELSAT RTÜK’UN UZANTISI GİBİ’

NAV-DEM Eşbaşkanı Bahattin Doğan, Fransız uydu şirketi Eutelsat kararını sert bir dille eleştirerek, “Bu şirket Kürtlere karşı RTÜK’un Avrupa’daki bir uzantısı gibi hareket ediyor. Kürt medyası Türkiye gibi baskıcı bir rejimde kendini ifade edemediği için Avrupa’da büyük zorluklarla yayın yapıyor. Ancak burada karşılaştığı muamelelereler Türkiye’den farksız. Bu karar basın ve düşünce özgürlüğüne yönelik büyük bir saldırıdır. Daha önce Med Nûçe TV ve Newroz TV’yi haksız yere kapatan Eutelsat, yargı tarafından mahkum edilmesine karşı şimdi de News Channel, Stêrk TV ve Ronahi TV’nin yayınını durdurmak için harekete geçti. Bu bize Eutelsat’ın RTÜK’un direktifleri doğrultusunda hareket ettiğini gösteriyor” dedi.

‘HER KESİ DAYANIŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ’

NAV-DEM Eşbaşkanı Bahattin Doğan, Eutelsat’ın bu kararına karşı yarın Almanya’nın 6 merkezinde eylemler yapacaklarını belirterek,” Bir süredir Almanya’nın birçok kentinde çadır eylemi yapılıyor. Çeşitli gösteriler ile halkımız tepkisini gösteriyor. Yarında ülkenin 6 merkezinde bu kararı protesto etmek için kitlesel olarak sokaklara çıkıyoruz. Başta halkımız olmak üzere demokrat, sol, sosyalist, inanç grupları ve basın mensuplarını bu karara karşı bizimle yürümeye ve tepki göstermeye çağırıyoruz” dedi.

6 MERKEZDE YÜRÜYÜŞ VE MİTİNG

Almanya’nın 6 merkezinde, yürüyüş ve mitinglerin yapılacak olan yerler şöyle:

BERLİN:

Yer: Alexanderplatz

Saat: 17:00

 

HAMBURG:

Yer: Hauptbahnhof- Hachmannplatz

Saat:15:00

 

HANNOVER:

Yer: Hauptbahnhof

Saat:14:00

 

DÜSSELDORF:

Yer: DGB-Haus’un önü

Saat: 13:00

 

FRANKFURT:

Yer: Hauptbahnhof’un karşısı Kaiserstr.

Saat: 14:00

 

STUTTGART:

Yer: Hauptbahnhof’un karşısı Lautenschlagerstr.

Saat:14:00