Kürtler Düsseldorf’ta Eutelsat’a karşı yürüdü

528
ANF Images

Almanya’nın NRW Eyaletinde yaşayan Kürtler, Eutelsat’ın Kürt televizyonlarını kapattırma kararına karşı Düsseldorf’ta yaptıkları bir yürüyüş ile protesto etti.

Fransız şirketi Eutelsat tarafından kapatılmak istenen Kürt televizyonları Stêrk TV, Ronahi TV ve News Channel TV’ye sahip çıkmak amacıyla Almanya’nın Düsseldorf kentinde kitlesel bir yürüyüş düzenlendi. Kürtlerin en büyük çatı örgütü olan Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM) tarafından organize edilen yürüyüşe NRW Eyaletinde yaşayan Kürtler ve dostları katıldı.

Saat 15.00’da Düsseldorf HBF önünde başlayan yürüyüşe Kürtlerin yanı sıra Türkiye sol hareketleri ile Alman sol kuruluşların temsilcileri de katıldı.

Stêrk TV, Ronahi TV ve Nesw Channel TV’nin logolarının olduğu pankartlar taşıyan yaklaşık binlerce kişi, sık sık Erdoğan ve Eutelsat aleyhine sloganlar atarak, Kürt televizyonlarının kapatılmasına yönelik tepkilerini gösterdi. Yürüyüşçüler, kent merkezinde yaklaşık 2 km yürüdükten sonra NRW Eyalet Parlamentosu’nun önünde gerçekleştirdikleri bir miting ile eylemlerini sonlandırdı.

‘BU KARAR GERİ ALINANA KADAR EYLEMLERİMİZ DEVAM EDECEK’

Yürüyüşte KCDK-Eş Başkanı Yüksel Koç’un AKP Erdoğan’ın Kürtleri inkar politikalarının devam ettiğini belirterek, Kürt televizyonlarının kapatılma kararı da bunun sonucu olduğunu söyledi. Koç, Almanya ve Avrupa’nın birçok kentinde Kürt televizyonlar ile dayanışma eylemlerinin yapıldığına dikkat çekerek “Kürt halkı ve dostları, Eutelsat’ın bu yanlış karardan dönülmesine kadar eylemlerde olacaktır. Çünkü bu karar sadece Kürt halkına karşı değil, bütün Ortadoğu halkların özgürlüklerine yapılmış bir darbedir. Şengal ve Rojava saldırısının ardından Kürt basının sesi susulmak isteniliyor. Bu karar ile yeni katliamlar yapılmak isteniliyor” dedi.

AVRUPA YİNE SESSİZ

Yazar Ragıp Zarakolu ise konuşmasında batı ülkelerini hedef aldı. Zarakolu “Türkiye’de korkunç şeyler yaşanıyorsa ve sadece Türk devleti sorumlu değil. Onun bu insanlığa karşı uygulamaları görmezden gelen batı sistemi de sorumludur. Örnek önümüzde. Yine bir Kürt kanaları kapatılmak isteniyor. Abdülhamit döneminde Avrupa’da çıkan muhalif gazeteleri kapatmak için para öderdi, Fransa’ya. Şimdi de televizyonları kapatmak için Fransa’ya para ödüyoruz” dedi.

Zarakolu, 1991 yılından beri Özgür Gündem Gazetesi’nin yazarı olduğunu ve birçok arkadaşlarını kaybettiklerini söyledi. Zarakolu, “Maalesef dünyada bu duruma bir tepki göstermedi” diyerek Avrupa ülkelerini eleştirdi.

EUTELSAT BU KARARDAN VAZ GEÇMELİ

NAV-DEM Eşbaşkanı Fatoş Göksungur ise Kürt televizyonlarının kapatılma istemi Erdoğan ve AKP’ye hizmet ettiğini belirterek, Eutelsat’ın bundan vazgeçme ağrısında bulundu.

Eylem sık sık atılan “Kürt basına özgürlük”,” Erdoğan Diktatörlüğüne son” sloganlarıyla sona erdi.