Kürtler dünyanın her yerinde ayakta

754

Yurt dışında yaşayan Kürdistanlılar ve dostları, AKP/Saray rejiminin Kürt halkı ve HDP’ye dönük siyasi soykırımını protesto etmeyi sürdürüyor.

HDP ve DBP ile işgal edilen belediyelerin sahiplenildiği eylemlerde, halkın teslim olmayacağı ve AKP’nin kaybedeceği mesajı verildi. Eylemlerde, Avrupa kurumlarının Erdoğan diktatörlüğüne karşı yaptırımda bulunması da istendi.

TOULOUSE
Fransa’nın Toulouse kentinde yaşayan Kürdistanlılar ile dostları, yürüyüş ve miting düzenleyerek siyasi soykırımı protesto etti.
Toulouse Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin çağrısıyla François-Verdier Metro İstasyonu’nda bir araya gelen bine yakın kişilik kitleye, Fransız Komünist Partisi, Yeni Antikapitalist Parti, Sol Parti, Barış Hareketi ve Dünya Kadın Yürüyüşü gibi çevreler de destek verdi. Buradan yürüyüşe geçen kitle, Capitol Meydanı’nda miting düzenledi.
Mitingde Sol Parti adına konuşan jean Christophe Sellin, şunları kaydetti: “Bir ülkede siyasi parti liderleri ve milletvekillerinin tutuklanması ancak diktatoryal rejimde olur. Kürt halkının bütün taleplerini zorla bastıran, gazeteleri, televizyonları kapatan, milletvekilleri ve belediye başkanlarını tutuklayan rejim, diktatörlüktür. Avrupa Birliği ve ülkeleri bu diktatör ile olan bütün ticari ve diplomatik ilişkilerini durdurmalı, derhal yaptırım uygulamalıdır. Aksi takdirde onlar da bu diktatörün suçlarına ortak olacaktır.”

Yeni Antikapitalist Parti adına konuşan Pierre Granet ise Erdoğan’a karşı Kürt halkının taleplerini desteklediklerini söyledi.
Fransız Komünist Partisi’nden Xavier Lambert, bütün uluslararası kurum ve kuruluşların HDP’ye destek olması gerektiğini söylerken, şöyle dedi: “Erdoğan’a karşı Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler harekete geçmelidir. PKK ‘terör örgütleri listesi’nden çıkartılmalı ve başta Sayın Öcalan olmak üzere tüm politik tutsaklar derhal serbest bırakılmalıdır.”
Dünya Kadın Yürüyüşü adına Marie Therese ise Erdoğan’ın Kürtlerin özgürlük mucadelesinden korktuğunu söyledi. Therese, “Kürt kadınları Kobanê’de nasıl direndilerse Erdoğan’ın diktatörlüğüne de direnecek güçteler” dedi.
Mitingde, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için 12 Kasım’da düzenlenecek mitinge de katılım çağrısında bulunuldu.
Kentte, Kürt gençleri de hava alanında oturma eylemi gerçekleştirerek HDP’ye sahip çıktı.

CANNES

Fransa’nın Cannes kentinde, Uluslararası Film Festivali Alanı’nda toplanan yüzlerce Kürdistanlı, siyasi soykırımı protesto etti. Eyleme Fransa Komünist Partisi de katılım sağladı.
Eylemde konuşan, Cot Azur Komünist Partisi Bölge Temsilcisi, “Erdoğan diktatörü insanlık için tehdittir. Barbarlara karşı savaşan onurlu Kürtlerin mücadelesini selamlıyoruz. Barbarlar kaybedene kadar sizlerle birlikte mücadele edeceğiz” dedi.
KCDK-E adına konuşan Osman İbrahim de “Erdoğan kaybedecek ve tarihin karanlık sayfasında yerini alacak” dedi.

ROUEN

Fransa’nın Normandie bölgesindeki Rouen kentinde, HDP için yürüyüş düzenlendi.
Rouen Demokratik Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde gerçekleşen yürüyüşe Kurdistanlılar ve dostları destek sundu.
Demokratik Toplum Merkezi önünde toplanan kitle, “Katil Erdoğan” sloganları ile yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca bildiriler dağıtıldı.
Rouen Belediyesi önünde yapılan mitingde “Faşist Türk devletine karşı her gün eylemde olacağız” mesajı verildi.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’in Villiers Le Belle banliyösünde Ciwanên Azad ve Jinen Ciwanên Azad öncülüğünde AKP faşizmi protesto edildi. Meşaleli yürüyüş düzenleyen yüzlerce genç, Kuzey Kürdistan’daki direnişi selamladı. “AKP faşizmine karşı direnişimiz büyüyecek” mesajının verildiği eylemde, Avrupa’da yaşayan gençler her gün eyleme çağırdı.
Eylem, “Bijî Serok Apo” ve “Katil Erdoğan” sloganlarıyla son buldu.

HANNOVER

Almanya’nın Hannover kentinde, Ronahî Kadın Meclisi ve TJK-E öncülüğünde on binler alanlara çıktı.
Hauptbahnhof’da toplanan Kürdistanlılar ve dostları, HDP’yi sahiplenerek, AKP/Saray’ın siyasi soykırımını protesto etti.
Eylemde yapılan açıklamada, “Halkımızı AKP faşizmine teslim etmeyeceğiz ve bu zulmün hesabını soracağız” denildi.
Die Linke, ATİK adına yapılan konuşmalarda da Avrupa’nın devreye girmesi ve HDP’lilerin serbest bırakılması istendi.
Ciwanên Azad üyeleri de sık sık “HDP halktır, halk burada”, “Bijî Serok Apo”, “Bijî PKK” sloganlarını attı.
Ayrıca Hannover’de Salı günü Landtag önünde, Perşembe günü de Celle’de saat 16.00’da yürüyüş düzenlenecek.

KOBLENZ

Almanya’nın Koblenz kentinde de HDP’ye dönük siyasi soykırım protesto edildi. Internasionales Kulturzentrum Derneği’nin organize ettiği eylem, tren İstasyonu önünde, değişik halklardan katılımcılarla  gerçekleştirildi.
Eylemde, Internasionales Kulturzentrum Dış İlişkiler Sorumlusu  Erdinç Deniz de bir konuşma yaptı. Deniz, Erdoğan diktatörlüğüne tek engelin HDP olduğunu, bu nedenle tutuklamaların geliştiğini söyleyerek, Avrupa’nın tutumunu da eleştirdi. Avrupa’nın Türk devletine karşı yaptırımda bulunmasını isteyen Deniz, “Ancak enternasyonal bir dayanışma ile Erdoğan’ın bu tehlikeli gidişatını  durdurdurabiliriz” mesajını verdi.

BOSENSEE

Almanya’nın Bodensee bölgesinin Friedrichshafen kentinde bulunan Kürt Derneği’nin organize ettiği etkinlikte, siyasi soykırım protesto edildi.
800’e yakın kişinin katıldığı etkinlikte, Kürt halkının mücadelesinin on milyonları kapsadığına dikkat çekilerek, AKP’nin kaybedeceği vurgulandı.
Etkinlikte Ozan Ergin Xalikan, Ozan serdar Azad ve Gulseherin de direniş türkülerini seslendirdi.

NEUMUNSTER

Almanya’nın Neumünster kentinde, Demokratik Kürt Toplum Merkezi tarafından dayanışma gecesi düzenlendi. Gecede, AKP’nin siyasi soykırımı protesto edildi.
NDKTM adına yapılan açıklamada, Kürt halkının iradesinin teslim alınamayacağı mesajı verildi.
İradeye sahip çıkma eylemlerinin süreceğinin vurgulandığı eylemde, sık sık “Bijî Serok Apo”, “HDP halktır, halk burada”, “İrademe dokunma”, “Direne direne kazanacağız”, “Terörist Türkiye”, “Terörist Erdoğan” sloganları atıldı.

GÄVLE

İsveç Sol Parti, Gävle ilinde HDP milletvekillerinin tutuklanmasını protesto etmek amacıyla bir protesto gösterisi düzenledi. Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Warşin Kadın Komünü’nün destek verdiĝi eylem, kent merkezinde düzenlendi.
Sol Parti yöneticilerinden Jonas Rydberg, gösteride yaptığı konuşmada, “Bugün herkesin Türkiye’deki gelişmelere karşı tepki göstermesi gereken bir noktadayız. Biz bugün bunun için toplandık ve HDP’ye desteĝimizi sürdüreceĝiz” dedi.
Sosyal Demokrat İşçi Partisi adına bir konuşma yapan Belediye Meclis Üyesi İsmet Uzun da, ”Artık Tayyip Erdoğan’ın DAİŞ’ın en önemli yaratıcılarından biri olduĝunu biliyoruz. Kürt Özgürlük Hareketi Erdoğan’ın gerçek yüzünü açığa çıkardı ve bunun için Erdoğan bu kadar HDP’nin üzerine gidiyor ve faşizmi yükseltiyor. Bunu önlemek de hepimizin görevi; faşizmi durdurana kadar sokaklarda olacaĝız” şeklinde konuştu.
Avrupa Konseyi Üyesi Inger Schörling ise şunları söyledi: “Ben Avrupa Konseyi’nde, Türk üyelerle beraber çalışıyorum. Türkiye’nin özel durumundan bahsediliyor. Ancak hiçbir şey, hiçbir özel durum demokratikleşmenin önünde engel kabul edilemez ve hukuksuzluklar için bir bahane, bir neden kabul edilemez. Biz Avrupa Konseyi mevcut durumu tespit ediyoruz ve ne yapılması gerektiğini öneriyoruz. Ancak pratikte neler yapıldığını takip etme konusunda zayıf kalıyoruz. HDP’ye yapılan saldırının kabul edilir bir tarafı yoktur ve takipçisi olacağız.”
Sol Parti adına bir konuşma yapan Sandra Söderqvist de yaşananların kısa bir özetini yapıktan sonra, partisinin tavrını anlattı.

GÖTEBORG

İsveç’in Göteborg kentinde son iki gündür HDP milletvekillerinin tutuklanmalarını protesto eden Kürdistanlılar ve dostları dün de meydanları boş bırakmadı. Kitle, soğuk havaya rağmen HDP’nin yanı sıra PKK, KCK, YPG/YPJ bayraklarıyla bir araya gelerek, AKP’yi protesto etti.
Konuşmacılar, halk iradesine darbe gerçekleştiren AKP ve Erdoğan rejimi kınadılar. Eylemde, AB ve İsveç hükümetine de Türkiye’ye yaptırım uygulaması çağrıları yaptı.

SAN FRANCISCO

Kaliforniya’nın San Francisco kentinde yaşayan Kürtler de HDP için sokağa çıktı. Eş genel başkan ve milletvekillerinin tutuklanmasını protesto eden Kürtlere Ermeni ve Amerikalılar da destek verdi.
Şehir merkezinde düzenlenen gösteride, tutuklananların derhal serbest bırakılması istendi ve Kürt halkının birliğinin her zamankinden önemli olduğuna dikkat çekildi.

MOSKOVA

Rusya’nın başkenti Moskova’da Kürt Kadın Organizasyonu ve Rusya Kürt Kadın Hareketi ortak bir eylem düzenleyerek, HDP eş başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasını protesto etti. Rusya devlet yetkililerine de seslenilen eylemde, Kürt halkının iradesine yapılan faşist saldırılara karşı tavır alınması istendi.
Eylemde konuşan Rusya Kürt Kadın Hareketi Koordinasyon Üyesi Nigar Patiyeva, “Milyonlarca kişinin oyunu alarak seçilen vekil ve belediye eş başkanlarına AKP’nin uyguladığı bu faşist uygulamalara karşı tüm halkımız seferberlik ruhuyla karşı durmalıdır. Başta Rusya olmak üzere tüm uluslararası güçleri bu haksızlık karşısında sesiz kalmamaya davet ediyorum” diye konuştu.
Eylem Moskova Kürt Kadın Organizasyonu Başkanı Tara Kadir’in konuşmasıyla devam etti. “Barış ve demokrasiden yana olduğunu söyleyen herkes HDP etrafında kenetlenmelidir” diyen Kadir, şunları belirtti: “HDP eş başkanlarına ve millet vekillerine karşı yapılan bu kirli ve faşist saldırıları büyük bir kin ve nefretle kınıyorum. Erdoğan ve onun temsil ettiği faşist zihniyetler iyi bilmelidir ki, bu tutuklamalarla bir yere varamaz. Kürt halkı baskıya boyun eğecek zamanı çoktan geçmiştir.  Artık her Kürt kendi özgürlüğü için ve Kürdistan için daha çok çalışarak HDP’ye karşı yapılan bu saldırıları boşa çıkarmalıdır. Ben de Rusya vatandaşı olarak Rus yetkililere sesleniyorum; Kürt halına yapılan bu zulme karşı sessiz kalmayın!”
Eylem, konuşmaların ardından “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana jinê” ve “Bijî berxwedana Bakûr” sloganlarıyla son buldu.

ATİNA

Yunanistan’ın başkenti Atina’da, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecrit, HDP ve DBP’ye dönük siyasi soykırım saldırıları protesto edilmeye devam ediyor.
Yunanistan Kürt Halk Meclisi’nin öncülüğünde Syntagma Meydanı’nda düzenlenen nöbet eyleminde, şu açıklama yapıldı: “Gün; darbeye, Önderliğimize yönelik tecride ve kayyuma karşı belediyelere sahip çıkma günüdür. Yunanistan’da yaşayan tüm Kürdistanlılar kesintisiz olarak meydanlara çıkmalı.”
Yunanistan’daki birçok demokratik kitle örgütünün destek verdiği eylemlerin, önümüzdeki hafta farklı biçimlerde devam edeceği açıklandı.

LONDRA

Britanya’da HDP ile dayanışma eylemleri birçok kentte büyüyerek devam ediyor. Başkent Londra başta olmak üzere, York, Shefield, Cardiff, Edinburgh, Brighton, Cambridge ve Exeter’da kitlesel eylemler düzenlendi.
Londra’da üç gündür olduğu gibi dün akşam da eylem düzenlendi. 5 binden fazla kişi bir yürüyüş ile AKP hükümetini protesto etti. Kürdistanlı ve Türkiyeli kurumların içinde bulunduğu Britanya Demokratik Güçbirliği tarafından organize edilen yürüyüş, Londra’da bulunan Manor House İstasyonu’nda başladı. Yoğun yağmura rağmen binlerce kişi iki saat yürüyerek Turnpike Lane İstasyonu önünde bir miting düzenledi.
Eylemdeki konuşmalarda, direnişin büyütülerek AKP’ye geri adım attırılması gerektiği vurgulandı.
York, Shefield, Cardiff, Edinburgh, Brighton, Cambridge ve Exeter gibi kentlerde bir araya gelen yüzlerce kişi de siyasi soykırımı protesto etti.

BRIGHTON

İngiltere’nin Brighton kentinde, Sussex Demokratik Kürt Toplum Merkezi tarafından düzenlenen eylemde, siyasi soykırım protesto edildi.
Kürdistanlılar ve dostlarının katıldığı eylem, şehir merkezinde düzenlendi. HDP’nin sahiplenildiği eylemde, Britanyalılara dağıtılan bildirilerle AKP ve Erdoğan’ın soykırımcı saldırıları anlatıldı.
Eylem sırasında sık sık “HDP’ye dokunma”, “Milletvekilime dokunma”, “HDP biziz”, “Katil Erdoğan, Terörist Erdoğan”, “İrademe dokunma” sloganları atıldı.
Eylemde, Britanyalılara, Türk hükümetinin saldırgan politikalarına karşı sessiz kalınmaması ve kendi temsilcileri aracılığıyla Türk hükümetine üzerinde baskı yaratmaları çağrısında bulunuldu.