Kürtler bugün Eutelsat önünde olacak

709

Kürtler, Kürt televizyonlarını kapatma kararı alan Eutelsat önünde bugün bir protesto gösterisi düzenleyecek.

Kürtler, Stêrk Tv, Ronahi Tv ve News Channel Tv’ın yayını kesmek isteyen Eutelsat’ın önünde bugün basın açıklaması ve bir protesto gösterisi düzenleniliyor. Kürt kurum temsilcileri, bütün kesimleri bu gösteriye katılmaya çağırdı.

Stêrk, Ronahi ve News Channel, Eutelsat şirketi tarafından kapatılma kararına Kürt kurumlarından tepki. Avrupa’daki Kürt kurum temsilcileri, Eutelsat’ın Türkiye Radyo Televizyon Üst Kurulu ile işbirliğiyle bu kararı aldığını ifade ederek, bugün Paris’te bulunan şirketin önünde bir basın açıklaması ve gösteri düzenleyeceklerini ifade etti.

Kürt televizyonlarının yayın içeriğine ilişkin dosya ve belgelerin de şirket yetkilerine sunulacağı gösteriye gazeteci, aydın, yazar, siyasetçi olmak üzere Fransız kurum temsilcilerini de katılması bekleniliyor. Gösteri bugün Eutelsat, bulunduğu 70 rue Balard  75015 Paris adresinde saat:13:00’de başlıyor.

‘HAKLI MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ’

CDK-F  Eşbaşkanı Vedat Bingöl Eutelsat’ın Kürt televizyonlarına yönelik kararın kirli ilişkiler sonucunda alındığını bundan dolayı da meşruiyetinin olmadığını söyledi. Bingöl, Türk devletinin inkarı politikalarının günümüzde de AKP-MHP ittifakında devam ettiğini ifade ederek, şunları söyledi: “Kürt televizyonlarının kapatılma istemi aslında Eutelsat’ın bu kirli ittifakın içerisinde olduğunu gösteriyor. Kürt televizyonları Erdoğan’ın DAİŞ’e verdiği desteği, yardımı deşifre ediyor ve bu cepheye karşı mücadele içerisinde yer alıyor. Bu karar bu gerici ittifaka yardım etme anlamına geliyor. Biz Fransa ve Eutelsat’tan isteğimiz derhal bu kararı geri almaları ve DAİŞ barbarlarına karşı mücadele eden Kürt halkının yanında yer almalarıdır.”

Bir haftadan beri Fransa’da yaşayan Kürtler eylemler içerisinde olduğunu hatırlatan Bingöl ”Bugün kitlesel bir basın açıklaması ve büyük bir gösteri düzenliyoruz. Gösteriye yabancı basın temsilcileri ve kurum temsilcileri de katılacak. Onun için Paris ve çevresinde yaşayan halkımıza çağrımız da eyleme büyük bir katılım göstermeleridir. Ayrıca bugünden itibaren Eutelsat önünde 3 gün boyunca çadır eylemi olacak. Bu eylemler Fransa’nın bir çok kentinde devam edecek. Bu karara karşı sonuna kadar haklı mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

‘BÜTÜN HALKIMIZ GÖSTERİYE KATILMALI’

KDCK-E Eş başkanı Yüksel Koç da Stêrk Tv, Ronahi ve News Channel televizyonlarının Türkiye ve Ortadoğu’da halkların sesi olduğunu hatırlatarak, ”Bu kanallar bunun için kapatılmak isteniliyor.  AKP ve Erdoğan, halkların sesini kısmak, tümden insanları tek tipleştirmek istiyor. Avrupa’da kurduğu kirli ilişkiler üzerinde bu sisteme hizmet ediyor. Eutelsat şirketinin yaptığı budur. Buna karşı çıkmak için her Kürdün, demokratik, solcunun ve kendisine insanım diyen her kesin görevidir” dedi. Koç, bugün yapılacak protesto gösterisine bütün kesimlerin katılmasını istedi.

‘HALKIMIZ TEPKİSİNİ GÖSTERMELİDİR’

Stêrk Tv programcılarından Gülistan İke ise Eutelsat şirketinin verdiği kararın siyasi ve haksız olduğunu söyledi. Gülistan İke, televizyon olarak, bu saldırılara karşı demokrasi ve hukuk mücadelesi içerisinde olacaklarını belirterek, “Paris’te yapılacak basın açıklaması ve gösteriye Kürtler başta olmak üzere bütün demokrasi ve özgürlüklerden yana olan bütün kesimler katılmalı ve bu haksız karara karşı s esini yükseltmelidir. Biz sesimizi yükselttiğimiz takdirde bu tür yanlı kararları boşa çıkarabiliriz. Onun için halkımız her yerde demokratik bir şekilde tepkisini göstermelidir” dedi.