Kürtler Avrupa’daki 1 Mayıs kutlamalarına katıldı

437
ANF Images

Yurt dışındaki 1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü kutlamalarına Kürdistanlılar da katıldı.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da Kürtler de 1 Mayıs’ı coşkulu bir şekilde kutladı.

Sabah saatlerinde Viyana Opera binası önünde iktidardaki Sosyal Demokrat Partisi (SPÖ) kortejinde yürüyüş yapıldı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan, PKK, PYD, YPG ve YPJ flamalarının dalgalandığı yürüyüş Viyana Belediye Sarayı önünde kurulan ve Avusturya Başbakanı ile Viyana Belediye Başkanı’nın yanı sıra birçok bakanın olduğu platformun önünde son buldu.

Belediye önünde Avusturya’da yaşayan Kürtler üzerine Avusturya Kürt Konseyi FEYKOM’un hazırladığı bir makale okundu.

Yürüyüşün ardından Votivpark’ında birçok sosyalist devrimci grubun ortaklaşa yaptığı şenlik düzenlendi.

MANNHEIM

Almanya’nın Mannheim kentinde Kürt toplum Merkezi, Ronahi Berivan KM ve tüm dost kurumların katılımıyla 1 Mayıs kutlandı. Polis Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterine müdahalede bulunmak istedi ancak kitle izin vermeyince halk Öcalan’ın posterleri ile yürüyüşe katıldı.

Yürüyüş boyunca sık sık Öcalan’ın özgürlüğü sloganlarla talep edildi.

Yürüyüş saat 10.00’da DGB Mannheim’da başlayarak Mannheim çarşı merkezi Markplatz’a kadar devam etti.

DUISBURG

Almanya’nın Duisburg kentinde yaklaşık 2 bin kişinin katılımıyla 1 Mayıs kutlandı. Duisburg-Hamborn Rathaus önünde toplanan çeşitli uluslardan işçi ve emekçiler taleplerini haykırdı.

Duisburg DKTM adına Niyazi Öztaş da bir konuşma yaptı. Öztaş, AKP’nin Kürdistan’daki soykırımcı saldırıları, gözaltı ve tutuklamalarına ve ihraçlarına tepki gösterirken, hileli referanduma da dikkati çekti.

Öztaş, “1 Mayıs’ta mücadeleyi yükselterek, tekçi ve faşist AKP-MHP ittifakından hesap sormamız ve faşist Türk devletinin Rojava ve Şengal’deki saldırılarna karşı ortak mücadele etmemiz gerekiyor “dedi.

Eyleme Alman sendikalarının yanı sıra DKTM, ATİF, AGİF, ADHK, DİDF, Haziran Hareketi, PSK ve Alevi kurumları da katıldı.

NORMENDIE

Fransa’nın Normandie bölgesi Rouen şehrinde 1 Mayıs Kürdistanlıların da yoğun katılımı ile kutlandı.

Fransa şirketi Eutelsat’ın Kürdistan halkının yayın organlarına yönelik TC devleti ile işbirliği de protesto edildi.

Eylemde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a özgürlük istenirken, sık sık “Katil Erdoğan” sloganı atıldı.

PARİS

Fransa’nın başkenti Paris’te 1 Mayıs binlerce kişinin katılımı ile coşkuyla kutlanıyor.

Sabahın erken saatlerinde République Meydanı’nda Fransız sendikalar, Kürt kurumları HDK- Fransa, Halkların Birleşik Devrim Haraketi bileşenleri, Türkiyeli sosyalist devrimci kurumları ve emek örgütleri alanda yerlerini alarak sloganlar ve halaylarla 1 Mayıs’ı coşkuyla kutluyor.

Kutlamalarda emek sömürgeciliğine, ırkçılığa ve faşizme karşı halkların birlikte mücadelesinin önemine dikkat çekildi.

LYON

Fransa’nın Lyon kentinde 1 Mayıs kitlesel bir şekilde CGT sendikasının organizesiyle kutlandı. Kentteki Kürdistanlılar da yürüyüşe kenti renkleriyle katıldı.

MORBIHAN

Fransa’nın Morbihan bölgesindeki işçi sendikaları ve Kürdistanlılar, 1 Mayıs’ı Hennebont kentinde kutladı.

Lorient kentindeki Kürdistanlılar, Morbihan Alevi Derneği ve BİR-KAR üyeleri de kutlamalarda yerlerini aldı.

Kürdistanlılar Türk devletinin Rojava ve Şengal’e saldırıları ile AKP-MHP faşizmine dikkati çeken bildirileri dağıttı.

Eylemde Türk devletinin saldırılarının kınandığı Fransızca bildiri de okundu ve Kürt halkıyla dayanışma mesajı verildi.

MARSİLYA

Fransa’nın Marsilya kentinde binlerce kişi 1 Mayıs’ı kutlamak için Vieux Port Meydanı’nda buluştu. Bu sene Fransa’nın en büyük işçi Sendikalarından (CGT), CFDT ve FO ayrı miting yaptı. CGT öncülüğünde gerçekleşen yürüyüşe onlarca siyasi parti, sendika ve kurum destek verdi. Her sene olduğu gibi Marsilya’da yaşayan Kürdistanlılar da yürüyüşte yerini alarak kendi kortejini oluşturdu. Oldukça renkli ve coşkulu geçen yürüyüşte sık sık ‘ iş yasası’, ‘Marine Le Pen’ ile ‘Emmanuel Macron’ aleyhine slogan atan binler ‘Fransa’da faşizme geçit vermeyeceğiz’ mesajı verdi.

CGT’nın çağrısıyla sabahın erken saatlerinden itibaren Vieux Port Meydanı’nda toplanmaya başlayan binlerce kişi, saat 11:00’e doğru mitingin yapılacağı Castellane Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti. Yoğun güvenliğin alındığı yürüyüşte birçok cadde araçlara kapatıldı.

Renkli döviz ve pankartlarla asgari ücretin yükseltilmesi ve adil çalışma şartlarının oluşturulmasını isteyen binler, haftaya yapılacak olan Cuhmurbaşkanlığı Seçimlerinde Marin Le Pen’e oy verilmemesi yönünde çağrılar yaptı.

Tertip Komitesi bugün Marsilya ve bölgesinde yapılan 1 Mayıs yürüyüşüne yaklaşık 40 bin kişinin katıldığını duyurdu.