Kürtler artık Türk devleti ile yaşamamalı

1621

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, özgürlük aşamasına geldiklerini belirterek, Kürtleri artık Türk devleti ile yaşamamaya çağırdı. Bayık, “Kürtler sistemle her yönüyle ilişkisini koparmalı” dedi.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Stêrk TV’de yayınlanan Rojeva Welat programında gündemdeki birçok konuyu değerlendirdi. Bayık, hayatını kaybeden Fidel Castro, bir yıl önce katledilen Tahir Elçi, Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye kararı, AKP-MHP koalisyonu ve ABD’de Trump’ın seçim zaferine ilişkin konuştu.

FİDEL CASTRO’NUN KÜRT HALKI NEZDİNDE ETKİSİ GÜÇLÜDÜR

25 Kasım’da hayatını kaybeden Küba’nın efsanevi devrimcisi ve lideri Fidel Castro’ya ilişkin konuşan Bayık, Castro şahsında Küba halkına, Küba halkı şahsında da ezilen ve devrimci halklara başsağlığı dileğinde bulundu.

“Castro, değerli bir insandı. Önderdi” diyen Bayık, Castro’nun 20. yüzyılın başında siyasete damgasını vurduğunu kaydetti. Bayık, “Castro, tarihte özel bir yer edindi, bunu hak etti. Kürt halkı nezdinde de Fidel Castro ve Che Guevara’nın etkisi güçlüdür” diye konuştu.

Castro, “Küçük ve imkanları kısıtlı bir ülkede, sınırlı imkanlarla bir devrime başladı. Karşılarında çok güçlü bir sistem vardı. Düşmanlarımız çok güçlü, karşı koyamayız demediler” diye ekledi.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı, “İmkanlar az ve çok kısıtlı olsa da irade, kendilerine, halkına ve fikirlerine güvenerek büyük bir devrim yaptılar” şeklinde konuştu.

TAHİR ELÇİ, GERÇEKLERİN ORTAYA ÇIKMAMASI İÇİN PLANLI BİR ŞEKİLDE KATLEDİLDİ

28 Kasım 2015’te Amed’de katledilen insan hakları savunucusu Tahir Elçi’yi de anan Bayık, Tahir Elçi’nin katledilmesiyle birlikte bugün süren saldırıların başlatıldığına dikkat çekti. Bayık, kirli bir savaşın yürütülmesi için böyle bir saldırının gerçekleştiğini belirterek, “Gerçeklerin ortaya çıkmaması için Tahir Elçi’yi planlı bir şekilde katlettiler. Tahir Elçi nezdinde hukuk baroları susturmak istediler” ifadelerini kullandı.

Bayık,  Tahir Elçi cinayetinin ortaya çıkarılması için yürütülen mücadelenin kutsal olduğunu ve sürmesi gerektiğini kaydetti.

AVRUPA HALKLARI KÜRT HALKI VE PKK’NİN MÜCADELESİNE SAHİP ÇIKIYOR

Almanya ve Belçika’da iki mahkemenin PKK’yi “terör örgütü” olarak tanımlamamasını değerlendiren Bayık, “Halkımız hiçbir zaman Avrupa’ya karşı bir mücadele yürütmedi. Avrupa’daki halkımız demokratik haklarını kullanıyorlar” diye konuştu.

PKK’nin Şengal ve Rojava’daki mücadelelerine dikkat çeken Bayık, PKK’nin özgürlük mücadelesi yürüten bir hareket olduğunu ifade etti. Bayık, “Avrupa halkları da PKK’nin mücadelesine ve Kürt halkına sahip çıkıyorlar. Bu durum bazı Avrupa devletleri üzerinde de etki yarattı. Mahkemeleri de etkiledi. Avrupa devletleri zamanla bu gerçeği daha iyi anlayacaklar” şeklinde konuştu.

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye ile müzakereleri dondurma kararına ilişkin de konuşan Bayık, “Avrupa Birliği’nin bazı değerleri ve ölçüleri vardır ve buna sahip çıkması gerekiyor. Çünkü Türkiye tüm bu değerleri ayaklar altına alıyor” dedi. AB’nin uzun süre AKP-MHP siyasetine karşı sessiz kaldığını ifade eden Bayık, “Öyle bir noktaya ulaştı ki artık sessiz kalamazlardı. Eğer bu sessizlik sürseydi, Avrupa halkları kabul etmeyecekti” diye belirtti.

Türkiye’nin mülteci ve Şangay Beşlisi şantajına da değinen Bayık, Avrupa Birliği ve NATO’nun bu şantajı yutmaması gerektiğini vurguladı.

TÜRKİYE, OSMANLI İLE AYNI SONU YAŞAYABİLİR

Türkiye’de derinleşen siyasi ve ekonomik kriz konusunda değerlendirmelerde bulunan Bayık, şöyle konuştu:

“AKP kendisini güçlü göstermeye çalışıyor ama gerçekte öyle değil. MHP ile birlikte Türkiye’de faşizmi geliştiriyor. Bunların yarattığı sorunlar büyüktür ve daha da derinleşecek.

AKP içerisinde de çelişkiler oluşmaya başladı. Bu siyaset Türkiye’yi başarıya götürmeyecek. Eğer bunda ısrar edilirse, Türkiye daha tehlikeli bir sürece girecektir. Hatta Osmanlı’nın sonu nasıl olduysa, bunların da sonu öyle olacaktır.”

Saldırılara karşı Kürt hareketinin yaptığı seferberlik çağrısını da değerlendiren Bayık, Ortadoğu’da henüz dengelerin oluşmadığını belirterek, “Yeni dengelerde herkesten çok Kürtlerin yer edinme hakkı var” dedi.

‘KÜRTLER ORTADOĞU’DAKİ YENİ DENGELERDE YERİNİ ALACAK’

Kürtlerin bu yeni paylaşım savaşında oluşacak dengede yerini alacağını ifade eden Bayık, AKP rejiminin buna karşı her tarafta müdahalelerde bulunduğuna dikkat çekti.

Bayık, şöyle konuştu:

“Kürt örgütleri, büyük küçük demeden, acilen bir araya gelerek, nasıl bir birlik ve nasıl bir kongre oluşturulacağını tartışmaları gerekiyor. Eğer bu gerçekleşirse tehlikeler azalacaktır. Başarı imkanları da tehlikelerden çok daha güçlü olacaktır.”

Bayık, Türkiye’nin Bab konusundaki saldırıları ve ısrarlarına ilişkin de konuştu. Bayık, şunları ifade etti:

“Amaçları DAİŞ değil. Hedefleri demokrasi güçleridir ve Kürtler burada temel gücü oluşturuyor. Kürtleri etkisiz hale getirmek, demokrasinin gelişmesini engellemeye çalışıyorlar.

DAİŞ nerede tehlikeye girse, Türkiye orada bitiyor. DAİŞ’e yardım ediyor. DAİŞ ortadan kalkarsa Türkiye demokrasi güçlerine, özgürlük savunucularına karşı bu şekilde savaş yürütemez.

‘AKP-MHP FAŞİZMİ SÜREKLİ KILMAK İSTİYOR’

“AKP neden yeni anayasa için MHP ile birleşti? MHP neyi temsil ediyor?” diye soran Bayık, şöyle devam etti:

“MHP milliyetçiliği temsil ediyor. AKP de sözde dini temsil ediyor. Bir araya gelerek, milliyetçilik ve dini sözde buluşturdular. Bununla da faşizmin temelini oluşturdular. Bunun üzerinde de yeni bir anayasa kurmak istiyorlar.  Faşizmi bu şekilde sürekli kılmak istiyorlar. Böyle bir amaç, demokrasi güçlerine karşı savaşı gerektiriyor. Kim bu demokrasi güçlerine öncülük ediyorsa, ona yöneliyor. Kürtler bugün demokrasiye öncülük ediyor, demokrasiyi temsil ediyor.”

BAYIK ABD’DEKİ SEÇİMLERİ DE DEĞERLENDİRDİ

Bayık, Başûrê Kurdistan halkının da Türk sömürgeciliği ve işgal girişimlerine karşı durması gerektiğini belirtti.

ABD’de Donald Trump’ın seçimleri kazanarak başkan olmasını değerlendiren Bayık, şunları ifade etti:

“Trump’ı kutluyoruz. Seçimlerini yapan Amerikan halkını da kutluyoruz. Trump’ın hem kendi halkı hem de insanlık açısından güçlü bir politika yürütmesini umuyoruz. Zira ABD politikalarının tüm dünya üzerinde etkisi var. Kuşkusuz bu bizi de etkiliyor. Bugün Ortadoğu’da büyük bir savaş var, değişimler yaşanıyor, yeni dengeler oluşuyor. Amerika da burada. Rusya ve diğer güçler de var. Biz Ortadoğu’nun bir parçasıyız ve Kürdistan Ortadoğu’nun bel kemiğidir. Ortadoğu’ya ilişkin her siyasetin Kürtler ve PKK üzerinde de etkisi var. PKK’nin siyaseti de tüm Kürdistan ve Ortadoğu’yu etkiliyor. ABD’nin Ortadoğu siyasetinde Kürtleri hesaba katacağını umuyoruz. Kürtlere ne kadar haksızlık ve zulüm yapıldığını, nasıl Kürtlere karşı soykırım siyaseti yürütüldüğünü, Kürtlerin buna karşı nasıl bir mücadele yürüttüğünü göreceğine inanıyorum. Kürtlere ve PKK’ye daha doğru yaklaşacaklar. Türkiye Trump’5n kazanmaması için çalışıyordu. Trump kazanınca şimdi de nasıl üzerinde etkiye yapacaklarını düşünüyorlar.”

‘HALKIMIZ TÜRK DEVLETİ İLE ARTIK YAŞAMAMALI’

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, son olarak şu mesajı verdi:

“Halkımız artık bilmeli ki özgürlük aşamasına ulaştık. Bu nedenle savaş bu denli şiddetli yürütülüyor. Halkımız artık bu devletle yaşamamalı. Bu sistemle her yönüyle ilişkisini koparmalı. Eğer koparırsa, bu sistem daha çabuk yıkılır. Türkiye halkı da daha hızlı bir şekilde huzura kavuşabilir. “