Kürtler 8 ülkede Almanya’yı protesto edecek

788

Almanya’nın Kürtleri hedef alan politikaları ve Türk devletine desteğine karşı çok sayıda ülkede eylemler düzenlenecek. KCDK-E İsviçre, İngiltere, Almanya, Fransa, İsveç, Avusturya, Hollanda ve Kanada’daki eylemlere katılım çağrısında bulundu.

KCDK-E, Alman hükümetinin Kürt halkına dönük kriminalizasyon politikaları, dava ve tutuklamaları; Türk devletinin katliamlarına göz yummasına karşı eylemler düzenleyecek.

Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi (KCDK-E) tarafından yapılan yazılı açıklamada, “KCDK-E olarak Alman hükümetinin Kürt halkına yönelik kriminalizasyon politikaları, açılan davalar ve tutuklamaları, Türk devletinin Kürdistan’daki katliamlarına göz yumarak ve güç vererek meşruiyet sağlamalarını kınıyoruz. Bunun Kürt halkının haklı mücadelelerine karşı açık bir saldırı olduğunu tekrardan vurgulamamız gerekir” denildi.

‘KİRLİ SİYASİ İLİŞKİLERİN SONUCU’

Alman devletinin, Türk devletinin inkarcı ve katliamcı politikaları nedeniyle siyasi sığınmacı statüsündeki 11 Kürt siyasetçiyi tutukladığının hatırlatıldığı açıklamada, “Tamamen keyfi gerekçelere dayandırılan bu tutuklamalar Alman hükümetinin kirli siyasi ilişkilerinin sonucudur, Bu tutuklamaların hukuki hiçbir dayanağı yoktur. Alman hükümeti bu tutuklamalarla birlikte Kürtlerin yürüyüş, miting ve festival gibi eylem ve etkinliklerine yönelik çıkardığı zorluk, engelleme ve yasaklarla baskısını daha da artırmıştır. Böylelikle, Türk devletinin Kürt katliamı politikalarına güç ve destek olmakta AKP hükümetinin daha da pervasızlaşmasına neden olmaktadır” diye kaydedildi.

Almanya’nın Türkiye ile olan ekonomik ve siyasi çıkarlar nedeniyle 1993 yılında aldığı siyasi kararla PKK’nin faaliyetlerini yasakladığına vurgu yapılan açıklamada, şöyle devam edildi:

“IŞİD barbarlığına karşı savaşan Ortadoğu’da farklı kimlik ve inanların kurtarıcısı PKK’yi yasaklayarak AKP’ye güç vermektedir. Bu siyasi karara dayandırılarak yapılan baskılar hukuksuz ve keyfi uygulamalardır. Bu baskılarla amaçlanan Kürtleri kriminalize etmektir. Bu uygulamalar Alman demokrasine, Kürt sorununun demokratik yoldan çözümüne ve Ortadoğu’ya barışın gelmesine zarar vermektedir.”

Açıklamada, Alman hükümetinin yanlı ve yanlış politikalarının protesto edileceği, taleplerin hükümete iletileceği bildirilirken, Kürtler ve dostlarına eylemlere katılım çağrısında bulunuldu.

TALEPLER

Açıklamada, talepler ise şöyle sıralandı:

“Almanya hükümeti Türk devletiyle paralel Kürt karşıtı saldırıları sürdürmekten vazgeçmelidir. Kürtlere karşı yürütülen katliamlara karşı duyarlı ve eleştirel olmalıdır.

Almanya’nın 20. yılı aşan PKK siyaset yasağı, tüm sonuçlarıyla birlikte kaldırılmalıdır.

Cezaevinde bulunan Kürt siyasi tutsaklar serbest bırakılmalıdır. Kürt siyasetçiler hakkında açılan davalar düşürülmeli, soruşturmalar kapatılmalıdır.

İstihbarat güçlerinin özellikle Kürt gençlerine yönelik ajanlaşmayı dayatan hukuk dışı uygulamaları son bulmalıdır.

Başta Baden Württemberg eyaleti olmak üzere tüm Almanya’da oturum yasasından kaynaklı idari uygulamalar/cezalar ortadan kaldırılmalıdır.”

EYLEM YER VE GÜNLERİ

KCDK-E, eylemlerin olacağı ülke ve şehirler ile diğer bilgileri de şöyle açıkladı:
“30 Haziran 2016
İsviçre Zürich
Yer: Alman Konsolosluğunun önü
Saat: 16.00
İsviçre Bern
Yer: Casino Platz, Saat: 15.00
1 Temmuz 2016
İngiltere-Londra
Yer: Embassy of Federal Republic of Germany, 23 Belgrava Square/ Chesham Place London SW1X8PZ
Saat: 13.00

Almanya-Berlin
Yer: Federal Almanya Parlamentosu önünde nöbet, haftada 3 gün, 1 Eylül’e kadar
Saat: 15.00

Fransa-Paris
Yer: Federal Almanya Büyükelçiliği’nin önü
Saat: 13.30
İsveç Stockholm
Yer: Alman Büyükelçiliği’nin önü
Saat: 13.00

Avusturya-Viyana
Yer; Gauermanngasse 2, 1010 Wien
Saat: 10.00-11.00 arası
Hollanda-Den Haag
Yer: Alman Büyükelçiliği’nin önü (Groot Hertoginnelaan 9)
Saat : 18.00-20.00 arası

Hollanda-Amsterdam
Yer: Alman Konsolosluğunun önü ( Hoonthorstraat 36)
Saat: 12.00-15.00 arası

4 Temmuz 2016
Kanada-Toronto
Yer: Alman Büyükelçiliği’nin önü
(2 Bloor St East Toronto Kanada)
Saat: 13.00.”

Yunanistan, Japonya ve Avusturalya 1 Temmuz günü 11.00 ile 13.00 saatleri arasında eylem yapılacak.