Kürt TV temsilcileri Belçika Gazeteciler Sendikası ile görüştü

817

Uydu şirketi Eutelsat’ın Stêrk TV, Ronahî TV ve News Channel’in yayınlarını durdurma kararı hakkında her üç kanalın temsilcilerinden oluşan bir heyet Belçika Gazeteciler Sendikası’nın müdürü ile görüştü.

Görüşmeye katılan Belçika Gazeteciler Sendikası Direktörü Pol Del Tour, bu konuyu gündemleştirerek, Avrupa Gazeteciler Kongresi’ne götüreceklerini söyledi.

Stêrk TV adına Gülistan Çiya İke, Ronahî TV adına Bunyad Cizîrî ve News Channel adına Evrim Dengiz’den oluşan heyet, Belçika Gazeteciler Sendikası’nı ziyaret ederek, Eutelsat’ın her üç kanalın yayınını durdurma kararı ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Heyeti Belçika Gazeteciler Sendikası’nın Direktörü Pol Del Tour karşıladı. Kürt kanalları üzerindeki baskı ve engellemeler hakkında bilgilendirmede bulunan heyet, sonra da tek tek TV kanallarının yayınları hakkında bilgilendirme yaptı.

İke, Cizîrî ve Dengiz, Kürt her üç kanal üzerindeki baskının arkasında Eutelsat ve Türk devletinin siyasi hesapları olduğuna dikkat çekti.

Heyet, bu sebepten dolayı da Belçika Gazeteciler Sendikası’nın medya üzerindeki saldırılara karşı tutum belirlemesini istedi.

Sendika Direktörü Pol Del Tour ise Türkiye’de medya ve basının üzerindeki baskı hakkında bilgi sahibi olduğunu ve en kısa zamanda bu konuyu gündemleştireceğini belirtti.

Önümüzdeki hafta Avrupa Gazeteciler Birliği’nin kongresi Romanya’nın başkenti Bükreş’te yapılacak ve Belçika Sendikası bu konuyu orada gündeme getirecek. Aynı zamanda da Eutelsat’tan durum hakkında bilgi alınacak.

Direktör Kürt televizyonları ile dayanışma içinde olacağını ve üzerine düşeni yapacağını belirtti.