Kürt temsilciler: Suikast hazırlıklarından Erdoğan sorumlu

946

Kürt kurum temsilcileri Hamburg Eyalet Parlamentosu’nda yaptıkları basın toplantısıyla Mustafa Karataş isimli bir kişinin MİT adına faaliyet yürüttüğü ve kendilerine yönelik saldırılar planladığını açıkladı.

Karataş’ın MİT yöneticileriyle sık sık görüştüğüne dair ellerinde ses kaydının olduğunu belirten temsilciler, bütün bunların sorumlusu olan Erdoğan’ın Almanya’da tutuklanması gerektiğini söyledi.

Almanya’nın Hamburg Eyalet Parlamentosu’nda bir basın toplantısı düzenleyen Kürt kurum temsilcileri ve Sol Parti yöneticileri, ülkedeki MİT faaliyetlerine ilişkin kamuoyunu bilgilendirdiler. Basın toplantısına Sol Parti Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Cansu Özdemir, KCK-E eş başkanları Fatoş Göksungur, Yüksel Koç, Sol Parti yöneticileri Sabine Boerddinghaus ve Florian Kaiser toplantıya katıldı.

Kürt Kurum temsilcileri basın toplantısında yıllardır kurumlarına sızan, Hamburg’da yaşayan aslen Çorumlu olan Mustafa Karataş isimli bir kişinin MİT’e çalışan bir ajan olduğunu ortaya çıkardıklarını açıkladı. Ellerinde bulunan ses kayıtlarında bu şahsın sık sık MİT yetkililerine bilgi verdiği, talimat aldığı ve Kürt siyasetçilerine yönelik suikast girişimlerinde bulunduğunu bilgisini paylaşan Kürt kurum temsilcileri, yapılan ajanlık faaliyetlerinin planlı ve organizeli olduğu belirtilerek, bunun talimatının da Türk Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan tarafından verildiğini vurguladı. Toplantıda, Almanya’dan Erdoğan’ın Hamburg’a geldiği takdirde tutuklanması talep edildi.

‘YARGI GÖREVİNİ YAPMALI’

Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan Cansu Özdemir, Almanya’da yaşanan MİT faaliyetlerine değindi. Almanya’nın önlem alması gerektiğini belirten Özdemir, özellikle Mustafa Karataş’ın içerisinde olduğu faaliyetlerde yalnız olmadığını, bunun bir plan olduğunu belirterek, yargıyı göreve çağırdı.

‘ALMANYA DEVLETİ NEDEN SESSİZ?’

Ardından KCDK-E Eş Başkanı Fatoş Göksungur söz aldı. Göksungur, MİT’in Kürt siyasetçilerine yönelik suikast girişiminin olduğunu belirterek, Avrupa’da bir daha 2013 yılı gibi bir durumu yaşamak istemediklerini söyledi. Böylesi bir şeyin yaşanması durumunda tek sorumlunun da Alman devleti olduğunu vurguladı. Göksungur, konuşmasınaş öyle devam etti:” Yüksel Koç olmak üzere Kürt siyasetçilerine yönelik yapılan tehditler ve planlar bunun organizeli bir faaliyet olduğunu gösteriyor. Bu basın toplantısını yapacağımız biliniyordu. Onun için dün Yüksel Koç’un evinin önüne sabah ölü bir güvercin bırakılmış; telefonlarla her gün tehdit ediliyor. Alman makamlar bunu bilmesine rağmen sessizliklerini koruyor. Bizce bu düşündürücü bir durumdur. Mustafa Karataş’ın ses kayıtlarında Zübeyir Aydar, Yüksel Koç, Cansu Özdemir ve Savahir Bayındır gibi isimler var. Daha önce de ajanlık faaliyetleri ortaya çıkan Erdoğan’ın danışmanı Gergerlioğlu, Fatih Mehmet Sayan’ın davası ve bugün ortaya çıkan Mustafa Karataş’ın davası birleştirilerek, bunların incelemesi gerekiyor. Fatih Sayan’ın davası bireysel değildir.”

‘ERDOĞAN ALMANYA’YA GELDİĞİNDE TUTUKLANMALI’

Avrupa’da yaşayan Kürt siyasetçilerine yönelik yapılacak herhangi bir saldırının sorumlusunun Almanya olacağını vurgulayan Göksungur, “Çünkü Erdoğan, bizzat bu faaliyetlerin talimatını vermiştir. Bugün Avrupa’da ciddi bir ajanlık faaliyeti var. Kürt siyasetçiler hedefte. Bundan dolayı da Almanya’dan talebimiz, bütün bunların sorumlusu olan Recep Tayyip Erdoğan Almanya’ya gelmesi halinde tutuklanmalıdır” şeklinde konuştu.

‘SES KAYITLARINDA İSİMLERİ GEÇENLER NEREDE?’

Diğer KCK-E Eş Başkanı Yüksel Koç ise Kürt kurumlarına yönelik ciddi bir ajanlık faaliyeti yürütüldüğünü belirterek, bu konuda ellerinde ciddi belgelerin olduğunu söyledi. Koç, şimdiye kadar Almanya, Fransa ve Belçika devlet yetkililerine belgeler verdiklerini de hatırlatarak, “Şu anda birçok belge daha var. Eğer bu devletler ciddiyse bunları vermeye hazırız. Türk devleti sistematik ve planlı bir şekilde bu ajanlık faaliyetlerini yürütüyor. Biz Alman devletine soruyoruz; ses kayıtlarında geçen Cemil Bey, Doğu Bey, Selçuk, Binalı kim? Bunlar şu anda Almanya’da mı yaşıyorlar yoksa Türkiye’de mi? Biz bunları öğrenmek istiyoruz. Alman devleti bunları açığa çıkarmak gerekiyor” dedi.

‘BAYINDIR’IN HAYATI TEHLİKEDE’

Koç, devamla şunları söyledi: “Ses kayıtlarında ‘siyasetçilerin yerini 3 saat öncesinde bize bildir’ deniliyor. Bunların amacı net ve açıktır. Sevahir Bayındır’ın hayatı tehlikede. Yine birçok isim geçiyor. Bütün bu siyasetçilerin hayatı tehlikede. Almanya devleti bu siyasetçilere yönelik gelişebilecek bir saldırıyı önlemeli ve korumalı. Şu anda Hamburg Savcısı Mehmet Fatih Sayan’ın davasını bireyselleştirmek istiyor. Bizce bu yanlıştır. Bu organizeli ve planlı bir şeydir. Almanya Avrupa’da bunu organize eden ve talimatları veren Erdoğan hakkında dava açmalıdır. Bütün bu davaları birleştirmeli ve tek soruşturma yapılmalı. DİTİB imamları olmak üzere birçok Türk kurumu entegrasyon meclislerinden atılmalı.”

Basın toplantısı gazetecilerin sorularının ardından sona erdi.

İlgili diğer haberimiz: https://anfturkce.net/guncel/almanya-da-bir-mIt-elamani-daha-desifre-edildi-92896