Kürt Televizyonları, Avrupa kurumu olan Eutel-Sat tarafından kapatılmak istenmektedir

1618

Kürt Televizyonları, Avrupa kurumu olan Eutel-Sat tarafından kapatılmak istenmektedir.

EUTEL SAT Diktatör Erdoğan’ın emirlerine uymamalı

EUTELSAT, Türk-RTÜK kurumunun kararı ile Avrupa’da yayın yapan Kürt Televizyonları News Channel TV, Sterk TV ve Ronahi TV’nin Hotbird uydularından yayınını durudurmak istemektedir.

Türkiye’de son bir yıl içinde 150 televizyon, radyo ve günlük gazete kapatıldı, yüzlerce gazeteci tutuklanarak cezaevlerine atıldı. Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) 2017 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ne göre, Türkiye basın özgürlüğünün en çok ihlal edildiği ülkeler arasında ve 180 ülke içinde 155. sırada yer alıyor.

Erdoğan yönetimindeki AKP iktidarı döneminde, Türkiye içindeki baskılar ülke dışına da taşırılmıştır. Türk hükümeti, ülke içinde ve dışında muhalif olan tüm basın kurumlarına karşı baskı mekanizmalarını devreye sokmaktadır.

Bu çerçevede Avrupa’da yayın yapan Kürt televizyonları hakkında, Türk Radyo Televizyon Üst Kurulu(RTÜK) eliyle kapatma kararları almakta ve bu kararları Avrupa’daki kurumlara iletmektedir. Televizyonların bağlı bulundukları ülkelerin lisans denetleme kurumlarının kararları olmaksızın kapatma ve engelleme faaliyetleri yürütülmektedir.

Nitekim 2016 Eylül ayında, uydu platformları sahibi EUTELSAT, Türk-RTÜK kurumunun kararı ile Med Nuçe TV ve Newroz TV’nin Hotbird uydularından yayınını engellemiş; Eutelsat Fransa’da açılan davayı kaybetmesine rağmen bu kararından geri dönmemiş; tazminat cezasına çarptırılmıştır.

Türk hükümeti aynı yöntemle Eutelsat’a yeniden yazılar göndermiş; bu kez Hotbird üzerinden yayın yapan News Channel TV, Sterk TV ve Ronahi TV’nin yayınlarının engellenmesini istemektedir.

Tüm basın mensuplarına, sivil toplum örgutlerine, parlementer ve aktivistlere, insan hakları örgütlerine ve uluslararası kurumlara acil çağrımız:

Türkiye-Eutelsat ilişkilerine dayalı, tamamen keyfi ve hukuk dışı bu uygulamanın derhal sona erdirilmesi; Türkiye’nin basın üzerindeki baskılarının Avrupa’ya ihraç edilmesine engel olunması, başta basın-yayın kurumları olmak üzere tüm kurumların görevidir.

Basına ve düşünceye özğurlüğü temel haktır ve herkes için garanti altına alınması gerekir.

KCDK.-E / Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi

30 Nisan 2017 / Bruksel