Kürt siyasetçiler MİT’in hedefindeyiz

1998
  1. ZAHİT EKİNCİ / HAMBURG

Hamburg’da geçtiğimiz Perşembe (15 Aralık) Alman polisi tarafından gözaltına alınarak Karlsruhe’de tutuklanan MİT ajanı Mehmet Fatih Sayan’la ilgili Hamburg Eyalet Parlamentosu’nda dün basın toplantısı düzenlendi.

MİT’in hedefindeki Avrupa Demokratik Kürdistan Toplum Kongresi (KCDK-E) Eşbaşkanı Yüksel Koç’un önemli açıklamalarda bulunduğu basın toplantısına Sol Parti Milletvekili ve Grup Eşbaşkanı Cansu Özdemir, Sol Parti Fraksiyon basın sözcüsü Florian Kaiser ile Kürt hukukçu Yavuz Fersoğlu katıldı.

MİT’in hedefindeyiz

KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç yaptığı konuşmada kendisi ve KONGRA GEL Eşbaşkanı Remzi Kartal’a suikast planları yapan Mehmet Fatih Sayan hakkında açıklamalarda bulunarak, cinayetin arkasındaki asıl kişinin Erdoğan olduğunu belirtti. Hamburg’da tutuklanan M.S. işimli sahsın MİT elemanı Mehmet Fatih Sayan olup olmadığına ilişkin kendilerine henüz bilgi verilmediğini kaydeden Koç, “1 Kasım 205 Türkiye genel seçimleri sonrası Avrupa ülkelerinde yaşayan Erdoğan muhalifi Kürtler, Aleviler ve demokratik güçlerin AKP hükümeti tarafından hedef gösterilmesi tesadüf değildir. Bizler MİT’in hedefindeyiz” diye konuştu.

6 bin MİT elemanı Almanya’da

DİTİB camilerinde görev yapan casus imamlar ve Osmanen Germania adlı paramiliter örgüte dikkat çeken Koç, MİT’in Almanya’da kapsamlı bir çalışma yürüttüğünü belirtti. Çoğunluğu DİTİB bünyesindeki 6 bin MİT ajanının faaliyetlerinin Alman kamuoyuna da yansıdığını kaydeden Koç, “DİTİB cami imamların Türk İstihbaratı için çalıştıkları, daha sonra da güvenlik görevlileriyle çalışan Türk tercümanların önemli bir çoğunun da İstihbarat’a bilgi aktardığı haberini hatırlayın. Almanya Hükümeti buna karşı neler yaptı” diye sordu.

Sayan tutuklu yargılanmalı

Almanya’nın Koblenz kentinde MİT adına casusluk yapan Erdoğan’ın eski danışmanı Muhammed Taha Gergerlioğlu’na işaret eden Yüksel Koç, Sayan’ın tutukluluk halinin devam etmesi gerektiğinin altını çizerek, gerçekten doğru bir şekilde yargılama süreci yapılırsa, birçok karanlık konunun açığa çıkacağını belirtti.

Gergerlioğlu’yla ilgili bilgiler açıklansın

Gergerlioğlu’nun ajanlık yaptığı gerekçesiyle hakkında 5 yıl hapis istendiği halde 70 bin Euro kefalet ile serbest bırakıldığını hatırlatan Koç, “Almanya Federal Başsavcılığı Gergerlioğlu konusunda ellerindeki bilgileri kamuoyu ile paylaşmadıkları sürece, MİT ajanları sorunu devam edecektir” dedi.

İkinci bir Paris yaşanmasın

Geçtiğimiz Nisan ayı içinde kendisiyle irtibata geçen bir MİT elemanı ile yaptığı görüşmeyi de paylaşan Koç, “Bana neden bu bilgileri aktardığını sorduğumda, ikinci bir Paris Katliamı’nın yaşanmasını istemediğini söylemişti. Ben bu görüşmeyi Bremen’deki yetkili kurumlara zamanında ilettim” dedi.

MİT ajanı Mehmet Fatih Sayan’ın isminin basına yansımasına rağmen neden Hamburg’da yaşamış olduğu sorusu üzerine de Koç şu cevabı verdi. Doğrusu ben de bilemiyorum. Ama ben son zamanlarda Bremen’de yaşamıyordum. Basınla görüşmelerimi de Hamburg’da sürdürüyordum. Belki bundan haberdar olmuştur” dedi.

Güney’i karanlık güçler öldürdü

Paris Katliamı’nın zanlısı Ömer Güney’in ölümüne de değinen Koç, “Hastalık sonucu öldüğüne inanmıyorum. Güney’in ölümünün ardında karanlık çevrelerin bir oyunu olabilir” dedi.

Korkutamazlar, susturamazlar  

Kendisine değişik tarihlerde Mehmet Fatih Sayan tarafından gönderilen tehdit içerikli SMS’lerden pasajlar okuyan Yüksel Koç, MİT ajanlarının Erdoğan’dan cesaret aldıklarını açıkladı. Koç, “Erdoğan’ın kollarının Avrupa’ya kadar ulaştığı açık-seçiktir. Muhaliflere açıktan ‘ya boyun eğeceksiniz, yada boynunuzu keseriz’ diyen bir anlayışla karşı karşıyayız. Ama unutmasınlar ki bizleri ne korkutacak ne de susturabilecekler” dedi.

Cansu Özdemir de hedefindeydi 

Sol Parti Milletvekili Cansu Özdemir ise gazetemizin ortaya çıkardığı Türk İstihbarat ajanı Mehmet Fatih Sayan’ın kendisiyle de görüşmek için girişimde bulunduğunu açıkladı. 

Özdemir, Sayan’ın babasını iş yerinde ziyaret ettiğini, Kürtçe ettiği sohbette “Cansu Özdemir’le röportaj yapmak bunun için de sizi evinizde ziyaret etmek istiyorum” dediğini söyledi.

Sol Parti Milletvekili Özdemir, Federal Savcılığın 16 Aralık’ta yapmış olduğu basın açıklamasına değinerek, “Söz konusu M.S’nin 31 yaşında bir Türk vatandaşı olduğu ve ajanlık faaliyetleri sürdürdüğü yazılı. Açıklamada, Federal Kriminal Daire’si tarafından tutuklanan şahsın, Almanya’da siyasi faaliyet yürüten Kürtler ve Kürt kurum/kuruluşları hakkında bilgi topladığı belirtildi” diyerek, şu sorulara yanıt verilmesini istedi:

Cevap bekleyen sorular

* Türk ajanı M.S nerede tutuklandı?

* Basına  “6 bin Türk ajanı için Almanya’da faaliyet yürütülüyor” bilgisi yansıdı. Bu doğruysa, S.’nin tutuklanması ardından diğer 5 bin 999 kişi serbest dolaşıyor. Bunlara karşı güvenlik önlemleri alındı mı? Alındıysa, ne gibi önlemler alındı?

* Tutuklanan M.S’nin Yüksel Koç’a suikast planında görevi neydi? (Bilgi toplamak, koordine etmek mi yoksa suikastçi mi)

* Yakalanan M.S.’nin kimlerle bağlantısı var?

* Hamburg güvenlik kurumların elinde ne gibi bilgiler var?

* M.S. kimler, hangi kurum ve kuruluşlar hakkında bilgi topluyordu?

* Hamburg güvenlik kurumları M.S’nin tutuklanmasında ne kadar ilgili/dahildi?

* Hamburg’da kaç ajan faaliyet yürütüyor?