Kürt Kızılbaş İnancın Kanan ve İnanç Önderi Kantarma Pirimiz Mustafa Deprem Hakka yürüdü!

587

Yaşamın nerdeyse tümünü hak, inanç, kimlik ve özgürlük mücadelesine adayan Kantarma Pirlerinden Mustafa Deprem 10 Kasım günü Almanya’nın Köln kentinde hakka yürümüştür.

Bir dava ve inanç insani olan Pirimiz Mustafa Deprem yaşamında ve mücadelesinde söylediklerini pratikte mücadele ile yürüterek pratikleştirendir. Hem Alevi inancı, hem de Kürt kimliğin özgürlüğü için filozofça tanımlamaları kadar sokakta eylemde dava insani nasıl olunur pratiği ile örnek almamız gereken Kürt Kızılbaş inanç önderlerimizdendi.

Mücadele boyunca Hep Kerbela’daki Hasani duruşu esas alan Kürt Kızılbaş Alevinin durusu ne olması gerektiğini hep bizlere mücadelesiyle gösterdi. Bizlere zalimlere boyun eğmeyen Pir Sultan ile Mazlum Doğan’ın direnişlerini ortaklaştırarak özgürlük yürüyüşlerini zaferini daha da yakınlaştırır diyerek bize yapmamız gerekenleri de gösteriyordu.

Pir Mustafa Deprem siyasal mücadelesi ve örnek hayatıyla örnek bir kişilikti. 2016 yılında Strasburg kentinde gerçekleştirilen Sayın Öcalan’a Özgürlük Nöbet eyleminde yer alan Pir Mustafa Deprem’in Kızılbaş Aleviliği ile ilgili verdiği seminerde söylediği sözler yaşamı kadar anlamlıydı.

“Kızılbaş Aleviliği, yaşam tarzı ve ilkeleri Sayın Öcalan’ın insanlığa sunduğu Demokratik Ulus paradigması ile bire bir uyuşan bir yaşamdır” demişti. Onun ısrarla bize anlatmak istediği bu değerli sözleri Alevi Kızılbaş toplumu yeniden yeniden hatırlayarak mücadeleye gereken duyarlılıkla sahip çıkarak Pir Mustafa Deprem’in anılarını yaşatmalıyız.

KCDK-E olarak Pir Mustafa Deprem’in tüm yaşamı boyunca verdiği ahlaki toplumsal mücadele çizgisi önünde saygıyla eğiliyor ve kararlılıkla mücadeleye sahipleneceğimiz sözünü veriyoruz.

KCDK-E olarak Basta ailesi olmak üzere tüm halklarımıza başsağlığı diliyoruz.

Haktan rahmet diliyoruz. Devr-i daim olsun. Mekanı nur, yıldızlar yoldaşı olsun. Tüm aileye ve tüm dostlarına başsağlığı diliyoruz. Sevgili dost Pir Mustafa Deprem uğurlar olsun. Acımız büyük ancak sana söz veriyoruz: Davan davamız, sözün sözümüzdür diyerek hayallerini gerçekleştirmek için mücadeleyi yükselteceğiz.

KCDK-E Eş Başkanlık Divanı

10 Kasım 2017 / Belçika