Kürt Kadın Heyeti CPT ile görüştü

530

Strasbourg’da Öcalan’la acilen görüşme yapılması talebiyle süren oturma eylemi 19’uncu gününü geride bırakırken, Kürt Kadın Hareketi adına bir heyet CPT yetkilileriyle görüştü.

İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) acilen İmralı adasına gitmesi ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın durumunu yerinde incelemesi talebiyle başlatılan oturma eylemi devam ediyor. Onlarca kurumun katıldığı oturma eyleminde bugün de bir kadın heyeti CPT yetkilileriyle görüşme yaptı.

ACİLEN GÖRÜŞME GEREĞİ VURGULANDI

Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) adına oluşturulan bir heyet, bugün CPT yetkililerine acilen harekete geçmeleri talebini bir kez daha yinelemek amacıyla görüştü.

Görüşmede Kürt halkının kaygıları vurgulanırken, Öcalan’dan Eylül 2016’dan bu yana hiç haber alınamadığı hatırlatıldı. Kadın heyeti, CPT’nin ‘tek yetkili kurum’ olarak acilen Öcalan’ın durumunu yerinde incelemesi talebini iletti.

CPT DURUMUN VEHAMETİNİN FARKINDA(!) AMA

CPT yetkililerinin ise ‘durumun vahim olduğunu’ bildiklerini söylerken, topu yine kurumsal olarak bağlı oldukları mercilere attılar. CPT’nin uyması gereken kurallardan ötürü bir açıklama yapayacaklarını savunan yetkililer, heyet gönderseler dahi bunu açıklama yetkilerinin olmadığını yinelediler.

Görüşme sonrası kadın heyeti tarafından yapılan açıklamada, “CPT hep aynı şeyleri tekrarlıyor ve asli görevlerinden adeta kaçıyyo” denildi.

CPT’NİN TAVRI SERT BİR DİLLE ELEŞTİRİLDİ

CPT’nin tavrının sert bir şekilde eleştirildiği açıklamanın devamında şöyle denildi: “Durum vahim ama yapacak çok fazla bir şey olmadığını söylediler. Eğer şu an Türkiye’ye bir heyet gönderseler dahi bunu açıklayamayacaklarını belirttiler. Ayrıca Türk devleti izin vermediği taktirde görüşmenin sonucunu da kamuoyuna aktarma yetkilerinin olmadığını söylediler. Kadın Hareketi olarak CPT’nin bu tavrını kınıyoruz.

Kürt Kadın Hareketi adına yapılan açıklamada devamla şu sözlere yer verildi: “İşkenceyi ve insanlık dışı muameleyi önleme komitesi (CPT) olarak kendi rollerini oynamadıklarını vurgulayarak, görevlerini yerine getirmelerini istedik. Tekrar söylüyoruz; biz Önderliğimizden haber alana kadar ve de fiziki özgürlüğünü sağlayıncaya kadar buradaki eylemlerimizi sürdürmede kararlıyız.”

KADINLAR YARIN KENT MERKEZİNDE BİLDİRİ DAĞITACAK

Açıklamada, Strasbourg Zin Kadın İnisiyatifi olarak yarın eylemin oturma eyleminin 20’nci gününde Strasbourg kent merkezindeki Place Kléber’de Öcalan’ın son durumu ve eylem hakkında bilgilendirme amaçlı bildiriler dağıtılacağı duyuruldu.

Kadın Hareketi açıklamasında, halkın süresiz eyleme daha güçlü katılması çağrısı da yapıldı.