Kürt gençlerin Uzun Yürüyüşü yarın başlıyor

1147

Kürt gençlerin her yıl Uluslararası Kürt Kültür Festivali öncesi geleneksel olarak düzenlediği Uzun Yürüyüş, bu yıl “Em Rabin bi tolhildan, têk bibin dagirkerî, azad bikin Rêbertî“ şiarıyla gerçekletirecek. 31 Ağustos günü saat 10.00’da Duisburg Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin (DKTM) önünde başlayacak olan yürüyüş, 3 Eylül’de Köln kentinde, 24. Uluslararası Kürt Kültür Festivali’de son bulacak. Gençler uzun yürüyüşle Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’dan haber alınmamasını ve 5 Nisan 2015’den bu yana uygulanan ağırlaştırılmış tecridi protesto edecek. “İntikam ruhuyla sömürgeciliği parçala, Önderliği özgürleştir“ şiarıyla yapılacak olan Uzun Yürüyüş, öz yönetim direnişinde yaşamını yitirenlere adanacak.

YÜRÜYÜŞ GÜZERGAHLARI

Tertip Komitesi tarafından yapılan açıklamada, hazırlıkların tamamandığı belirtildi. Ciwanên Azad ve Jinên Ciwan ên Azad öncülüğünde düzenlenecek olan Uzun Yürüyüş 3 gün sürecek ve yaklaştık 110 kilometre yol gidilecek. Birinci gün gençler Duisburg DKTM önünden Düsseldorf DKTM’ye kadar yürüyecek. İkinci gün ise Düsseldorf’tan Grevenbroich’a yola çıkılacak ve üçüncü gün Grevenbroich’dan Leverkeusen’e kadar yürünecek. Yürüyüşçüler 3 Eylül’de Köln’de düzenlenecek olan 24. Uluslararası Kürt Kültür Festivali’ne katılacak.

KATILIM ÇAĞRISI

Tertip Komitesi, yarın saat 10.00’da Duisburg DKTM önünde başlayacak olan yürüyüşe katılım çağrısında bulunarak, “Önderliğin özgürlüğü için, faşist TC devletinin Rojava’yı işgal etmesini protesto etmek için ve öz yönetim direnişlerini sahiplenmek için herkesi yürüyüşe çağırıyoruz“ dedi.