Kürt gençleri Dortmund’dan yürüyecek: Güçlü katılım sağlayalım

829

Almanya’nın Köln kentinde 16 Eylül’de yapılacak 25’inci Uluslararası Kürt Kültür Festivali’ne katılmak üzere Jinên Ciwanên Azad ve Ciwanên Azad öncülüğünde 5 günlük uzun yürüyüş yapılıyor. Yürüyüş, Dortmund’da başlıyor.

Her yıl geleneksel olarak yapılan Uluslararası Kürt Kültür Festivali öncesi gerçekleşen gençlik yürüyüşü, Jinên Ciwanên Azad ve Ciwanên Azad öncülüğünde bu yıl da düzenleniyor. Kürt gençleri, 16 Eylül’de Köln kentinde yapılacak festivale katılmak için 11 Eylül’de Dortmund kentinde bulunan Demokratik Kürt Toplum Merkezi önünde saat 11.00’da yürüyüşe başlıyor. “Devrimci İntikam İle Sömürgeciliği Parçala, Önderliği Özgürleştir” sloganıyla yapılacak yürüyüş, Kürt gençleri tarafından başlatılan “Azad Bike” kampanyası çerçevesinde yapılıyor. 200 gencin katılacağı yürüyüş boyunca 5 gün boyunca toplam 120 kilometre bir mesafenin katedilmesi bekleniyor.

Yürüyüş Tertip Komitesi üyelerinden Zilan Vîn, yaptığı açıklamada, bütün Kürt gençlerini Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecride ve kapitalist moderniteye karşı yürüyüşe katılmaya çağırdı.

‘ÖZGÜR ÖNDERLİK VE ÖZGÜR YAŞAM…’

Vîn, Kürt Kültür Festivali öncesi her yıl geleneksel olarak yapılan gençlik uzun yürüyüşünün bu yıl da yapılacağını söyledi. Öcalan’ın üzerinde yoğun bir tecrit olduğunu vurgulayan Vîn, “Yürüyüşün esas amacı; özgür bir Önderlik, özür bir yaşamdır” dedi. AKP’nin Kürt halkına yönelik büyük bir baskı uyguladığını belirten Vîn, devamla şunları söyledi:

“Önderliğimizin üzerindeki tecrit, 19 yıldır aralıksız sürüyor. Son bir yıldır da hiçbir şekilde Önderliğimiz hakkında bilgi sahibi değiliz. Kürt gençlerinin kaygıları üst seviyededir. Gençlik hareketi olarak artık bu duruma ‘dur’ demenin zamanı gelmiştir. Bu yaklaşıma karşı direkt mücadelenin yapılması gerekiyor. Zaten bu yürüyüş ‘Azad Bike’ kampanyası çerçevesinde yapılıyor. Şimdiye kadar farklı şekilde eylemler olmuştu. Bu uzun yürüyüş de, festival öncesi gençlerin bir tutumu olsa da, aynı zamanda Önderliğimizin özgürleşme eylemselliğinin bir parçasıdır. Sadece bir yürüyüş olarak ele almıyoruz. Önderliğimizin fikirleri, düşünceleri ve ideolojisini paylaşmak için de bir eylemdir. Atacağımız her adım sonucunda halkımıza bunu anlatmaya çalışacağız. Bu sadece bir başlangıçtır. Bu tür eylemsellikler, önümüzdeki dönemde daha da yaygınlaşacaktır.”

‘HERKESİ YÜRÜYÜŞE KATILMAYA ÇAĞIRIYORUZ’

Vîn, yürüyüş amacıyla Avrupa’daki Kürt gençlerini bir araya getirmek istediklerini de dile getirerek, “Burada sadece yürümüyoruz. Farklı ülkelerde yaşayan gençleri bir araya getirip onlarla bir bir yaşamı paylaşıyoruz. Birbirlerini tanımaları, ilişki geliştirmeleri, kendi kültürlerini bir nebze de olsa birbirleriyle paylaşmalarını amaçlıyoruz. Bunun için de yürüyüş boyunca her akşam kültür ve sosyal programlarımız var. Panel, müzik dinletisi, edebi söyleşiler, anma etkinlikleri olacak. Yol güzergahında uğradığımız bütün halkımız bize ev sahipliği yapacak” diye konuştu.

Yürüyüş Tertip Komitesi Üyesi Zilan Vîn, Avrupa’da yaşayan bütün gençlere, 11 Eylül’de Dortmund’da başlatacakları yürüyüşe ilişkin şu çağrıda bulundu: “Bu sıradan ve rutin bir yürüyüş değil. Önderliğini, kültürünü ve kendi benliğini sahiplenme eylemidir. Sömürgeci kültürü ve bize dayatılan kapitalist modernite yaşamını ancak bu şekilde parçalayabiliriz. Onun için diyoruz; ‘Rebêrtiyê Azad Bike’, “Kurdistanê Azad Bike’, ‘Jiyanê Azad Bike’. Herkesi bu şiar ile yürüyüşümüze katılmaya davet ediyoruz.”