Kürt boksör Özen: Türk Başkonsolosu beni tehdit etti

786

Başarılı Kürt Boksör İsmail Özen, Türkiye’nin Hamburg Başkonsolosu Mehmet Fatih Ak’ın kendisini hedef göstererek tehdit ettiğini açıkladı.

Özen, Mehmet Fatih Ak’ın, 24 Ekim tarihinde ‘Hamburger Abendblatt’ gazetesinde kendisi hakkında yazdığı bir yazı ardından bu açıklamada bulundu.

Gazetede “karalayıcı iddialar” başlığı altında yayınlanan yazıda dolaylı olarak hedef gösterildiğini belirten Kürt boksör, “Gazetede çıkan yazı aynı gün Türkiye Cumhuriyeti Devleti Hamburg Başkonsolosluğu’nun Facebook sayfasında da yayınlandı” dedi.

Türk başkonsolosun yazısı, Hamburg Mahkemesi’nin 19 Ekim tarihinde Özen hakkında verdiği beraat kararıyla ilgili olarak yazılmıştı.

Özen şunları ifade etti:

“Açıktır ki mahkeme kararıyla beraat etmem Ak’ın zoruna gitmiş ve bir suçlu psikolojisinin refleksiyle yazı yazıp beni hedef göstermiştir. İster istemez insanın aklına geliyor; bana yapılan saldırının bir ucu Ak’a mı uzanıyor? Bu telaşı neden?”

Başkonsolos Ak’ın “Ülkem hakkında içeriği olmayan karalayıcı, uydurma iddialarda bulunuyor” şeklindeki ifadelerine tepki gösteren Özen, şunları belirtti:

“Ak’ın ‘ülkem’ dediği benim de ülkemdir. Sorunum ülkeyle, insanlarla değil, Türkiye’yi yöneten hükümetin anti demokratik uygulamalarıyla ilgilidir.

Soruyorum; yalan olan nedir? İddia sahibi iddiasını ispatlamakla sorumludur. Ne demişim? Türkiye’de gazeteciler, siyasetçiler, belediye eş başkanları, insan hakları savunucuları hapiste. Türkiye, Kürt halkına karşı insanlık suçu işliyor. İnsanlara işkence yapılıyor, mallarına mülklerine el konuluyor ve muhalifler baskı altına alınıyor. Peki bunlar yalan mı? Bir çok uluslararası raporla bunlar zaten kanıtlanmıştır.”

TÜRK BAŞKONSOLOSU KÜÇÜK ERDOĞAN’I OYNUYOR

Kürt Boksör, “Ak, ne yazık ki hoşgörü ve barışın kenti Hamburg’da küçük Erdoğan’ı oynuyor” diye tepki gösterdi.

Ak’ın söz konusu yazıyı kendi adına değil, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni temsilen yazdığını belirten Özen, başına herhangi bir şey gelirse sorumlusunun Fatih Ak ve Türk Cumhuriyeti olduğunu söyledi.

“Bunun bir bürokratın yetki sınırları içinde olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca Türkiye’de devlet adına dolaylı tehdit edilenlerin başına neler geldiğini gazeteci Hrant Dink örneğinden biliyoruz. Dolayısıyla bu saatten sonra benim ve yakınlarımın başına herhangi bir şey gelirse sorumlusu Mehmet Fatih Ak ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir. Ak adına Hamburger Abendblatt gazetesinde yayınlanan yazı, Temmuz 2016 tarihinde bana yapılan saldırının arkasında MİT olabileceği konusundaki şüphelerimi artırmıştır.  Başkonsolos Mehmet Fatih Ak, 9 Kasım 2014 tarihinde IŞİD saldırısı altındaki Kobani sınırına gittiğim için beni Hamburg’da birlikte bulunduğumuz bir davette dolaylı bir şekilde tehdit etmişti.”

Kürt Boksör,  Federal Almanya Cumhuriyeti devletinden, Hamburg Eyalet Hükümeti’nden ve yargıdan kendisini hedef gösteren Türk başkonsolos hakkında hukuki ve diplomatik süreç başlatmasını istedi.