Kürdistanlılar ve Şilililer diktatörlere karşı bir arada

69

Kürdistanlılar ve Şilililer diktatörlere karşı İsveç’in başkenti Stockholm’de bir araya geldi. Rojava’ya işgal saldırıları düzenleyen Türk devleti ve kitlelerin taleplerini silahla bastırmaya çalışan Şili hükümetini protesto etti.

İsveç’in başkenti Stockholm’de yaşayan Şilililer, ulaşım zammını protesto için öğrencilere saldıran ve OHAL ilan eden hükümeti protesto etmek için Şili Büyükelçliği önünde bir eylem gerçekleştirdi.

Büyükelçiliğin önündeki caddeyi işgal ederek yaklaşık bir saat Şili hükümetini protesto eden eylemciler, daha sonra Sergelstorg Meydanı’na yürüdü.

Meydanda Türk devletinin Rojava’ya yönelik işgal girişimini kınamak için bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostlarının yanlarına gelen Şilililer burada da slogan atmayı sürdürdü.

Türk devleti ve Şili hükümeti protesto eden pankratlar, YPG/YPJ ve Şili bayrakları ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın resimlerinin taşıdığı eylemde Rojava’ya destek amacıyla kurulan Eylem Grubu adına bir konuşma yapan Carolina Farraj, Kürt ve Şili halklarının düşmanlarının diktatörlükler olduğunu söyledi ve Kürt ve Şili halklarının verdikleri mücadeleleri selamladı.

Amara Kürt Kadın Meclisi’nden Ayşe Göktepe, Türk devletinin Rojava’da gerçekleştirdiği insanlık suçlarını teşhir eden bir konuşma yaptı. Dış dünyaya Kürt halkıyla dayanışmalarını güçlendirmeleri çağrısı yaptı.

Kürtçe ve İspanyolca marşların çalındığı ve söylendiği eylemde “Şili ve Kürdistan’la dayanışma”, “Katil Erdoğan” ve “Türk ordusu Rojava’dan defol” gibi sloganlar atıldı.