Kürdistan Kültür Haftası’nın açılış resepsiyonu yapıldı

679
ANF Images

Brüksel Belediyesi’nin katkılarıyla yapılan Kürdistan Kültür Haftası’nın açılış resepsiyonunda konuşan Flaman Parlamentosu Başkanı Jan Peumans, “Ortadoğu’da Kürtlerin yürüttüğü özgürlük mücadelesini destekliyoruz” dedi.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de ilki 2014 yılında yapılan Kürdistan Kültür Haftası’nın 4’üncüsü bu yıl yapılıyor. Belçika Kürt Enstitüsü, KNK, NAV-BEL, Belçika Ermeni Ulusal Komitesi gibi kurumların organize ettiği Kürdistan Kültür Haftası, Brüksel Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşiyor. Brüksel’deki Grande Place yakınındaki İspanya Meydanı’nda (Place d’Espagne) bir hafta boyunca Kürt kültürünü yansıtan “Kürt köyü”, “sinema”, “fotoğraf sergisi” gibi etkinliklerin yanı sıra, konserler ve seminerler düzenlenecek. Etkinlik,1 Ekim’e kadar sürüyor.

Kürdistan Kültür Haftası için dün akşam De Markten Kültür Merkezi’nde resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona Flaman Parlamento Başkanı Jan Peumans, Flaman Parlamento üyesi ve Avrupa Bölgeler Komitesinden Karl Vanlouwe, Belçika Ermeni Ulusal Komitesi Üyesi Garebet Garo, KNK Yürütme Konseyi Üyesi Adem Uzun, Av. Mahmut Şakar’ın ve çok sayıda kişi katıldı.

‘KÜRTLERİN YANINDA OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM’

Resepsiyonun açılış konuşmasını yapan Flaman Parlamentosu Başkanı Jan Peumans, Kürdistan Kültür Haftası’nın açılış konuşmasının yapmaktan mutlu olduğunu belirterek, “Bir hafta boyunca müzik, tiyatro, sinema olmak üzere birçok etkinlik yapılacak. Ben bir kültür gönüllüsü olarak, bundan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Bu tür etkinliklerin Brüksel’de yapılması önemli. Birbirimizin kültürünü, değerlerini, farklılıklarımızı görme şansına kavuşuyoruz. Bu bizi birbirimize yakınlaştırır ve yaşadığımızı yeri daha güzelleştirir. Bu etkinlik birkaç gün sürecek, onun için bütün Brüksellilere bu etkinliğe katılmaları için çağrıda bulunuyorum” dedi.

‘KÜRTLERİN TALEBİ DESTEKLENMELİ’

Ortadoğu’da DAİŞ’e karşı savaşan Kürtlerden övgü dolu sözlerle bahseden Flaman Parlamentosu Başkanı Jan Peumans, “Kürtler, yıllardır İran, Suriye, Türkiye ve Irak’ta özgürlük mücadelesini veriyor. Kürtlerin yürüttükleri bu mücadeleyi önemli buluyor ve destekliyorum” mesajını verdi. Peumans, Güney Kürdistan’da yapılan referandumu de değerlendirerek, “Kürtlerin bu talebi desteklenmeli” diye ekledi.

Flaman Parlamentosu Üyesi ve Avrupa Bölgeler Komitesinden Karl Vanlouwe ise Kürdistan Kültür Haftası’nın 4 yıldır yapıldığına dikkat çekerek, Kürtlerin burada böylesi bir etkinlik düzenledikleri için memnuniyet duyduklarını söyledi. Vanlouwe, Kürt halkıyla dayanışma içerisinde olduklarının altını çizdi.

‘BİR ARADA OLMAMIZ ÖNEMLİ’

Kürdistan Kültür Haftası’nın düzenleyicilerinden Belçika Ermeni Ulusal Komitesi Üyesi Garebet Garo da böylesi bir etkinliğin organizesinde yer almaktan mutlu olduklarını belirterek, “Diasporada Kürt dostlarla böylesi bir etkinlikte buluşmamız önemlidir. Tarih boyunca katliamlardan geçmiş halklar olarak, böylesi etkinliklerde bir araya gelmemiz ve birlikte olmamız önemlidir. Özellikle diasporada bu tür buluşmaları arttırmamız gerekiyor” diye konuştu.

Kürdistan Kültür Haftası Tertip Komitesi tarafından yapılan açıklamada ise “1 Ekim’e kadar birçok kültür etkinliğimiz olacak. Bütün halkımızı etkinliğimize çağırıyoruz” denildi.

Kürt mutfağından ulusal yemeklerin tanıtıldığı Kürdistan Kültür Haftası’nın açılış resepsiyonunda Sanatçı Ali Baran ve Grup Enstrümantal da bir konser vererek, Kürt müziğini tanıttı.

PROGRAM

Kürdistan Kültür Haftası’nın programı ise şöyle:

Bugün:

Avrupa Parlamentosu’nda, “Kürt Kültürünün Önemi” isimli konferans düzenleniyor.

Saat: 10:00 ile 13:00 arasında yapılacak konferansta, Nursel Kılıç, “Kültürde Kadının Rolü” isimli bir sunum yapacak. Prof. Dr. İbrahim Seydo ise “Kürtlerde Dil ve Edebiyatın Varoluş Mücadelesi” üzerine konuşacak. Dr. Ruth Kevers de “Kürt Göçmen Ailelerde Kültürü ve Politik Kimlik” üzerine bir sunum yapacak.

Beltike Emnesti İnternasyonal Türkiye Koordinatörü Jenny Vander Linden de ayrıca konferasta Sur yıkımında yerlerinden edilenlerin haklarına ilişkin bir sunum yapması bekleniliyor.

Saat: 16:00

Her yıl yapılan Kürdistan Kültür Haftası’nın geleneksel düğün alayının geçidi.

Saat: 17:45

Ermeni ve Kürt ulusal kıyafet defilesi

Saat: 18:00

Ermeni ve Kürt halk dans gösterileri

Saat: 18:30

Konser

Saat: 20:00

Kürt Enstitüsü tarafından hazırlanan ve Saint-Josse Belediyesi’nde Kürdistanlıların günlük yaşantısını konu alan fotoğraf sergisinin açılışı.

30 EYLÜL

Saat: 12:00

Kürt halk dans gösterileri

Saat: 13:00

Çocuklara yönelik aktiviteler

Saat: 16:00

Ermeni Müzik Grubu

Saat: 19:00

Konser: Serhedo

Saat: 21:00

Film gösterimi: Çatısız Ev

1 EKİM

Saat: 12:00

Güneş Atölyelerinin çocuklara ilişkin aktiviteleri

Kitap tanıtımı

Saat: 14:00

Tiyatro gösterimi

Saat:15:00

Denbêj divanı

Hozan Aydın, Hozan Maruf ve Cevadê Mervanî

Saat: 17:00

Kapanış konseri