Kopenhag’da çocuklardan Zarok TV için yürüyüş

1365

Kopenhag’da Zarok TV başta olmak üzere birçok özgür ve muhalif basın kurumunun kapatmasına karşı bugün Danimarka meclisine doğru bir yürüyüş düzenledi.

Kürtler, Danimarka’nın Kopenhag merkezinde Türkiye’de AKP hükümetinin kanun dışı uygulamaları ile çocuk televizyonu olan Zarok TV başta olmak üzere birçok özgür ve muhalif basın kurumunun kapatmasına karşı bugün Danimarka meclisine doğru bir yürüyüş düzenledi.

Danimarka Demokratik Kürt Toplum Merkezinin çağrısı üzerine saat 13.00 sularında Kopenhag merkez Nytorv alanında bir araya gelen Kürdistanlı çocuklar, ellerinde kapatılan çocuk televizyonu Zarok TV’nin logolarından oluşan döviz ve pankartlar taşıdı, Türk devletinin bu hukuksuzluğu çocuklar tarafından protesto edildi ve sloganlar attı.

Üzerlerinde Danca yazılı “Diktatör Erdoğan kirli ellerini televizyonumuzun üzerinden çek”, “Çocuklar çocuk kalsın”, “Şirinler bu kadar tehlikeli olmamıştı” ve “Özgür medya susturulamaz” ve sık sık biz televizyonumuzu istiyoruz sloganları atıldı.

Eylemci çocuklar Türk devletinin baskıları ile kapatılan Zarok TV başta olmak üzere birçok özgür basın kanallarının kapatmasını protesto eden bir informasyon dosyasını Danimarka meclisine sundu.

Eylemin sonunda TC devletinin dün Rojava’da Türk savaş uçakları ile yaptığı katliamı lanetlemek için konuşmalar yapıldı. PYD Danimarka adına konuşma yapan Bave Hüseyin koalisyon güçlerinin dün yapılan katliama ortak olduğu dile getirdi.