Kopenhag ve Londra’da Öcalan eylemleri

567

Danimarka’nın başkenti Kopenhag ve İngiltere’nin başkenti Londra’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemlere devam edildi.

KOPENHAG

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Danimarka’da da Pazar gününden beri eylemler sürüyor.

Başkent Kopenhag’ın en işlek caddesinde genç kadınlar öncülüğünde Öcalan için özgürlük çadırı açıldı. Çadırda Öcalan’ın fotoğrafının üzerinde bulunduğu balonlar çocuklara dağıtılıp uçuruluyor ve yine Öcalan’ın sağlık ve güvenliğine ilişkin bildiriler dağıtılıyor.

Ayrıca Demokratik Kürt Toplum Meclisi tarafından oluşturulan ve Öcalan’ın sağlık ve güvenliğine ilişkin hazırlanan dosyalar, Danimarka’daki siyasi partilere sunulacak. Eylem akşama kadar devam edecek.

LONDRA

İngiltere’nin başkenti Londra’da da Kürtler, Kürt Halk Meclisi öncülüğünde ayakta. Parlamento önünde bir araya gelen onlarca Kürt, Öcalan’dan haber almak için devreye girilmesini istedi ve “Suça ortak olmayın” dedi.

Eylemde “Türk ordusu Kürdistan’dan defol”, “Öcalan’a özgürlük”, “PKK halktır, halk burada, “Dün Hitler, bugün Erdoğan”, “Dün Mandela, bugün Öcalan” sloganları atıldı.

Eylemde Hüseyin Çelebi Festivaline de katılım çağrısında bulunuldu. Yine Pazar günü Manor House tren istasyonundan başlayacak olan büyük yürüyüşe aktif katılım çağrısı yapıldı.