Kopenhag, Basel ve Hagen’da Öcalan’a Özgürlük eylemleri yapıldı

1184

KOPENHAG

Danimarka’nın Kopenhag kentinde belediyenin organize ettiği üç günlük Kobenhavn Kulturhavn Festivali’ne, Demokratik Kürt Toplum Merkezi festivaline halay grubu Koma Zerdeşt halay gösterimi yaptı. Festivale katılan Kürdistanlılar üç gün boyunca Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan esareti anlatan bildiriler dağıtıldı.

BASEL

İsviçre’nin Basel kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’dan haber alınamadığından ve yoğunlaştırılmış tecrit uygulandığından dolayı Ronahî Kadın Meclisi, Claraplatz’ta protesto eylem yaptı. Eyleme katılan kadınlar Öcalan’ın fotoğrafları taşıdı ve sık sık “Önderliğin özgürlüğü özgürlüğümüz” sloganları attı. Eylemde şiir dinletisi ve medyanın Avrupa’nın sessizliğini anlatan bir tiyatro gösterisi yapıldı. Almanca hazırlanan bildiriler de dağıtıldı.

HAGEN

Almanya’nın Hagen kentinde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecritti ve TC çetelerinin Rojava işgalini protesto etmek için eylem yaptı. Eylemde sık sık “Biji Serok Apo”,”Şehid Namırın, katil Erdoğan” sloganları atıldı.