Komplonun 19’uncu yılında Öcalan’a özgürlük eylemleri

640

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik yapılan uluslararası komplonun 19’uncu yıldönümünde dünyanın birçok merkezinde protesto gösterileri yapılıyor. Protestoların en büyüğü ise Strasburg’da bulunan Avrupa Konseyi (AK) önünde olacak.

İmralı Adası’nda 19 yıldır tecrit altında tutulan ve son 2 yıldır da kendisinden hiçbir şekilde haber alınamayan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi (KCDK-E) Haziran ayı içerisinde yaptığı olağan kongresiyle başlattığı “Öcalan’a Özgürlük” kampanyası ikinci aşama ile devam ediyor.

Bir yıl boyunca kesintisiz devam edecek kampanyanın ikinci aşaması 7 Ekim tarihinden itibaren başlayacak. Başta Avrupa olmak üzere dünyanın birçok merkezinde yapılacak yürüyüşlerle başlayacak kampanyanın ikinci etabı Kürt Kadın Hareketi öncülüğünde yürütülecek. Dünyanın bir çok ülkesinde yapılacak eylem ve etkinliklerle, Öcalan’ın üzerindeki tecrit protesto edilerek, özgürlüğü talep edilecek. Bu gösterilerinin en büyüğü de Fransa’nın Strasburg kentinde yapılması planlanıyor.

‘ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜ İÇİN AVRUPA KONSEYİNDE BASIN AÇIKLAMASI’

7 Ekim’de birçok merkezde yapılacak kitlesel yürüyüşlerinin ardından 9 Ekim tarihinde ise yüzlerce kişinin katılımıyla Fransa’nın Strasburg kentinde 5 günlük bir oturma eylemi başlıyor. Aynı gün Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fikirleri ve düşüncelerini farklı kesimlere aktaracak olan bir otobüs, “Öcalan kütüphanesi” ismiyle 33 gün boyunca onlarca Avrupa kentlerine dolaşmak üzere yola çıkıyor. Öcalan ve politik tutsaklara özgürlük isteyecek olan otobüs uğradığı kentlerde, panel, seminer ve toplantılar düzenlenecek. Bu etkinliklerde Öcalan’ın fikirleri konuşulacak.

Öte yandan Strasburg’da başlayacak 5 günlük oturma eylemi çerçevesinde ise birçok etkinlik yapılması planlanılıyor. Etkinliklerin içerisinde, AK’de İngiltere Unite sendikası temsilcisi Simon D. ile Öcalan inisiyatif üyelerinin katılımıyla basın toplantısı, görüşmeler ve farklı etkinlikler olacak.

Yine oturma eylemine başta Öcalan’a vatandaşlık veren İtalya Belediye başkanları ve yetkilileri olmak üzere birçok çevreden şahsiyet, AK ve CPT nezdinde Öcalan için görüşmeler yaparak, özgürlüğünü talep edecek.

EYLEMLERİN TAVİMİ

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik yapılan uluslararası komplonun 19’ncü yıl dönümü protesto eylemlerinin takvimi şöyle:

* TJK-E öncülüğünde, 7 Ekim’de Almanya’nın 10 merkezinde, Fransa, Hollanda, Belçika, Yunanistan, Kıbrıs, Kanada, Avusturalya, Japonya, Avusturya, İsveç, Danimarka, Finlandiya, Norveç, İtalya gibi merkezlerde yürüyüşler yapılacak.

*9 Ekim’de Strasburg’da yüzlerce kişinin katılımıyla 9 ile 13 Ocak tarihleri arasında AK önünde nöbet eylemi yapılacak.

*9 Ekim tarihinde, “Öcalan ve politik tutsaklara” özgürlük sloganıyla Abdullah Öcalan’ın fikirlerini yaymak amacıyla Avrupa’nın 33 kentini turlayacak otobüs turu başlatılacak.