KOMAW, Öcalan için eylem takvimini açıkladı

531

KOMAW, Avrupa’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için düzenlenecek eylemlerin bilgilerini açıklarken, “Kobanê ruhuyla katılım sağlayalım” dedi.

Şehit ve Kayıp Aileleri Kurumu (KOMAW), Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlığı ve güvenliği için Avrupa’da düzenlenecek eylemlere ilişkin, bugün yazılı açıklama ve çağrı yaptı.

‘BU ATEŞ SİZİ DE YAKAR!’

Açıklamada şöyle denildi:

“Kürt Halk Önderi Öcalan’ın sağlığına ve yaşamına ilişkin, TC savaş medyası eliyle çıkan kirli haberlerin ardından, Bursa Savcılığının yaptığı açıklama, Kürt halkının inanması beklenemez bir durumdur. Yine İmralı heyetinin Adalet Bakanlığı’na yaptığı başvuruya da hiçbir cevap verilmemiştir. Önderliğimiz üzerindeki ağır tecrit politikaları halen devam etmektedir. Bu durumun Faşist Türk devleti ve Erdoğan diktatörlüğünün soykırım, inkar ve imha politikalarının sonucu olduğunu çok iyi bilmekteyiz.

Kürt Halk Önderi Öcalan’dan halen haber alınamaması Kürt halkı ve şehit ve kayıp ailelerinde yaşanan kaygıyı daha da fazla artırmıştır. Kürt halkının sinir uçlarıyla oynama ve sabrını sınama halkımızda kabul görmemiştir. Kürt halkı varlık gerekçemiz olan Önderliğimiz üzerindeki ağır tecrit ve izolasyonu kabul etmemektedir.

Bizler Şehit ve Kayıp Aileleri olarak; Türk devleti ve AKP/MHP faşizmini bir kez daha uyarıyoruz; Kürt Halk Önderi Öcalan’ın sağlığı ve güvenliğine ilişkin yaydığınız kirli haberleri çok iyi okumaktayız! Sinir uçlarımızla oynamayın! Kürdistan, Türkiye ve Ortadoğu halklarını ateşe atmayın! Bu ateş sizi yakar! Bu ateş kendi sonunuzu hazırlar!”

AVRUPA’YA TEPKİ VE ÇAĞRI

Öcalan’ın sağlığı ve güvenliğinden Türk devleti ve AKP/Saray rejiminin sorumlu olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Türk devleti kadar uluslararası egemen kapitalist güçler de Önder Apo’nun sağlığı ve güvenliğinden sorumludur. Özellikle Almanya’nın Kürt düşmanlığında Türk devletini aratmayan yasakçı zihniyet ve politikalarını da şiddetle kınıyoruz. Halihazırda CPT’nin üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmemesi kabul edilemez bir durumdur. CPT Önderliğimiz üzerindeki kaygılarımızı giderebilme ve demokratik olabilme kapasitesini gösterebilmelidir” diye kaydedildi.

CPT derhal Önderliğimizi İmralı’da yerinde görmeli ve sonuçlarını kamuoyuyla paylaşmalıdır.”

‘İMRALI SİSTEMİNİN DAĞILMASI HALKLARA NEFES ALDIRIR’

Açıklamada, eylemlere ilişkin şunlar kaydedildi:

“Kürt Halk Önderi Öcalan’a yönelik spekülasyon sonrasında Türkiye, Kürdistan ve Avrupa’da süren eylemsellikler kesintisiz sürmektedir. Başta Strasburg’ta devam eden Önderliğimizin özgürlüğü, sağlığı ve güvenliği için yapılan süresiz dönüşümlü oturma eylemine tüm şehit ve kayıp ailelerini bir kez daha güçlü katılmaya çağırıyoruz.

Yine İmralı sisteminin parçalanmasının Kürdistan, Ortadoğu ve dünya halklarına nefes aldıracağını ve özgürlüklere vesile olacağını belirtmek isteriz.

Bu temelde; Önderliğimizin sağlığı ve güvenliğinden haber alana kadar sokaklarda, özgürlüğü sağlanana kadar da meydanlarda olacağız! AKP/MHP soykırımcı faşizmine geçit vermeyeceğiz!

Başta şehit ve Kayıp Aileleri olmak üzere tüm Kürt halkını ve dostlarını, ‘İmralı sistemini parçalayalım, Önderliğimizi özgürleştirelim’ şiarıyla, eşzamanlı yapılacak olan eylemler için Önder Apo etrafında kenetlenmeye ve Kobanê direniş ruhuyla güçlü katılım sağlamaya çağırıyoruz.”

KOMAW, açıklamasında Dünya Kobanê Günü’nü de kutladı.

EYLEM TAKVİMİ

Hollanda:

Yer: Willemsplein/Arnheim: (Yürüyüş ve Miting)

Tarih: 02.11.2017

Saat: 18:30

Almanya

Freiburg:

Yer: Dernek (Öcalan’a Özgürlük ve ‘1 Kasım Dünya Kobani Günü’ kutlaması)

Tarih: 01.11.2017

Saat: 17:00

Mannheim:

Yer: Hbf (info stant)

Tarih: 02.11.2017

Saat: 16:00

Frankfurt:

Yer: Hbf (info stant)

Tarih: 02.11.2017

Saat:15:00

Hannover:

Yer: Hbf (İnfo stant)

Tarih:02.11.2017

Saat: 14:18

Hildesheim:

Yer: Hbf (İnfo stant)

Tarih:02.11.2017

Saat:14:18

Salzgitter:

Yer: Am mounument Platz (İnfo stant)

Tarih: 02.11.2017

Saat: 14:18

Köln:

Yer: Dom-Hbf (İnfo stant)

Tarih: 02.11.2017

Saat:15:00

Duisburg:

Yer: Hbf (İnfo stant)

Tarih: 02.11.2017

Saat: 15:00

Essen:

Yer: Hbf (İnfo stant)

Tarih: 02.11.2017

Saat: 15:00

Bielefeld:

Yer: Hbf (Çadır eylemi)

Tarih: 01.11.2017

Saat: 15:00

Kiel:

Yer: Hbf (İnfo stant)

Tarih: 02.11.2017

Saat: 15:00

Bremen:

Yer: Parlamento önü (info stant)

Tarih: 02.11.2017

Saat:15:00

Halle (Saale):

Yer: Radhaus önü (info stant)

Tarih: 02.11.2017

Saat: 15:00