KOMAW kongresi yapıldı: Hayallerini gerçekleştireceğiz

957

Dortmund’da KOMAW’ın kongresi yapıldı. Kongrede konuşan PYD Eş Başkanı Müslim, “Şehitlerimize layık olmanın yegane yolu, onların hayallerini gerçekleştirmek için mücadeleyi yükselmektir” dedi.

Avrupa Şehit ve Kayıp Aileleri Kurumu (KOMAW), Almanya’nın Dortmund kentinde 4. Olağan Kongresi’ni yaptı. Çoğunluğu delege olmak üzere yaklaşık beş yüz kişinin katılım sağladığı kongrede, PYD Eş Başkanı Salih Müslim, KCDK Eş Başkanı Yüksel Koç ve NAV-DEM eş başkanları ile birçok kurum temsilcisi de hazır bulundu.

Kürdistan ve dünya devrim şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan kongrede konuşan Müslim, şunları söyledi: “Kürt halkı bugün şehitlerinin kanı ile tarihi yeniden yazmaktadır. Şehitlerimiz bizim özgür doğan çocuklarımızdır. Onlar hiçbir zaman köle olmayı kabul etmedikleri için bu yola girdiler ve bu yolda şehit düştüler. Kürdistan’ın her karış toprağında şehitlerimizin kanı var. Şehitlerimize layık olmanın yegane yolu, dört parça Kürdistan ‘da onların hayallerini gerçekleştirmek için mücadeleyi yükselmektir. Şehitlerini gerektiği gibi sahiplenmeyen bir halkın başarı şansı yoktur.”

‘TÜM AİLELERİ KATMALIYIZ’

KCDK-E Eş Başkanı Yüksel Koç ve NAV-DEM Eş Başkanı Fatoş Göksungur ise konuşmalarında, KOMAW’ın yaşadığı örgütsel yetersizliğe değinerek, bundan sonra tüm ailelerin bu çatı altında toplanmaları için çabalarını büyüteceklerini belirtti.

Göksungur, kendisinin NAV-DEM Eş Başkanı olarak değil, KOMAW’ın bir üyesi olarak kongrede bulunduğunu dile getirdi.

Okunan bir yıllık pratik faaliyet raporunun ardından yeni yönetim seçimine geçildi. 5 asıl ve 2 yedek üye olmak üzere 7 kişiden oluşan yeni yönetim seçildi.

Kongre, “Şehîd namirin”, “Bijî Serok Apo” sloganlarıyla sonlandırıldı.