Köln’deki festivalde Öcalan’ın özgürlüğü haykırıldı

621

Uluslararası Kürt Kültür Festivali, on binlerin katılımıyla Almanya’nın Köln kentinde gerçekleşti. Öcalan’ın özgürlüğünün haykırıldığı festivalde, 21’inci yüzyılın Kürtlerin yılı olduğu vurgulandı.

Avrupa’daki Kürdistanlıların en büyük ve uzun soluklu kültürel etkinliği olan Uluslararası Kürt Kültür Festivali’nin 25’incisi Almanya’nın Köln kentinde on binlerin katılımıyla gerçekleşti.

Sanatçıların sahne aldığı festivalde, TEV-ÇAND folklor ekibi de onlarca kişilik bir ekip ile bir dans gösterisi sundu.

‘KÜRTLER KAZANACAK, ERDOĞAN KAYBEDECEK’

Festivalde konuşma yapan DTK Eş Başkanı Hatip Dicle, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 18 yıldır İmralı cezaevinde büyük bir direniş içerisinde olduğunu belirterek, Öcalan’ın direnişini selamladı. Kürt halkına yönelik yapılan baskılara dikkat çeken Dicle, “Bu festival Kürt kültürüne yönelik yapılan katliamına karşı büyük bir cevaptır. Bunu böyle anlamak gerekiyor” dedi.

Dicle, sömürgeci güçlerin tarihte Kürdistan’ı bölüp parçalamasına dikkat çekerek, “Ancak bunlara karşı halkımız sürekli bir mücadele ve direniş içerisinde oldular. Bugün Bakur, Rojava ve Güney’de yürütülen mücadele buna karşıdır. Artık sömürgeciler sonuç alamaz. Halkımız bu yüzyılda Ortadoğu’da statü sahibi olacak, özgürlüklerini elde edecektir. Bugün DAİŞ’e karşı mücadele eden Kürt kadınları özgürlüğün sembolü olmuşlardır. DAİŞ’i destekleyen Erdoğan, Hitler ve Saddam rejimlerinin devamıdır. Ancak bu unutulmamalı ki, Erdoğan’ın sonu da bunların sonu gibi olacaktır” dedi.

‘ÖCALAN’DAN HABER ALAMIYORUZ’

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatlarından Mahmut Şakar da, Öcalan’ın durumuna dikkat çeken bir konuşma yaptı. Şakar, 1999 yılından bu yana Öcalan’a ilişkin Kürtleri bilgilendirdiklerini belirterek, “Ancak 2011 yılından bu yana avukatlar gidemiyor. Son bir yıldır da aile gidemiyor. Hiçbir koşulda haber alamıyoruz. Özellikle CPT, bunu gündeminden çıkarmış. Son yıllarda Türkiye’ye gelmelerine rağmen İmralı’ya gitmedi. 2016 yılında gittiler, onun hakkında hiçbir şekilde bizi bilgilendirmediler. Halkımızın bunu bilmesi gerekiyor. Sayın Öcalan’dan hiçbir şekilde haber alamıyoruz. Bu, Kürdistan’daki savaş ile bağlantılı bir şeydir. AKP’nin bu yok etme yaklaşımı kırılmadan tecrit kırılmaz. Onun için ancak ortak bir mücadele ile bu son bulabilir” diye konuştu.

‘KÜRTLER ULUSAL BİRLİKLERİNİ SAĞLAMALI’

KNK adına konuşan Tahir Kemalizade ise Kürt ulusal birliğine değinerek, “Biz tarihi bir süreçten geçiyoruz. Bugün Ortadoğu’da taşlar yeniden yerine konuluyor. Biz Kürtlerin de burada kendi hakkımızı almamız gerekiyor. Onun için de her şeyden önce birlik olmalı ve ortak mücadele etmeliyiz. Onun için Kürt ulusal kongresinin en kısa zamanda toplanması gerekiyor” dedi.

‘KADINLAR TARİHİ ROLLERİNİ OYNAMALI’

TJK-E adına konuşan Dilşah Osman da tecride karşı mücadeleyi büyütmeye çağırdı. Osman, “Bugün Avrupa’da halkımızın kültür ve sanatına karşı büyük bir baskı ve asimilasyon politikaları var. Bu tür etkinliklerle buna karşı çıkmak gerekiyor. Onun için Avrupa’daki kültür etkinlikler önemlidir. Özellikle kadınların soykırım politikalarına karşı çıkarak,  tarihi mücadele rollerini oynamaları gerekiyor. Kadınlarımız nasıl şimdiye kadar mücadele de öncü rolünü oynadılarsa bundan sonra bundan sonra da oynamaları gerekiyor.”

Sol Parti Milletvekili Andrej Hunko ise Alman devletinin festivale ilişkin sınırlandırmalarını eleştirerek, “Erdoğan’ın yasakları Almanya’ya gelmiş. Bunu şiddet ile eleştiriyoruz” dedi. Hunko, Belçika mahkemesinin PKK’ye ilişkin aldığı kararı da olumlu görerek, bunun bütün Avrupa’ya yayılması gerektiğini söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından festivalde Tehsin Xidir Orkestra MA, Jala, Koma Berxwedan, Koma Denge Mezopotamya sahne aldı. TEV-ÇAND halk oyunları ekipleri de bir gösteri yaptı.

Öte yandan festivalın devam ettiği saatlerde Köln semahlarında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterinin olduğu “Öcalan’a Özgürlük” pankartıyla helikopterin uçuş yaptığı görüldü.