Köln’deki büyük yürüyüş ve mitinge katılım çağrısı

919

Avrupa Barış ve Demokrasi Meclisi (ABDEM), Demokratik Güç Birliği, Haziran Hareketi, HDK-Avrupa, 3 Eylül’de Köln’de düzenlenecek yürüyüş ve mitinge ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Ortak açıklamada, AKP ve Saray’ın darbe girişimini faşist diktatörlüğü pekiştirmenin aracına dönüştürdüğüne dikkat çekilerek, “Tayyip Erdoğan, parlamentoyu işlevsiz kılarak ülkeyi OHAL ve kararnamelerle yönetmeye başladı. OHAL aracılığıyla sınırsız saldırılara girişerek, sadece darbecileri değil, halklarımızın özgürlük ve demokrasi mücadelesini yok etmeyi hedeflemektedir” denildi.
Özgür Gündem’in kapatılmasına da değinilen açıklamada, Hurşit Külter’in kaybedilmesi hatırlatıldı ve muhaliflere saldırıların, kadına dönük şiddetin, Alevileri hedefleyen politikaların sürdüğüne vurgu yapıldı.

‘ÖCALAN İÇİN KAYGILIYIZ!’

Siyasi soykırım operasyonlarının arttığının da belirtildiği açıklamada, şöyle devam edildi:

“Türk devletinin Kürt halkımıza yönelik savaşı tüm hızıyla sürmektedir. Yakılan, yıkılan kentler, evsiz barksız bırakılmış yüz binlerce insan gerçekliği, yaşamı zorlaştırmaktadır. DBP’nin büroları talan edilmekte, her gün onlarca insan tutuklanmaktadır. Türk devletinin desteğiyle gerçekleştirilen DAİŞ katliamlarında son olarak Antep’de 54 insanımız katledilmiştir.”

Açıklamada, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a dönük tecride tepki gösterilerek, “Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın dış dünyayla her türlü bağı kesilerek koyu bir tecride tabi tutulduğundan, sağlığı ve güvenliğine dair kaygıları paylaşıyoruz. Cezaevlerinde tutsaklara saldırılar yoğunlaştırılmış, işkenceler ve sürgünler, tutsakların yaşamının bir parçası haline getirilmiştir” diye kaydedildi.

Türk devletinin KCK’nin çözüm için çağrısını görmezden geldiğinin de ifade edildiği açıklamada, yine Türk devletinin etkisiyle Almanya’daki Kürt siyasetçilerin tutuklanmasına tepki gösterildi.

‘YÜRÜYÜŞ VE MİTİNGDE BULUŞALIM’

Açıklamanın sonunda şu ifadelere yer verildi:

“Askeri darbelere ve sivil diktatörlüklere karşı olan ve özgürlük, demokrasi ve barış için mücadele eden demokratik kitle örgütleri olarak, Türk devletinin faşist saldırılarına, katliamlarına, işkencelere, tecride, demokratik hakları yok eden OHAL uygulamalarına ve Alman devletinin baskılarına karşı sesimizi yükseltiyoruz.

Özgürlükten ve demokrasiden yana olan yerli ve göçmen tüm demokratik güçleri 3 Eylül’de Köln’de “Ne Askeri Darbe, Ne Sivil Diktatörlük! Yaşasın Halkların Özgürlük ve Demokrasi Mücadelesi” şiarıyla yapacağımız yürüyüş ve mitingde buluşmaya çağırıyoruz.”