Köln’de Vicdan ve Adalet Nöbeti

653

HDP’nin başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne destek amacıyla HDK-A’nın çağrısıyla Almanya’nın Köln kentinde nöbet eylemleri gerçekleştirildi.

Perşembe günü başlayan eylemlerin birinci gününde Köln Merkezi Tren Garı önünde bilgilendirme çadırı açıldı. Çadırda çevredekilere Almanca bilgilendirme yapıldı.

Nöbet eyleminin ikinci günü basın açıklaması ile sonlandırıldı. Açıklamaya HDK-Almanya eş sözcüleri Elif Sonzamancı, Ali Mitil, HDP milletvekilleri Tuğba Hezer ve Faysal Sarıyıldız katıldı.

‘NE OLURSA OLSUN, MUHALİFLER SUSTURULAMAZ’

Eylemde ilk sözü HDK-Almanya Eş Sözcüsü Elif Sonzamancı aldı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yapılan binlerce tutuklama ve gözaltılara dikkat çeken Sonzamancı, Erdoğan’ın tekçilik üzerine kurmak istediği sistem dolayısıyla baskılarını her geçen gün arttırdığını söyledi. Sonzamancı nöbet çadırındakilerle birlikte Erdoğan’ın, Türkiye’yi giderek izole etmeye çalıştığını belirtti. “Yeni bir devlet kuruyoruz, kurucusu da Erdoğan” diyen AKP’li Ayhan Oğan’ın sözlerini de eleştiren Sonzamancı, ne olursa olsun muhaliflerin asla susturulamayacağını kaydetti.

Sonzamancı’nın ardından söz alan HDK-Almanya Eş Sözcüsü Ali Mitil ise yoğun insan hakları ihlallerine rağmen adalet aranacak mercilerin kalmadığını dile gerirerek, “Mahkemeler tüm yasama, yürütme, yargı mercileri AKP’nin direktifleri doğrultusunda çalışıyor. Bu da adaletin yok olması anlamına geliyor“ dedi. Haksızlık kime yapılırsa yapılsın, karşı çıkacaklarını ifade eden Mitil, “Biz bu dökülen kana, baskılara rağmen, adalet ve vicdanın kazanacağına inanıyoruz“ diye ekledi.

‘HDP TÜRKİYE HALKLARI İÇİN UMUTTUR’

Milletvekilliği düşürülen HDP Milletvekili Tuğba Hezer, konuşmasına Şengal’de gerçekleştirilen Êzidî katliamını kınayarak başladı. DAİŞ’ten ilham alan zihniyetin iki yıldır işgal şavaşı başlattığını kaydeden Hezer, bu süreçte sayısız hak ihlalleri gerçekleştirildiğini söyledi. Kürtsüz bir Ortadoğu hayaliyle saldırıların devam ettirildiğine vurgu yapan Hezer, belediye eş başkanları, milletvekilleri ve 5 bin’in üzerinde HDP’linin tutuklandığını hatırlattı.

HDP’nin Türkiye halkları için bir umut olduğunu ifade eden Hezer, bu yolda herkesin birleşerek faşizmi karanlığa gömmesi gerektiğini vurguladı.

‘BU ZEMİNDE ADALET TALEBİNDE BULUNULAMAZ’

HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız da İstanbul’da Yoğurtçu Parkı’nda gerçekleştirilen Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni selamlayarak, “Biz burada adalet için toplandık. İnsanların diri diri yakıldığı, kentlerin yıkıldığı, yüz binlerce insanın evinden edildiği, siyasetçilerin hapislere atıldığı bir zeminde şu an böyle bir talepte bulunulamaz. Şimdi Türkiye’de olağanüstü durumlar yaşanıyor. Faşizmin tüm imkanları devreye sokulmuş durumda. Faşizme karşı direnen herkesi cezaevine koyuyorlar. Bu, faşizmin karakterinde vardır. İktidarların iktidarlarını kaybetmemek için bütün zorba araçları kullanmaktır faşizm’’ dedi.

Köln’de yapılan Vicdan ve Adalet Nöbeti Cumartesi günü Türkiye saati ile 21.00’da İstanbul Yoğurtçu Parkı’ndaki eylemle eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek gürültü eylemi ile sona erecek.