Koç: MİT’in listesinde adım olmasına rağmen polis beni uyarmadı

901

KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç: Söz konusu listede adım olduğunu Kürt halkının dostu olan bir kaynaktan duydum. Ama bunun dışında hiçbir güvenlik ve hükümet yetkilisi beni uyarmadı.

ANF’nin dün “Almanya MİT’in suikast listesini gizliyor” başlıklı haberine ilişkin açıklama yapan KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç “Söz konusu listede adım olduğunu Kürt halkının dostu olan bir kaynaktan duydum. Ama bunun dışında hiçbir güvenlik ve hükümet yetkilisi beni uyarmadı” dedi. Koç, MİT’in Almanya’ya yeni suikast ekiplerini gönderdiğini söyledi.

ANF dün “Almanya MİT’in suikast listesini gizliyor” başlıklı bir haber servis etmişti. Geçtiğimiz Mart ayında Alman İçişleri Bakanlığı müsteşarı Emily Haber’e Ankara’ya yaptığı ziyaret sırasında MİT’in verdiği listeye dikkat çekilen haberde söz konusu listenin üzerinden 2 ay geçmesine rağmen açıklamadığı belirtilmişti.

Haberin ardından ANF’ye konuşan Avrupa Kürdistanlılar Demokratik Toplum Kongresi (KCDK-E) Eşbaşkanı Yüksel Koç, MİT’in Almanya’ya verdiği ikinci listeyi saklamaya çalışan Alman güvenlik birimleri ile federal hükümete tepki gösterdi.

‘HİÇ BİR POLİS BENİ ARAYIP UYARMADI’

Listenin 26 Nisan 2017 günü Federal Meclis’in İçişleri Komisyonu’nda gündeme gelmesinden sonra Kürt halkının dostu olan güvenilir bir kaynağın kendisini aradığını hatırlatan Koç şunları söyledi:

“Beni arayan bir dostumuz sizin haberiniz de yer verdiğiniz listede benim de adımın olduğunu bildirdi ve bana ‘MİT tarafından yakın takip edilenlerin listesinde senin de ismin yer alıyor, can güvenliğine dikkat et’ dedi. Ancak bu dost dışında hiçbir güvenlik birimi, polis veya hükümet yetkilisi beni arayıp uyarmadı.”

‘LİSTEDE EN AZ 200 KÜRT VE MUHALİFİN İSMİ VAR’

Listede Almanya’da yaşayan en az 200 Kürt aktivist, siyasetçinin yanı sıra Türkiye devrimci hareketlerden de bazı isimlerin listede yer aldığına dikkat çeken Koç “Bu kadar açık bir şekilde takip edilmemizin Almanya güvenlik birimleri tarafından bilinmesine rağmen bizim uyarılmamız skandaldır” dedi.

Angela Merkel’in başbakanlığındaki Federal Hükümet’in AKP rejimiyle olan kirli ilişkilerinden dolayı söz konusu listenin üzerine gidilmediğini belirten Koç “Üstelik Almanya elimizdeki bilgilerin üstünü de örtemeye çalışıyor. Alman basını dışında hiç kimse bu konun üzerine gitmiyor” diye konuştu.

Birçok kez güvenlik birimlerine MİT’in suikast planlarına ilişkin somut bilgiler vermelerine rağmen harekete geçilmediğini hatırlatan KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç “9 Ocak 2013 günü Paris’te 3 Kürt kadın devrimcinin katledilmesi gibi olayların yaşanması halinde bundan Almanya sorumlu olacaktır. Çünkü MİT’in suikast listelerinde yer aldığımızı Almanya bizden daha iyi biliyor” dedi.

‘MİT YENİ SUİKAST EKİPLERİ GÖNDERDİ’

MİT’in Almanya’ya yeni suikast ekipleri gönderdiğini belirten Koç “Bu suikast ekiplerine ilişkin elimizde somut ve ayrıntılı bilgiler var, bunları yakında kamuoyu ile paylaşacağız” diye konuştu.

İlk kez 2016’nın Nisan ayında Alman güvenlik birimlerini uyardıklarını, ancak harekete geçilmediğini hatırlatan Koç devamla şu bilgileri verdi: “Almanya birçok kez elimizdeki somut bilgilere rağmen harekete geçmedi. Eylül 2016’da bir MİT ajanından söz ettik, fakat polis bu ajanı ancak Aralık ayında gözaltına aldı.”

Koç, 15 Aralık 2016 günü Hamburg’da gözaltına alınan MİT ajanı Mehmet Fatih Sayan’a ilişkin önümüzdeki hafta Alman güvenlik birimlerinin davetiyle ifade vereceğini söyledi. Geçtiğimiz Kasım ayında Koç ile birlikte Kongra- Gel Eş Başkanı Remzi Kartal’a da MİT’in suikast planladığı ortaya çıkmıştı.

ALMANYA 2 AYDIR 2. LİSTEDEN HABERDAR!

Mart ayının ilk haftasında Ankara’ya giden Alman İçişleri Bakanlığı müsteşarı Emily Haber Türk hükümet yetkilileriyle bir araya gelmişti. İlk kez Almanya’nın haftalık gazetesi Die Zeit, 6 Nisan 2017 tarihli sayısında müsteşar Emily Haber’e ikinci bir MİT listesinin verildiğini yazmıştı.

Almanya’da MİT tarafından takip edilen kişilerin yer aldığı bu liste müsteşar Haber Federal Kriminal Dairesi (BKA) ve iç istihbarat kurumu olan Anayasayı Koruma Örgütü’ne vermişti. Ancak güvenlik birimleri ve federal hükümet listeyi gizlemekle yetindiler.

Fakat bu ikinci MİT listesi 26 Nisan 2017 günü Federal Meclis’in İçişleri Komisyonu’nda gündeme geldi. Komisyon üyesi vekillerin ısrarla “Bu listede kimler alıyor?” sorusu karşısında hükümet yetkilileri listede Almanya’da yaşayan Kürtlerin yer aldığını ifade etmekle yetindiler.

Federal hükümet, listede yer alan ayrıntıları komisyon üyelerinden saklamaya çalışırken, hükümetin listenin Gülenci değil de Kürt aktivistlerine ait olduğu için bu tutumu sergilediği belirtilmişti. Ayrıca üzerinden iki ay gibi uzun bir sürenin geçmesine rağmen Alman güvenlik birimleri bu listeyi kamuoyu ile paylaşmadılar, üstelik listede yer alan isimler de polis tarafından uyarılmadılar.

ALMANYA GÜLENCİLERİ UYARMIŞTI!

Fakat bu listenin aksine, geçtiğimiz Şubat ayında Münih konferansı sırasında MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Federal Haber Alma Servisi (BND) Başkanı Bruno Kahl’a verdiği ilk liste Almanya tarafından hemen deşifre edilmişti.

Gülen cemaatine yakın oldukları belirtilen söz konusu listede adı geçen 367 kişi teker teker Alman polisi tarafından çağrılarak “Can güvenliğiniz tehlikededir, sakın Türkiye’ye ve herhangi bir şekilde Türk konsolosluklarına gitmeyin” uyarısı yapılmıştı.

BND’ye verilen birinci liste gibi, İçişleri Bakanlığı müsteşarı Emily Haber’e iletilen ikinci liste de Almanya’daki MİT elamanları tarafından kamuoyuna açık kaynaklar yerine, geniş bir istihbarat ağı tarafından “yakın takip” sonucu hazırladığı belirtiliyor.