Kirli ittifaklar iş başında, KDP Şengal’de provokasyon peşinde

627

“Rojava peşmergeleri” isimli grubun, Sihêlê mıntıkasından Şengal’in Xanesor beldesine yönelik provokasyonları devam ediyor.

2 Mart 2017 Perşembe günü KDP’ye bağlı bu kişiler, ağır silahlar eşliğindeYBŞ’in kontrolü elinde tuttuğu Xanesor beldesine girmek istedi.

Sömürgeci Türk devletinin hizmetkarlığına soyunmuş KDP, Şengal’de Êzidîleri tehdit ederek sindirmek istemektedir. AKP iktidarının Kürt halkına karşı uyguladığı şiddeti ve katliamı görmemezlikten gelerek destek olmaktadır.

KDP, Erdoğan diktatörlüğünün Kürdü Kürde kırdırma politikasına alet olmaktadır.

Dönüşümlü bir şekilde defalarca Şengal’i tehdit eden AKP ve Barzani ittifakı Rojava devrimini boğmak, özgürlük hareketinin kazanımlarını gasp etmek için işgale hazırlanıyorlar. Son birkaç gündür art arda Minbiç’e yapılan saldırılar ve KDP’nin Şengal’e yönelik provokasyon girişimlerinin Barzani-Erdoğan görüşmesi ardın gerçekleşmesi dikkat çeker bir durumdur.

KDP’nin Şengal’e yaptığı bu saldırı girişimi çok açıktır ki Kürtler arası birliğe zarar vermekte ve Kürt düşmanı cepheye prim sağlamaktadır. Kardeş kavgası çıkarmayı hedefleyen bu tutumu KCDK-E olarak kınıyoruz. KDP’yi Kürt halkının Rojava ve diğer cephelerdeki kazanımlarını hedefleyen bu tutumundan derhal vazgeçmeye çağırıyoruz. İçinden geçtiğimiz bu kritik süreçte KDP’nin bu tutumunu normal değildir.

AKP-Erdogan iktidarı KDP’yi Kürt Özgürlük Hareketi’ne karşı pervasızca kullanmaktadır. KDP is bu rolü açık açık istekle oynamaktadır. KDP’nin, PKK karşıtlığı Kürt Özgürlük Hareketine karşı düşmanlığına dönüşmüştür.

ERDOĞAN SON KOZUNU OYNUYOR

Referandum arifesinde yaşanan bu gelişmeler, Erdoğan iktidarının büyüyen HAYIR oyları karşısında sıkışmışlığını açıkça ortaya koyuyor. Milliyetçi-ırkçı oylara oynayan AKP-Erdoğan iktidarı Kürt düşmanlığı üzerinden yaklaşan sonunu kurtarmaya çalışıyor. Rojava kazanımlarına göz diken sömürgeci Türk devleti, gerek filen gerek KDP ve gerekse de işbirlikçi güçler üzerinden savaşı derinleştirmeyi hedeflemektedir.

KCDK-E olarak KDP’yi bu Kürt düşmanı politikalara hizmet eden ve kardeş kavgasına sebep olacak tutumundan derhal vazgeçmeye çağırıyoruz. Kürt Özgürlük Hareketinin Ortadoğu’da tüm halklar için umut vaat eden kazanımları karşısında barışçıl bir tutum sergilemeye çağırıyoruz.

Tüm halkımızı, kurumlarımızı, Kürt partileri, kurumlarını, devrimci, demokrat, aydın ve insanlıktan yana herkesi KDP’nin bu tutumunu kınamaya çağırıyoruz. Tüm kazanımlarımızı boğmaya yönelik bu provokasyonu kitlesel bir şekilde ve demokratik mücadele biçimleriyle protesto etmeye çağırıyoruz.

Gelecek günlerde bu provokasyonlar daha da fazlalaşabilir ve bunu engellemek için her türlü demokratik eylem tarzı ile karşı koymaya ve seferberliğe çağırıyoruz.