Kendal: Sesimizi kısanlara karşı tepkimiz olmalı

586

NCDK-S Eşbaşkanı Kendal, Kürt halkının haber alma hakkının ticari antlaşmalara kurban edilmek istendiğini söyledi. Eutelsat’ın tutumuna tepki gösteren Kendal, alanlara çıkarak Kürt TV’lerini sahiplenme çağrısı yaptı.

Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar ve Türkiyeli demokrat kesimlerin Fransız uydu şirketi Eutelsat’ın Türk devleti ile iş birliği yaparak, Avrupa’da yayın yapan Kürt Televizyonları News Channel TV, Stêrk TV ve Ronahî TV’nin yayınlarını durdurmak istemesine dönük tepkiler gittikçe büyüyor.

İsviçre’de 10 üzerinde şubesi bulunan ve binlerce üyesi olan İsviçre Demokratik Kürdistanlılar Toplum Merkezi (NCDK-S), Kürt televizyonlarına dönük baskılara karşı herkesin alanlara çıkarak tepki göstermesi gerektiği çağrısı yaptı.

KENDAL: KÜRT HALKININ HABER ALMA HAKKI TİCARİ ANTLAŞMALARA KURBAN EDİLİYOR

ANF’ye konuşan NCDK-S Eşbaşkanı Hatice Kendal, Eutelsat’ın Türk devleti ile iş birliği yaparak Kürt halkının kendi emeğiyle var ettiği televizyonlarının yayınlarını durdurmaya karşı tepkilerini dile getirmek için İsviçre’de örgütlü oldukları her alanda alanlara çıkmaya devam edeceklerini söyledi.

Fransız yayın şirketi Eutelsat’ın hiçbir yasal dayanağı olmayan yöntemlerle Kürt televizyonlarının yayını durdurmak istediğini dile getiren Kendal, 40 milyonluk Kürt halkının haber alma hakkının ticari antlaşmalara kurban edilmek istendiğini belirtti.

‘ALANLARDA ÇIKIP TV’LERİMİZİ SAHİPLENMELİYİZ’

Kürt televizyonlarına dönük baskıların Türk devletinin tekçi, inkarcı ve faşizan uygulamalarına ortak olma anlamına geldiğinin altını çizen Kendal, “Kürt televizyonlarının gerçekçi yayın anlayışı birilerini rahatsız ediyor. Televizyonlarımız bizim sesimizdir. Avrupa, her türlü faşizan uygulamaya tabi tutulan Kürt halkının yanında yer alacağına, Kürtleri katledenlerle ortaklaşarak Kürt halkının sesini kısmak istiyor. Bunu asla kabul etmeyeceğiz” dedi.

İsviçre’de örgütlü olunan her alanda ortaya konulan eylemlerle Kürt televizyonlarını sahiplenileceğini söyleyen Kendal, son olarak, “Biz Avrupa’da yaşayan Kürdistanlılar her yerde sesimizi yükselterek, televizyonlarımıza sahip çıkmalıyız” diyerek çağrıda bulundu.

‘AVRUPA’NIN SESSİZLİĞİ KÜRT İNKARINA ORTAK OLMA ANLAMINA GELİR’

Yine kameralarımıza konuşan Lozan Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eş Başkanları Oğuz Tokar ve Derya Çelik, Kürt televizyonlarına dönük baskıları sert dille kınayarak, Kürdistanlılar olarak yayınları durdurulmak istenen televizyonları sahiplenmek için alanlara çıkmaya devam edeceklerini söyledi.

Kürt Televizyonlarına dönük Avrupa’nın sessiz kalmasını da eleştiren Eşbaşkanlar, Avrupa’nın sessizliğinin Kürt halkının inkar politikalarına ortak olma anlamına geldiğini vurguladılar. Eşbaşkanlar, Avrupa’da yaşayan Kürt kadınları, Kürt gençleri başta olmak üzere herkesi sokaklara çıkarak Kürt televizyonlarını sahiplenmeye çağırdı.