KDP’ye bağlı güçlerin Şengal’e saldırısı Avrupa’da protesto ediliyor

1693
ANF Images

KDP’ye bağlı güçlerin Şengal’e saldırısı Fransa’nın başkenti Paris ,Marsilya, İsviçre’nin Basel, Belçika’nın başkenti Brüksel ile Almanya’nın Hildesheim ve Essen kentlerinde düzenlenen eylemlerle protesto edildi.

PARİS

 

Fransa’nın başkenti Paris’te KDP’nin Şengal’e saldırıları protesto edildi.  Saat 19.00’da Paris Demokratik Kürt Toplum Merkezi önünde toplanan Kürdistanlılar ve dostları Strasbourg Saint-Denis metrosuna kadar yürüyüş gerçekleştirdi.

“Barzani’nin ihanetine hayır” pankartı ve YPS, YPJ flamaları taşıyan kitle “Ölsün ihanet yaşasın Şengal” sloganları attı.

Strasbourg Saint Denis metrosu önünde ise bir miting düzenlendi. Mitingde konuşan KCDK-E divan kurulu üyesi Murat Ceylan “KDP’nin Şengal’e saldırıları kararı Ankara’da alındı. Barzani KDP’si Erdoğan AKP’si kirli bir ilişki içerisinde. KDP Şengal halkına ikinci bir katliam ile yüz yüze getirme çabasındadır. Ama bunu herkesin çok bilmesi gerekiyor. Artık Şengal’de halkın öz savunma güçleri var YPJ, YPS var. Şengal halkının arkasında Kürt özgürlük haraketi var” diye konuştu.

Eylem “Yaşasın Şengal direnişi” sloganları ile son buldu.

MARSİLYA

Fransa’nın Marsilya kentinde de Şengal’e yönelik KDP’ye bağlı güçlerin saldırısı protesto edildi. Salon Peage’da düzenlenen eylem yaklaşık 25 dakika sürdü. “Biji Serok Apo”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Bimre koleti”, “Biji berxwedana Şengal” sloganlarının atıldığı eylemde bildiri de dağıtıldı.

Yarın Canabiere Meydanı’nda düzenlenecek eyleme katılım çağrısı da yapıldı.

BASEL

İsviçre’nin Basel kentinde KDP’ye bağlı çetelerin Şengal’e yaptığı saldırılar bir eylemle protesto edildi. Basel Ronahî Kadın Meclisi öncülüğünde, Kanton Meclisi’nin de bulunduğu Marktplatz’da bir miting gerçekleştirildi. Bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan mitingde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan posterleri, YPG/YPJ, PKK bayrakları taşındı. Eylemde, sık sık “Bijî Serok Apo”, “Bê Serok jiyan nabe” sloganları atıldı.

Basel Ronahî Kadın Meclisi adına açıklama yapan Elif İşcan, Şengal’e yönelik saldırıları kınadı.

“3 yıl önce DAİŞ çeteleri Şengal’e saldırırken KDP güçleri hiçbir direnme göstermeden Şengal’i terk etti. Bu kaçış binlerce Êzîdî kadınının DAİŞ tarafından esir alınmasına sebep oldu” diyen İşcan şunları dile getirdi: “Şimdi ise Şengal’in onurunu, toprağını koruyan YBŞ/YBJ güçlerine karşı alçakça bir saldırı başlattı. Bu saldırıları nefretle kınıyoruz.”

Eylemde HDK adına da bir açıklama yapıldı.

Almanca sloganların atıldığı eylem 5 dakikalık oturma eylemi ile sona erdi.

BRÜKSEL

Belçika’nın başkenti Brüksel’de de Berîtan Kadın Meclisi ve Demokratik Toplum Merkezi ile Ciwanên Azad üyeleri KDP’ye bağlı güçlerin Şengal’e saldırısını protesto etti.

Irak Konsolosluğu önünde düzenlenen eylemde saldırıların protesto edildiği sloganlar atıldı.

HİLDESHEİM

Almanya’nın Hildesheim kentinde de Şengal’e yönelik KDP’ye bağlı güçlerin saldırısı protesto edildi.

Yapılan eylemde KDP ve AKP çetelerinin saldırılarını protesto eden bir açıklama okundu.

Eylem “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana YBŞ”, “Bijî yekitiya Kurdan” sloganları ile sona erdi.

ESSEN

Almanya’nın Essen kentinde de Şengal’e yönelik saldırılar protesto edildi.

Eylemde yapılan konuşmalarda “3 Ağustos 2014’te nasıl ki KDP Şengal’i DAİŞ’e bıraktıysa bugün de bizzat kendisi katliamı tamamlamak istedi” denildi.

Tüm kamuoyuna duyarlılık çağrısı da yapılan eylem, “Şengal yalnız değildir” slogan ile sona erdi.