KDP’ye bağlı güçlerin Şengal’e saldırısı Avrupa’da protesto ediliyor

1429
ANF Images

Almanya, Fransa, İsveç’te sokağa çıkan Kürdistanlılar ve dostları, KDP’ye bağlı güçlerin Şengal’e saldırısını kitlesel bir şekilde protesto etti.

HANNOVER

Almanya’nın Hannover şehrinde AKP ve KDP ortaklığıyla Şengal’e bağlı Xanesor ve Sinunê’ye yönelik saldırılar bir yürüyüş ile protesto edildi.

Hannover merkezinde bulunan Schiller Denkmal meydanından başlayan yürüyüşe, 1000’in üzerinde kişi katıldı. Yürüyüşte NAV-YEK ve NAV-DEM’in ortaklaşarak hazırladıkları bildiri okundu.

NAV-YEK adına yapılan konuşmada, KDP’nin Kürtleri ve kazanımlarını yok etmek isteyen AKP’nin kirli politikalarına alet olmaması çağrısı yapıldı. Şengal halkının iradesine öz savunmasına saygı duyulması her kese kazandıracak, ama aksi taktirde Barzani başta olmak üzere herkese kaybettirecek denildi.

Yürüyüşte Kürt Kalk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterleri, bayraklar ve flamalar taşındı.

Yürüyüş boyunca “İşbirlikçi çeteler Şengal’den defolun”, “Biji Serok Apo” sloganları atıldı.

DRAGUIGNAN

Güney Fransa’nin Draguignan kendinde de KDP’ye bağlı güçlerin Şengal’e saldırısı protesto edildi.

Eylemde konuşan Siyasetçi Osman İbrahim, KDP’nin Kürdistan’daki saldırılarını, Kürt kazanımlarını ve birlikteliğini kendi çıkarlarına feda etmesine izin vermeyeceklerini belitti. İbrahim “KDP’nin de faşist Türk devletinin piyonu olmaktan vazgeçip, tarihin ihanet ve işbirlikçi sayfasında değil Kürdün onurlu, direniş sayfalarında yer alması gerekiyor” diye belirtti.

STRASBOURG

Fransa’nın Strasbourg şehrinde Ciwanên Azad öncülüğünde Merkez Tren Garı’nda düzenlenen eylemle, KDP’nin Şengal’e yönelik saldırıları protesto edildi.

Gençler öncülüğünde tren garı içinde bir araya gelen onlarca kişi, ‘Öcalan’ özgürlük-Şengal’e statü’ yazılı bir pankartı açtı. Sık sık KDP’nin saldırılarını protesto eden sloganların atıldığı eylemde AKP faşizmi de kınandı.

Kitle daha sonra tren garından çıkarak kent içinde kısa bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Strasbourg Ciwanên Azad örgütü tarafından yapılan açıklamada AKP rejimiyle işbirliği içinde olan KDP’nin tarihte düzenbazlığıyla bilinen ‘Harpagos’ adlı Pers komutanına benzetildi.

KDP’nin Harpagos çizgisinin modern temsilcisi olduğuna dikkat çekilen açıklamada, DAİŞ çetelerinin Şengal’e yönelik soykırım saldırısında peşmergelerin kaçtığı hatırlatıldı. Açıklamada, KDP’nin şimdi de AKP’yle işbirliği yaparak, Şengal’i özgürleştiren YBŞ-YJŞ savaşçılarına saldırdığının altı çizildi.

Strasbourg Ciwanên Azad açıklamasında, Kürdistan’daki kazanımlara sahip çıkılacağı ve eylemleri süreceği belirtildi.

BIELEFELD

Şengal’e yönelik KDP’ye bağlı güçlerin saldırısı Almanya’nın Bielefeld kentinde de protesto edildi. Yaklaşık 400 kişinin katıldığı eylemde, “Bijî berxwedana Şengalê”, “Bijî berxwedana YBŞ” sloganları atıldı. Bielefeld HBF’ye kadar düzenlenen yürüyüşte duyarlılık çağrısı da yapıldı.

Eylem sloganlarla sona erdi.

BONN

Almanya’nın Bonn kentinde de Şengal’e yönelik saldırılar protesto edildi.

Bonn Münsterplatz’da yapılan eylem Bonn –Troisdorf Demokratik Toplum Merkezleri, PYD Bonn ve Sara Kadın Meclisi’nin düzenlediği eyleme Bonn, Troisdorf ve Meckenheim’den Kürdistanlılar katıldı.

Eylemde yapılan konuşmalarda Kürtlerin hala kendi aralarında düşmanla işbirliği içerisinde halkına karşı saldırgan ve düşman bir tutum içerisinde olmasının utanç verici olduğu belirtildi.

Saldırıyı kınayan pankartların ve Öcalan posterlerinin taşındığı eylemde sık sık “Katil Erdoğan”, “Terörist Erdoğan” sloganları atıldı ve bildiriler dağıtıldı.

BERLİN

KDP’ye bağlı güçlerin Şengal’e saldırısı Almanya’nın başkenti Berlin’de de protesto edildi.

Brendenburger Tor Kapısı önünde yapılan protesto mitingine Êzidî Federasyonu, Êzidî Kadın Meclisi, NAVDEM Berlin, HDK Berlin, DEST DAN Kadın Meclisi, Ciwanên Rojava, PYD Berlin, Partizan, ATİK, AVEGKOM’un da aralarında bulunduğu çok sayıda kurum katıldı.

Eylemde yapılan konuşmalarda saldırının Barzani’nin Türkiye ziyaretinin hemen arkasından gelmesine dikkat çekildi ve Barzani Türkiye’nin tetikçisi rolünü uğursuzca oynuyor değerlendirmesi yapıldı.

Kadın ve çocukların yoğunlukta olduğu protesto etkinliğinde saldırıda yaşamını yitirenler anıldı.

Eylem, kamuoyuna duyarlılık çağrısı ile sona erdi.

ÖREBRO

KDP ve Türk devletinin desteklediği çetelerin Şengal’a yönelik saldırıları İsveç’in Örebro ilinde Kürt ve Asuri-Süryaniler tarafından il merkezinde düzenlenen bir gösteriyle protesto edildi.

Örebro Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin çağrısıyla gerçekleşen eyleme YNK, Goran Hareketi, PJAK ile  Asuri-Süryaniler de destek verdi.

Halk Meclisi adına yapılan konuşmada saldırıların KDP lideri Mesut Barzani’nin Türkiye ziyaretinden hemen sonrasına geldiğine dikkat çekildi. Saldırının AKP ve KDP tarafından Êzidî halkına yönelik koordineli bir saldırı olduğu ve bunun bir kardeş kavgası olmayıp Êzidîlerin iradelerini teslim almaya yönelik bir girişim olduğu değerlendirmesi yapıldı.

PJAK adına yapılan konuşmada, Doğu Kürdistan halkının tarihte pek çok kez soykırımına uğrayan Êzidilerin bir kez daha katliamdan geçirilmesine izin vermeyeceği vurgulandı.

Goran Hareketi ve YNK da, ayrı ayrrı yaptıkları açıklamalarda Şengal’e yönelik saldırıları kınadı ve KDP yönetimine AKP ile yaptığı kirli işbirliğine son verme çağrısı yaptı.

Gösteride Şengal’a yönelik saldırıları kınayan sloganlar atıldı ve bildiriler dağıtıldı.

VİYANA

Avusturya’nın başkenti Viyana’da bir araya gelen yüzlerce Kürdistanlı ve dostları KDP ihanetini düzenledikleri bir mitingle protesto etti.

Viyana Opera Binası önünde düzenlenen binada Viyana Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eş Başkanı bir konuşma yaptı.

AKP / Erdoğan’ın kurumsal faşizminin Barzani ile geliştirdiği ittifakla Barzani’ye bağlı gülerin Şengal’e girerek işgal girişiminde bulunmaya çalışıldığı vurgulanan konuşmalarda DAİŞ karşısında Êzidîleri savunmayan, halkı DAİŞ’e teslim ederek Êzidî soykırımına neden olan Barzani ihanetinin şimdi de kendi eliyle bir Êzidî katliamı yapmaya çalıştığı belirtildi.

KDP ihanetini protesto eylemine düne kadar KDP’yi destekleyenler de katıldı.

Barzani’yi artık bir başkan olarak görmediklerini dile getiren KDP’liler, “Barzani Kürt halkını sattı. KDP’yi desteklemeyeceğiz” mesajı verdi.

Kürt halkının liderinin Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan olduğunu da belirtti.