KCK Genel Başkanlık üyesi, Kürdistanlı siyasetçi Diyar Xarin(Helmet) işgalci Türk devletinin saldırısı sonucu şehit düştü

103
ANF Images

İşgalci Türk devletinin Güney Kürdistana dönük sürdürdüğü işgal saldırıları sürüyor. İşbirlikçi KDP desteğiyle süren işgal saldırıları sonucu Kürdistanlı siyasetçi Diyar Xarin(Helmet), yanında bulunan Devran ve Şahın isimli gerillalar şehit düştü.

5 Temmuz günü Kandil’e yapılan hava saldırısında alçakça pusuya düşürülerek şehit düşen Kürdistanlı siyasetçi Helmet (Diyar Xarib)’in şehadeti büyük bir kayıp olmuştur. Başure Kürdistan’ın yiğit evladı Diyar Xarib’i saygı ve minnetle anıyoruz. Kürdistan halkları onların değerli mücadelelerine ve anılarına bağlı kalarak mücadeleyi kararlılıkla sürdürecektir.

Bu kalleş saldırı Türk devletinin Başurê Kürdistan’daki işbirlikçi ve ajanları yardımıyla planlanarak gerçekleştirilmiştir. Bu saldırıdan ve katliamdan medet umanların hevesleri kursağında kalacaktır. Kürdistan halklarının onurlu özgürlük mücadelesi şehitlerinin anılarına bağlılık temelinde devam edecektir.

Yaşamı boyu ulusal birlik duygularıyla yüreği atan Başurê Kürdistanlı siyasetçi Helmet, yaşamının her anında özgür Kürdistan özlemini dile getirmiştir. Bu saldırı ulusal birliğe karşı yapılmış bir saldırı olmuştur. Helmet, Kürdistanı işgal etmek isteyen sömürgeci Türk devletine destek olan Güneyli güçlerin desteğine karşı açık eleştiri yapmış ve bundan vazgeçmeye çağırmıştır. Ajanlar ve işbirlikçiler yoluyla gerçekleştirilen bu alçak saldırı Kürt halkının ulusal birliğine yapılmış bir saldırıdır. Bu saldırı Kürt halkını ve Kürt özgürlük hareketini hedeflenmiştir. Diyar Xarib şahsında gerçekleştirilen bu katliam, önder Apo’nun düşüncelerine yapılmış bir saldırı olmuştur.

Kürdistan halkı Diyar Xarib gibi değerli ve yiğit evladını kaybetmiştir. Halkların gönlünü kazanmış, çalışmalarıyla Başurê Kürdistan halkını etkilemiş bir şahsiyet olmuştur. Yaşamı boyunca sergilediği tutum gibi bizde Kürdistanın bu yiğit evladının anılarına uygun bir duruş sergileyerek ulusal birliği ısrarla gerçekleştirmenin mücadelesini sürdüreceğiz. Bu kararlılıkla tüm dünyada ve Avrupa’da ulusal birlik ve özgür Kürdistan mücadelemizi kararlı bir duruşla büyütmeliyiz.

KCDK-E olarak Diyar Xarib’e karşı gerçekleştirilen bu alçak saldırıyı lanetliyor, yurtsever halkımızı, dostlarımızı, insanlığı bu işgalci vahşet karşısında sesini yükseltmeye çağırıyoruz.

Tüm dünyadaki halkımızı Türk devletinin işgal saldırıları ve katliamlarına karşı ayağa kalkarak lanetlemeye, özgürlük sembollerimiz şehitlerimizi her yerde sahiplenerek anmaya çağırıyoruz.

KCDK-E Eşbaşkanlık Divanı