KCDK-E’den Öcalan için acil eylem çağrısı

1162

Öcalan’dan kesin haber alınana ve ailesi ve avukatlarıyla görüştürülene kadar Kürtlerin eylemde olması gerektiğinin kaydedildiği açıklamada Emniyet binalarını, Meclisi, Ak Saray’ı bombalayan bir yapının Öcalan’a da zarar vermiş olabileceği kaydedildi.

Hükümetin darbe teşebbüsünün ardından Öcalan’ın durumunu gizlemeye ve üzerinde uygulanan tecridi derinleştirmeye çalıştığını ifade eden KCDK-E, “Başkan Abdullah Öcalan geçmişte her defasında darbe kliğinden bahs etmiş ve Kürt sorunun çözülmemesi durumunda askeri darbenin olma ihtimalinin yüksek olduğunu belirtmiş ve Erdoğan zihniyetine karşı olduğu gibi askeri darbe pratiğine de karşı olacağını belirtmiştir. Askeri darbe yapanlar elbette ki ilk etapta başkan Abdullah Öcalan’ı hedef alacak. Ayrıca son otuz yıldır Başkan Abdullah Öcalan’dan büyük darbe alan Türk generallerinin ondan intikam alma ihtimalinin de yüksek olduğunu söylemeye bile gerek yoktur” ifadelerini kullandı.

Açıklamada devamla şu çağrıda bulunuldu “Emniyet binalarını, Aksaray’ı, meclisi bombalayan bir yapının Başkan Abdullah Öcalan’a da zarar verebileceği tehlikesi oldukça yüksektir. Bu durum Kürt halkını, dostlarını ve dünya ilerici kamuoyunu büyük bir endişe ve kaygıya soktuğu ve bu nedenle acilen ailesi, avukatları ve HDP heyetinin İmralı’da tutuklu bulunan Başkan Abdullah Öcalan’ın yanına gitme çağrımızı bir kez daha yinelerken, olağanüstü gelişmelerin ve kritik durumların yaşandığı bir ortamda sorumluluğu olan uluslararası kurumların da bu çağrımızı duymazlıktan gelmesi anlaşılır bir durum değildir. Bu temelde bir kez daha uluslararası kurumlara görev ve sorumluluklarının gereğini yerine getirme çağrısında bulunurken, Avrupa’da yaşayan halkımızı, dostlarımızı, kadınları, gençleri ve “ben insanım” diyen herkesi Başkan Abdullah Öcalan’dan kesin haber alınana, ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmesine kadar kesintisiz ve süresiz gece ve gündüz denilmeden her şart ve koşul altında demokratik eylem ve etkinliklerde bulunma çağrısında bulunuyoruz.”