KCDK-E’den AKP faşizmi ve soykırım saldırılarına karşı acil eylem çağrısıdır.

949

AKP hükümetinin, milyonlarca Kürdün oyuyla seçilmiş belediyelere darbeyle el koymasına karşı Avrupa’daki Kürtler ve dostları meydanlara çıkıyor. Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi (KCDK-E), 12 Eylül darbesinin yıldönümüne denk getirilen darbeye karşı, sürekli eylem çağrısında bulundu.

Yazılı açıklamada, Erdoğan liderliğindeki AKP faşizminin, anti-Kürt politikasında sınır tanımadığına vurgu yapıldı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki amansız tecritle paralel olarak, Rojava’nın işgal edildiği hatırlatılan açıklamada, son olarak ‘kayyum’ adı altında Kürt halkının milyonlarcasının oylarıyla seçilmiş meşru demokratik belediyelerine el konulduğu belirtildi. Başta Sur, Nusaybin, Cizre, Şırnak, Lice, Gever ve İdil olmak üzere, yüzlerce sivilin yaşamını yitirdiği topyekün imha seferleriyle yakıp yıktığı Kürt kentlerinin belediyelerine, tam da 12 eylül darbesinin yıldönümünde, özel savaş güçleri eşliğinde, bu kez AKP eliyle darbe yapıldığı kaydedilen açıklamada, buna karşı direnmenin, en meşru hak ve görev olduğu hatırlatıldı.

Ülkede olduğu gibi Avrupa’da da, Kürt halkı ve dostlarının şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da, iradesini sahiplenme, faşizme ve soykırıma karşı, direniş ve mücadelesini en üst seviyede ortaya koyacağını duyuran KCDK-E, bu çerçevede, 13 Eylül’de Avrupa’da Kürt Demokratik Toplum Merkezleri’nin bulunduğu tüm şehirlerde ve 17 Eylül’de Almanya’da eyaletler, diğer yerlerdeyse ülkeler düzeyinde merkezi yürüyüş ve mitinglerin yapılacağını bildirdi. Yanısıra 15 Eylül günü Avrupa genelinden katılımın planlandığı, Strasbourg’daki Avrupa Konseyi binası önünde, kitlesel bir mitingin yapılacağı aktarıldı. Başta 15 Eylül Strasbourg mitingi olmak üzere, sözkonusu planlama kapsamında yapılacak tüm eylem ve etkinliklere, kitlesel ve aktif katılımın, AKP faşizmini durdurmada önemine vurgu yapan KCDK-E, bu yönlü başta Kürt halkı ile demokrat, sol, sosyalist, ilerici, devrimci, Alevi, Ezidi, Müslüman her inanç ve ulustan dostlarına çağrıda bulundu.

Açıklamada son olarak, hem Rojava işgali hem de belediyelere ‘kayyum’ yoluyla darbe yapılarak el konulmasına karşı, başta Türkiye’nin üyesi olduğu Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler olmak üzere, tüm ilgili uluslararası kurum ve güçlere, Erdoğan liderliğindeki faşizme karşı acilen harekete geçme çağrısı yapıldı.

 

Demokratik Kurdistanlilar Toplum Kongresi / KCDK-E
12 Eylül 2016 / Burksel