KCDK-E’den 15 Ağustos mesajı

973

15 Ağustos atılımının 33’üncü yılında Kürt halkı, Türkiye ve Ortadoğu halklarının bayramının kutlandığı açıklamada Ortadoğu devriminin dinamosu konumundaki Kürt Özgürlük Hareketine de başarılar dilendi.

15 Ağustos’un sadece Kürt halkı için değil, tüm Ortadoğu halkları için büyük bir atılım olduğunun belirtildiği açıklamada “15 Ağustos 1984 yılı, yani bundan 33 yıl önce, bugün, Kürdistan’da düşürülmüş ve lanetlenmiş yaşam ve tarihle hesaplaşmanın; köleliğe, vahşete, zulme ve zorbalığa karşı başkaldırı ve isyanın ilk ve tarihsel adımı olmuştur. Eruh ve Şemdinli’de atılan ilk kurşun önce sömürgeciliğin beynine, sonra da Kürt halkının ruhunda büyük bir dağa dönüşen korkusuna sıkılmıştır. Atılan bu ilk kurşun halkımızı adeta mezardan yeniden diriltmiş ve o günden bugüne kadar büyük bir zafer ve özgürlüğün yolunu açmıştır” denildi.

15 Ağustos atılımının bin yılların intikam ruhuyla karanlıkları aydınlatan bir atılım olduğunun ifade edildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi: “15 Ağustos atılımı bin yılların intikam ruhuyla karanlıkları aydınlatan bir atılım olmuştur. 15 Ağustos Eruh ve Şemdinli hamlesi, Kürdistan’da yepyeni bir sayfa açmış, sömürgeciliği, hainleri, her türlü yabancı ve işbirlikçi anlayış, kurum, zihniyet ve kişilikleri bertaraf etmenin en keskin kılıcı olmuştur” denildi.

Komutan Mahsum Korkmaz (Agit)’ın öncülüğündeki atılımın günümüzdeki büyük direniş ve zaferlerin kaynağı olduğunun da altının çizildiği açıklamada tüm Kürt halkına 33’üncü yılında 15 Ağustos direniş ruhuyla kenetlenmeye çağrıldı.